הסניף המרכזי של בנק לאומי בתל אביב, לשעבר בנק אפ"ק או איך נולדה הסיטי של תל אביב

נכתב ע"י ד"ר איתן בורשטיין – המרכז להדרכה ולפיתוח עובדים בבנק לאומי.
ותודה מיוחדת למר בוריס רודשבסקי ולמר משה גת  במרכז להדרכה על העידוד והעזרה

ביום א' בשבוע,ב-1 ביוני  1923 (י"ז תמוז תרפ"ג),בקרן הרחובות הרצל ויהודה הלוי, נפתח הסניף הראשון של בנק לאומי בתל אביב. היה זה הסניף השמיני בא"י והעשירי של הבנק (שחנך סניפים גם בלונדון ובביירות).מספרו כיום 800.

במבט לאחור ניתן לקבוע שמיקומו של הסניף קיבָּע את רחוב יהודה הלוי והרחובות הסמוכים לו כמרכז הפינאנסי הן של ארץ ישראל ומאוחר יותר של מדינת ישראל.

כיום כמעט כל הנהלות הבנקים שוכנות בתל אביב ברחובות המקבילים ששמם קשור לחיבת ציון – רוטשילד, ליליינבלום, אחד העם ומונטיפיורי.(1)

אמנם, ההנהלה הראשית והסניף המרכזי של הבנק, שנקרא אז חברת אנגליא פלשתינה

(2), ואשר יכונה להלן בעקבות שמו האנגלי Anglo-Palestine Company – אפ"ק,

שכנו בשנת 1923 ביפו,לא הרחק משם,ברחוב שנקרא אז ע"ש המלך ג'ורג' החמישי (3), אך מאוחר יותר בשנת 1931, עם התפתחותה של תל אביב, החליטה הנהלת הבנק להעתיק לאותו מקום בפינת הרחובות הרצל ויהודה הלוי גם את משכנה שלה.

נזכיר שסניף יפו היה הסניף הראשון של הבנק בארץ ישראל. מיקומו שונה מספר פעמים. סניף זה פתח את שעריו בשנת 1903 במתחם אחר באותה עיר ברחוב עג'מי (כיום רחוב רזיאל) 18 ליד השער המכונה החדש, ומאוחר יותר ברחוב נג'יב בוסטרוס  (כיום רחוב יפת).

הסניף נסגר  בעקבות המאורעות  שפרצו בשנת 1936, ונפתח מחדש רק לאחר תום מלחמת העצמאות ואיחוד שתי הערים בשנת 1949. מספרו כיום אינו מקרי – 801.

מעלעול במספר מסמכים עולה שהמקריות העיוורת היא שגרמה להחלטה לפתוח את סניף תל אביב במקומו הנוכחי.

המגרש בפינת רחוב הרצל וצִדו הדרומי של רחוב יהודה הלוי נרכש ע"י נחמן פּלמן, ממייסדי תל אביב, שהקים בו את ביתו (יהודה הלוי 24)  בשנת 1910.

אגב, בין 66 מייסדי תל אביב היה אדם נוסף ששם משפחתו היה פלמן (חייקל), שבינו ובין פלמן הראשון לא הייתה כל קרבת משפחה. חייקל פלמן רכש את המגרש ביהודה הלוי 28 מאליהו כהנא (אחד ממייסדי ת"א) בשנת 1910, להלן יכונה מגרש זה פלמן-כהנא.

אנו נחזור בהמשך המאמר לגורל אותם מבנים.

מספר שנים לאחר מכן נרכש המגרש והבניין בפינת הרחובות הרצל ויהודה הלוי ע"י שלמה ברסקי.

בית פלמן לאחר הסבתו לסניף הבנק (1923)

השמות פּלמן וברסקי אינם אומרים מאומה לקורא הממוצע, אך בתל אביב בשנות השלושים דמויות אלו היו ידועות היטב.

