דברי כץ עוז באירוע קריאת רחוב על שם סולטנה ושמואל טאג'יר.

משפחת טאג'ר


אדוני ראש העיר מכובדי ובני המשפחה כולם .


"זמן רב עבר מאז שהוגרלו המגרשים מעל גבעת החול לבתי המיסדים של אחוזת בית .

סבא  שמואל  טאג'יר  שבא  בגיל  16  מבולגריה  בעצמו  לירושלים,  דאג להביא  את אביו  ארצה לאחר  שנתיים.

המשפחה  התישבה  בנחלת שבעה מחוץ לחומות העיר העתיקה, סבא  שמואל נשא לאשה את סולטנה בתו של הגביר ישעיה בכור -  המכונה ישעיהצ'י.

בשנת 1895 החליט שמואל לעבור ליפו, וכך עשה. ביפו גרה המשפחה בקומה שניה בביתו של האדון שלו , בפינת רחוב יפת ורחוב  החלפנים.

שלושה ילדים נולדו לזוג טאגירלפני ציונה-  אברהם , מרקדו, וכנראה גם לונה. אברהם  ולונה  נקברו ביפו ואילו  מרקדו  כנראה בטרומפלדור.

  ב 1899  נולדה  ציונה ואחריה  עוד שבעה בנים ובנות אשר כולם הגיעו לבגרות  ושרתו את ארצם ועמם באמונה  ,והתפזרו בכל חילות הצבא והארגונים להגנת הארץ.

סבא  עסק  בתחילת  דרכו  ביפו בבורסקאות   ולאחר מכן  הקים בית מסחר לרהיטים  ברחוב  יפו  תל אביב , היום רחוב אילת.  לימים  עבר לעבוד  בחברה קדישא  של תל אביב

ואף עסק בעניני ציבור  והיה בין מקימי בית  הכנסת הספרדי הגדול – אוהל מועד.

ביתו ברחוב שדרות רוטשילד שלוש היה  הבית  הראשון של  שתי קומות  בשדרות רוטדילד,  ובבית זה  הושכרה  הקומה  השניה לארתור רופין, שהגיע לתל אביב  ופעל להקמת וחיזוק ההתישבות  בארץ.

יחודה יוצא הדופן של העיר תל אביב בהיותה ישוב שהוקם על ידי ארגון  אזרחי ללא שום כיוון או צבע פוליטי,  ועד להגעת העליה  השניה ממזרח אירופה והקמת המפלגות. היתה התמימות הציבורית  הסמל האופיני  של  תל אביב . בקלות אפשר גם לאמר כי  עד לעליה של  האשכנזים (החלוץ, אחדות העבודה. הגורדוניה  הבית'רים וכו)  היו חיים ציבוריים שהונהגו על ידי ראשי  ציבור הספרדים ללא משוא פנים פוליטי כלל.

15  שנים לקח לנו הטיפול בקבלת רחוב על  שם  סולטנה ושמואל  טאג'יר, משפחות רבות לא  רצו לקבל רחוב על שם  ביפו , ואנו  דווקא להפך,  רואים את עצמנו קשורים לא רק לתל אביב אלא  גם ליפו.  ואני  שמח להודות לחבר מועצת העיר  מיפו  מר.....   שהטריח עצמו להגיע  ולתת כבוד למשפחתנו ותודה לו על כך.

אני חוזר ומודה לראש העיר ולחברת המועצה הגב חביבה  אביגיא  על  פעילותם ,ולכל  בני הדודים על בואם ,ויש לנו הרבה  בני  דודים  כי לסבתא  סולטנה היו כנראה עו ד עשר אחיות וכולן התחתנו בארץ ובירושלים.ומשפחות יושע וישעיה ובן שמעון וגרשון ופלסידו ואבולעפיה ובכר, וקורדובה  ופיאדה  ועוד ועוד כולנו משפחה אחת גדולה  ומושרשת   בארץ .

תודה לכולם