נחמן פּלמן 1876-1951, יליד העיירה מזריץ (4) בפולין, עלה לארץ בשנת 1883. אביו נפטר בגיל צעיר, ואמו שרה- איטה נחשבת כאם הפרדסנות בארץ. פּלמן עצמו עסק בשלל עיסוקים – מדריך נטיעות, סוכן אגודת הכורמים, יצואן יין ומנהל מסחרי של המפעל למנועים של ליאון שטיין ביפו.

בשנת 1909 התמנה פלמן כפקיד בשלוחה הארצישראלית של חברת הנפט ואקום אויל

(Vacuum Oil כיום ExxonMobil), התקדם יפה בחברה עד שהפך למנכ"ל השלוחה הארץ ישראלית. כאמור היו נחמן פלמן ואשתו מיכל ממייסדי תל אביב. מאוחר יותר הקים את שכונת בית וגן מדרום ליפו, שהפכה ברבות הימים לעיר בת ים. מעברו לשכונה החדשה מסביר את מכירת ביתו בתל אביב לשלמה ברסקי.

שלמה ברסקי דנן (1874- 1923) יליד רוסיה עלה לארץ בשנת 1907 וגידל כרמים במושבה גדרה. עקב מחלת הכליות ממנה סבל מכר את נחלתו והתיישב בתל אביב בשנת 1913, שבמהלכה הקים יחד עם שותפים אחרים, ביניהם עו"ד אהרון מאני, את החברה 'קדמת ארץ', שרכשה ומכרה נכסים בתל אביב ובסביבתה.

בין הבניינים שמכר ש. ברסקי, והקשורים לענייננו, היה מבנה אחר ברחוב יהודה הלוי 36, שנרכש בשנת 1924 ע"י אפ"ק. מבנה זה נרשם ע"ש יו"ר מועצת המנהלים של הבנק יעקבוס הנריקוס קאן (ראה המאמר הקודם). שש שנים מאוחר יותר מכר הבנק את הבניין לשופט והרב יצחק מלכיאל מאני (1860-1933). בניין זה הוא היחיד שניצל מהריסה, הוא שומר ע"י בנק לאומי, ושולב בבניין ההנהלה החדש – בית לאומי.

אנו נעסוק אפוא במאמר זה בקורות האתר בו נמצא כיום הסניף המרכזי. למען הקיצור יכונה אתר זה בשם בית פלמן. אגב, בפינת רחוב יהודה הלוי אפשר כיום לראות שלט אדום של המועצה לשימור אתרים בו נכתב: "בית זה נבנה ע"י נחמן פלמן (1910) ממייסדי תל אביב".

בשנת 1915 לערך נרכש בית פלמן ע"י ברסקי. ארבע שנים מאוחר יותר ב-30.7.1919

(ג' אב תרע"ט) מישכן ברסקי את בית פלמן אצל אפ"ק תמורת הלוואה בסך 3,000 לי"מ (5).

הסכום נועד לכסות הלוואה בסכום זהה שהיה חייב ברסקי לאחד בשם משה חזן. ועד תל אביב אישר את המישכון באותו יום.

שנה מאוחר יותר בכ"ט בסיון תר"פ (15.6.1920) משכן אותו ברסקי מגרש עם בית ברחוב השחר (6) תמורת 6,000 לי"מ. גם מישכון זה זכה לאישור הועד באותו יום.

ב- 24.12.1920 (י"ג  בטבת תרפ"א) מודיע ברסקי לאפ"ק, שהוא ברסקי עומד לרכוש מגרש מאת אדם בשם אליהו זריפא, ולכן הוא נאלץ להעמיד למכירה את בית פלמן שמושכן קודם לכן לבנק. בהמשך למכתבו מבקש מהבנק להשיג מחיר הולם, ולהעביר חלק מן התמורה לזריפא. ברסקי מבקש במפורש מן הבנק שימכור את בית פלמן לקונה שועד תל אביב יסכים לקבלו.  הוא לא המתין זמן רב.

באותו יום ממש (ביום א' בשבוע) רכש הבנק בעצמו את בית פלמן תמורת 6,000 לי"מ. אין לשלול את האפשרות שהנהלת הבנק חיפשה עוד לפני כן משכן לסניף העתידי בתל אביב, ובקשתו של ברסקי היקרתה לפניה הזדמנות שלא יכלה להחמיצה. המיקום ברחוב יהודה הלוי היה עדיף מבחינתה על זה שברחוב השחר הצדדי יותר.

מכירה זאת מימנה את חובו של ברסקי לחזן, ומן הסתם גם את רכישת המגרש מידי זריפא.

סמיכות העסקאות, וכנראה איזו פרשנות לא נכונה, גרמו לגל שמועות בעיר הקטנה, שרובן היו בלתי מבוססות, וכך קיבל ועד תל אביב את התחושה שהרוכש האמיתי של בית פלמן אינו אחר אלא אליהו זריפא.

מתברר שוועד תל אביב, שבראשו עמד מאיר דיזנגוף, התנגד באופן עקרוני לישיבת נוכרים בתחומי העיר העברית הראשונה.

במכתב נזעם מיום כ"ב בטבת תרפ"א (2.1.1921 ) לזלמן דוד ליבונטין מנכ"ל אפ"ק ולסגנו אליעזר זיגפריד הופיין, תבע דיזנגוף במפגיע לבטל את המכירה לכאורה של בית פלמן לזריפא, תוך ניצול הסעיף בתקנון תל אביב שקבע שהוועד יאשר כל קנייה או מכירה של קרקעות.

דיזנגוף אינו בורר את דברי התוכחה שלו, וכך הוא כותב: " היום נודע לנו שהמכירה של בית ברסקי (פלמן) ברחוב יהודה הלוי, אשר אישרנו על שם הבנק, היא רק מכירה פיקטיבית, וכי הקונה האמיתי הוא אליהו זריפא… זאת  היא הפעם הראשונה בתולדות השכונה שלנו שיש לנו בעל בית לא יהודי בתל אביב, ואנחנו מתפלאים מאד כיצד הרשה הבנק לעצמו לשמשprêt-nom  (7) לדבר של מצווה שכזה, מבלי שאול את פינו… בדעתנו לבטל את החלטת המכירה בתור מכירה שנעשתה על יסוד אונאה (כך במקור)"

אפשר להתפלא הן  על חריפות לשונו של דיזנגוף והן על הדרך שבה הוא נקט. ליבונטין ודיזנגוף הכירו היטב אחד את השני. שניהם היו חברי תנועת "חובבי ציון", ובשיחה רגועה היו יכולים ללבן את אי ההבנה. כנראה שפגישה שכזאת לא נערכה בשל סיבות שונות כמו מצב בריאותו של ליבונטין. מן הסתם דיזנגוף היה באמת נסער ומשוכנע שהבנק היה מוכן לשמש כאיש קש כדי לאפשר לזריפא לרכוש את בית פלמן.

תגובתו של הבנק לא אחרה לבוא. למחרת ( 3.1.1921) עונה  מישהו מהנהלת הבנק וכותב "כדי לשלם את המגרש (שנקנה מזריפא) רוצה מר ברסקי להשתמש בתמורת ביתו ברחוב יהודה הלוי שהיה ממושכן אצלנו… ושנשלם את תמורתו למוכר המגרש.

זה כל העניין. למוכר המגרש (זריפא) אין כל שייכות ושום רשות אל הבית.

אחרי הביאורים הנ"ל תבינו בטח שיש לנו רשות לדרוש מכם שתקחו חזרה את המבטאים החריפים שהרשיתם לעצמכם להשתמש טרם שחקרתם את הדבר".

למחרת 4.1.1921 עונה מאיר דיזנגוף שהוא מצטער על אי ההבנה שיצאה בעניין זה בינינו, אך מוסיף שאין האשמה כולה שלו. "הסיבה העיקרית לדבר הזה היא שהנהלת הבנק לא מצאה לנחוץ להודיע לנו בזמנו את הדבר בעניין העברת הבית, כדי שנדע מה השיב לשואלים אותנו".

לא חלפו יומיים והבנק הגיב להאשמה של מאיר דיזנגוף : "נשאר לנו הרבה להעיר על דבר המאורע הבלתי נעים הזה, אבל הבעת צערכם רוצים אנו לעבור על כל זאת בשתיקה, והננו רק מקווים שלהבא לא תטו אוזן למלשינים מחסרי רגש אחריות. אין אנו מסכימים  שיהיה עלינו להודיעכם בדבר התחייבותנו לשלם לאחר את תמורת הבית שרכשנו לנו".

בנין זה יועד ע"י ליבונטין והופיין לשמש כסניף הראשון של הבנק בתל אביב.

הפרעות שבצעו הערבים ביהודי יפו, ואשר פרצו ב-1 במאי 1921 ונמשכו חמש יממות, שבמהלכן נספו 47 יהודים (אחד הקורבנות המפורסמים של אותן פרעות היה הסופר יוסף חיים ברנר), היו כנראה הזרז שהביא להחלטה על הקמה מיידית של סניף בתל אביב.

פתיחת הסניף הייתה חריג במדיניות השמרנית של פתיחת סניפים חדשים.
זולת הסניף בת"א לא נפתחו סניפים בין השנים 1914 (בעזה, הסניף שנסגר זמן קצר לאחר מכן בשל פרוץ המלחמה) ו-1930 (בפתח תקוה).

במכתב הנושא תאריך לא ברור משנת 1922, שנמצא בסניף טבריה, כותב ברוך בן טובים שעבד בסניף הטבריאני, שהוא מודה להנהלת הבנק על "הבשורה הטובה להעבירני בקרוב לת"א", ומוסיף "שלפי מה ששמעתי יסדר הסניף בבית ה' ברסקי השייך כעת לכם".

מתברר שעוד לפני עידן הדוא"לים והטלפונים הניידים עשו השמועות את דרכן במהירות לא רק בתוככי תל אביב הקטנה אלא גם בין יפו לטבריה….

מן המסמכים בארכיון הציוני העוסקים בהתאמתו של הבניין לשרת את לקוחות הסניף, אנו למדים שהופיין מדווח על כך מיידית לחברת אוצר התיישבות היהודים – חברת האם של הבנק. בתיקים אלו ישנן תכניות שונות של ארכיטקטים בתקציב בניה שהוגש ע"י חברת "הבונה  חברה אנגלית – פלשתינאית לבנייה". גם התייחסות להתקנת טלפון חדש לא נעדרת מן ההתכתבויות.

פרט מעניין המופיע בתיק זה היא רעידת אדמה בשנת 1927 שפגעה גם בתל אביב, ואשר גרמה לנזקים שדרשו תיקון בסניף.(8)

מנהלו הראשון של הסניף היה אליהו ליבונטין שהיה בנו של המנכ"ל. הוא כיהן בתפקידו עד שנת 1958 .

הגידול המתמשך בפעילותו של הבנק, שנקרא משנת 1930 ואילך בנק אנגלו- פלשתינה,  הביא ל"זחילתו" לכיוון רחוב נחלת בנימין. אופיו המסחרי השונה של רחוב הרצל והעובדה שהוא נחסם ע"י גימנסיה הרצליה מסבירה את התפשטות הבנק מזרחה.

כאמור, עם ההחלטה בשנת 1931 להעביר את ההנהלה הראשית לתל אביב פורסם בחודש מאי באותה שנה המכרז להקמתה במקום בו עמד בית פלמן. בין הדרישות שמוזכרות במכרז אפשר לציין "חדר לשמירת אופניים לפקידים – בערך 50 זוגות אפנים". היו זמנים…

הזוכה במכרז  היה האדריכל יהושע שטיינבוק (שני), שהגיש את הצעתו ביולי 1931.

בהתאם לתכניתו על שטח המגרש (1207 מ"ר) יוקם מבנה בן שלוש קומות (הקומה הרביעית הנוכחית נוספה בשנת  1934), לא כולל מרתפים וכספות, שנקראו אז "חדרי אוצר". שטחן הכולל של שלוש הקומות היה 724,65 מ"ר  (השטח המותר לבניה היה אגב  724,61 מ"ר….). רשיון הבניה ניתן ב-8.11.1931 . ההנהלה והסניף נפתחו שנתיים לאחר מכן.

לצורך הרחבת הסניף ובניין ההנהלה נהרס הבניין הסמוך לבית פלמן, הוא בית סנדר כהן (יהודה הלוי 26),שהיה אחד ממייסדי תל אביב.

אותיות שמו העברי והאנגלי של הבנק עוצבו  במיוחד ע"י האמן הנודע זאב רבן (9).

הן הורכבו על חזית הסניף ביום 12.8.1933. עלות העיצוב וההרכבה 28 לירות ארץ ישראליות.

הכניסה לסניף הייתה ממש בפינת הרחובות יהודה הלוי והרצל, בעוד שזאת להנהלה הראשית הייתה ברחוב יהודה הלוי.

בצמוד לבניין ההנהלה, על המגרש בו שכן בית פלמן – כהנא, הוקם בשנת 1935 הבנק האפותיקאי הכללי (General Mortgage Bank), שגם חזיתו פנתה לכיוון רחוב יהודה הלוי. בנין זה הפך מאוחר יותר למשכן ההנהלה.

בית סמילנסקי (יהודה הלוי 30) נרכש ע"י הבנק בשנת 1955 ונהרס חמש שנים מאוחר יותר. בתי בלוצרקובסקי וחיותמן (מספר 32-34 ) לא נצלו מגורל דומה. בשלושת המגרשים (יהודה הלוי 30-34) הוקם בראשית שנות השישים בניין ההנהלה המרכזית.

נציין שמיד לאחר הכרזת העצמאות ע"י דוד בן גוריון בבית דיזנגוף בשדרת רוטשילד לפני שישים שנה הועברה מגילת העצמאות  למשמרת  בכספת סניף  תל אביב שהיה קרוב  למקום  ההכרזה.

מהריסה ניצל רק בית מאני (יהודה הלוי מס 36 ), שמאחריו ועל ידו הוקם הבניין החדש של ההנהלה המרכזית (בית לאומי), שהושלם ביובל המאה לפתיחת הסניף הראשון ביפו – בשנת 2003.

נכתב באפריל 2008

(1)  המוסד הבנקאי היחיד שהנהלתו שכנה ברחוב אלנבי,רחוב הנושא את שם המצביא הבריטי שכבש את ארץ ישראל, היה…. הבנק הבריטי הגדול- ברקלייס די.סי.או. ובאנגלית Barclays Dominion Colonial & Overseas. אגב רשמית, גם אפ"ק היה חברה בריטית, כיוון שהוא נרשם בלונדון ב- 27.2.1902 .ממשיכו בנק לאומי נרשם כחברה ישראלית בשנת 1950 .

(2)  פלשתינה – ארץ הפלישתים.מונח לטיני (Provincia Palaestina ) שלאחר כיבוש א"י ע"י הרומאים ציין את הפרובינציה שנקראה מקודם יהודה. מטרת הרומאים בכינוי זה הייתה למחוק כל קשר בין העם המובס והטריטוריה. במשך כל שנות המנדאט הבריטי ציינה התיבה "פלשתינה" דווקא את … המוסדות הציוניים דוגמת המשרד הארצישראלי (Palästina Amt)שהיה השלוחה המקומית של ההסתדרות הציונית ומבשר הסוכנות היהודית,העיתון Palestine Post  (כיום  (Jerusalem Post,וכמובן חברת אנגליא פלשתינה שנקראה משנות ה-30 בנק אנגלו-פלשתינה.הכינוי מופיע גם בשם האנגלי של חברת הכשרת היישוב ( Palestine Land Development Corporation).

הארגונים  הערביים לא השתמשו בתיבה זאת, והיא נעדרת  למשל משם הגוף המרכזי של הערבים תושבי ארץ ישראל, שנקרא "הוועד הערבי העליון". לאחר מלחמת תש"ח נוכס השם ע"י הערבים, למרות שאין כל קשר בין הפלישתים (גויי הים) והערבים הפלסתינים.

(3)  רח' המלך ג'ורג' ביפו – כיום נקרא הרחוב שדרות ירושלים, כיוון שעם איחוד העיר לא היה הגיוני שיהיו שני רחובות בעלי אותו שם. אגב שמו הקודם של רחוב המלך ג'ורג' הנוכחי היה רחוב הכרמל, ומכאן שם המשכו בו נמצא השוק הנושא אותו שם.

במקום בו שכנה ההנהלה המרכזית ביפו נמצא כיום מועדון הבנק.

(4)  מזריץ – מרכז החסידות בה פעל המגיד דב בר ממזריטש  1704 – 1772.

(5)  לי"מ – לירות מצריות. המטבע המצרי הוכנס לשימוש לאחר כיבוש א"י בידי הבריטים בשנת 1918. הוא היה בתוקף עד האישור הסופי של המנדט הבריטי ע"י חבר הלאומים. עם אישור המנדט בשנת 1927 הוכנסה הלירה הארצישראלית למחזור הכספים בא"י.

(6)  רחוב השחר – הרחוב הנמצא כיום מערבית למגדל שלום נושא את שם כתב העת העברי שנוסד ע"י פרץ סמולנסקין בוינה. "השחר" היה  ביטאון חובבי ציון. גן הילדים באותו רחוב הוא הותיק ביותר בתל אביב,הגננת הראשונה הייתה אשתו של אליהו ספיר, מנהל סניף יפו וסגנו של ליבונטין.עם פטירתו הפתאומית של ספיר בשנת 1911 ירש את מקומו א.ז.הופיין.

(7)  prêt-nom – כך במקור, המשמעות העברית של הביטוי הצרפתי היא "איש קש". דיזנגוף שלט היטב בצרפתית הוא למד הנדסה כימית בסורבון שבפאריס והשתלם ביצור זכוכית בליון לפני עלייתו לארץ.

(8)  רעידת אדמה זאת, בעצמה של 6.2 בסולם ריכטר, ואשר מוקדה היה באזור בקעת הירדן, הייתה ההרסנית ביותר  במאה העשרים. בצפת נהרס הרובע היהודי ונמנו  כ- 65 הרוגים, בטבריה נהרגו כ- 20% מתושביה, נזקים קשים נגרמו גם בערים ירושלים, נצרת, עכו ושכם.

(9)  זאב רבן היה בין המורים הידועים ביותר של ביה"ס לאמנות ולעיצוב בצלאל בירושלים. יחד עם האמן מאיר גור אריה הקים בשנת 1922  "בית עבודה לאמנות אינדוסטריאלית". מוסד זה הוא שהרכיב את האותיות על חזית הסניף.

כמה מעבודות הקרמיקה של האמן נמצאות  עד היום על בנינים כמו זה בפינת אלנבי ורוטשילד .

123 תגובות
 1. auto acceptance insurance Lake Charles LA

  I just want to tell you that I am just new to weblog and honestly liked your blog. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You definitely have very good stories. Appreciate it for sharing your blog site.

 2. low income auto insurance Salisbury MD

  Who would not like to be in this top 10 richest people 2011 list? Everyone would… But in my opinion isn’t enough to be one of the top 10 richest people 2011. More important is to be healthy. You cannot buy health with money.

 3. auto insurance rates Atlantic City NJ

  It's always a pleasure to hear from someone with expertise.

 4. best car insurance in Arlington TX

  Why do I bother calling up people when I can just read this!

 5. http://privatkredit.pw/günstige-ratenkredite.html

  Lucas is Jewish? It's news to me.For a long time I thought Lucas was Jewish, and I just couldn't square the circle. It just didn't fit with his movies. Then I found out why, lol.

 6. non owners car insurance quotes Centreville VA

  Its still surprises … Its still surprises me, how lots of people are not aware about Monezilax System (do a google search), despite the fact that lots of people make huge amounts of money online because of this system. Thanks to my cousin who told me about Monezilax System, I’ve start making some BIG Cash from the internet. Was this answer helpful?

 7. low income car insurance dmv Bay Shore NY

  Thanks for writing such an easy-to-understand article on this topic.

 8. auto insurance quotes Providence UT

  Mais dans « Presse écrite : « Le Monde » (18%) », le Monde.fr n’est-il pas implicitement inclus, Passou ? Idem pour tout le reste…

 9. http://www.twincitieschihuahuas.com/auto-insurance-companies-in-ma.html

  It’s our good luck that we have got CM like you who know actual problem on the ground . i want to tell you one thing that the Sc people want to sell their own land but there is big problem that they can not sale their land to general people there is no sc people who can purchase their land please change the rule so that any body can purchase the land of anyone.Thanksrajkumar (bakharwa)

 10. http://www.cerur.org/consumer-rights-car-repairs.html

  Do Y’all get as wigged-out about whipped butter as you do about whipped chocolate? I think it was Pyro who once mentioned that mayonnaise=devil’s smegma; I feel the same way about margerine -whipped or otherwise.

 11. minnesota state insurance commissioner

  Emily Kitts – Christan,You and Allegra did a wonderful job at the wedding! Thanks for making the picture-taking fun and easy. We all can’t wait to see how they come out! August 15, 2010 – 11:10 am

 12. http://www.amvtruck.com/bromley-insurance.html

  I was also wondering about the e-mails that were read out. It seems that anything that jarred would never make it onto the air. It would disturb the slick production.   0 likes

 13. low income car insurance sacramento

  ce fac băieÅ£ii ăia, pe lîngă mizerie, se cheamă furt. “Clopotele” alea sînt proprietatea unui ONG care se ocupă de reciclare. Cînd duci gunoiul acolo, îţi asumi faptul că îl “donezi” (ÅŸtiu că sună aiurea, dar cam ăsta e adevărul), iar gunoiul tău intră în proprietatea ONG-ului. Ce fac ei se cheamă furt, chit că e furt de gunoi. Teoretic, tot puÅŸcărie înseamnă.

 14. http://www.amvtruck.com/car-insurance-for-lads.html

  Wykres jest fajny lecz trochÄ™ skala maÅ‚a – nie widać np. w którym dokÅ‚adnie roku nastÄ…piÅ‚ ostatni szczyt zadÅ‚użenia ( już po opuszczeniu Indii ?) i czy ostatni wskaźnik jest na poziomie (tylko) 70-80% bo zdaje siÄ™ ostatnio mówiÅ‚o siÄ™ o znacznie wyższych wskaźnikach.

 15. Konercleli

  cialis pour la vente en inde

  [url=http://cialisrx.com/]discount cialis[/url]

  cialis

  click here cialis fast

 16. pay as you drive auto insurance progressive

  What a horrible story and you have my deepest feelings of remorse for what you have experienced. There is such a thing as agape justice, however, or kharma, or whatever you wish to call it, that guarantees those who did this will pay dearly for what they have done and it won't be cheap either. Unfortunately we never get to see that justice done, but have to live with the knowledge that it will be done. Thank you for the courage to share with us.

 17. average car insurance in orlando

  Almost every other reviews for the Fire I’ve watched (at least 15 of them) say that the video playback on both Amazon videos and Netflix is outstanding. You’re the only person who seems to think the video is choppy…as far as I know. Even reviews saying the thing wasn’t very good, said the video playing is one place where it shines. In your side by side comparison there weren’t any discernible differences between the video playing for each of them.

 18. free insurance new car deals

  That's way more clever than I was expecting. Thanks!

 19. http://www.twincitieschihuahuas.com/cgu-car-insurance-melbourne.html

  J'adore cette viande, et comme je suis très sucré-salé, ça me convient tout à fait 🙂 Chez toi, c'est 100% délice systématiquement !Bises et bonne soirée,

 20. http://www.mishnar.com/genera-insurance.html

  problem is likely that the code you copied and pasted from the Wizard contains carriage returns that don’t belong in the embed code.When you paste the code into WordPress, go to the end of each line of the code and hit the delete key once (make sure this doesn’t delete any characters). This will get rid of any carriage returns, make the syntax of the code correct and make the code work correctly.

 21. http://www.giovannisofboca.com/do-provisional-drivers-need-insurance.html

  You get a lot of respect from me for writing these helpful articles.

 22. http://www.bssiindia.com/auto-insurance-with-learners-permit.html

  « Tuots umans naschan libers ed eguals in dignità e drets. Els sun dotats cun intellet e conscienza e dessan agir tanter per in uin spiert da fraternità. »phrase en »ladin », ladino italien du haut Adige.

 23. http://www.giovannisofboca.com/insurance-on-a-bentley-continental-gt.html

  Ed, very well said. The first step is to recognize the present nature of this problem. From there, action can come. Until WE realize that the problem is ours, nothing will happen to solve it. Thank you for looking in and adding to the conversation.

 24. allianz car insurance claims

  probable rooster reflective unintended thickly banker – realist edible fizz steroid overalls payer remonstrate forewarn hiss cardiopulmonary stage eyebrow .orifice pastoral photometer differentiator artificially halt muster emission allocate… consensus dryness hassock sugar , porcupine sensitivity dogma impeccable loophole magazine transitional roller CISC alteration by appliance Kate Moss preschool terminus prostitute decor multi-media

 25. http://www.passionflowersflorist.com/car-insurance-rates-going-up.html

  How common is it for management employees to have a Masters degree? Do you have a Masters degree? If not, would you like to have a Masters degree? Why? What for? How many of the people you work with (coworkers) have a Masters degree?

 26. Simoncleli

  wow)) generic cialis soft tabs

  [url=http://cialisgenericbuyrx.com/]cialis sale[/url]

  cialis cheap

  generic cialis 5mg canada

 27. Rudolf81

  I see you don't monetize your website. You
  can earn extra passive income, your niche is good
  for one method, just search in google; website monetization methods by Riggso

 28. fifa 15 coins hack generator

  Could you write about Physics so I can pass Science class?

 29. hack coins 8 ball pool 2017 android

  How neat! Is it really this simple? You make it look easy.

 30. how to get free coins on meez 2017

  I have such a large selection of music files now that I sometimes have a hard time deciding what to listen to. I have an IPod that I can download them to and since I run every day it is really nice to have. I am really impressed with my music downloader as well, not only is the ares free download program easy to use it is super fast too. Plus they have so many songs that are available to download that there is no way I could ever have enough time to download and listen to them all. But it is nice to know that I have such a huge selection to choose from.

 31. meez coin generator 2017 no surveys no downloads

  It was dark when I woke. This is a ray of sunshine.

 32. fifa 15 ultimate team coins hack ps4

  سلامآقا ما ایمیل هم زدیم برای این برنامه ، اما از پیامکی که قرار بود از طرف شما بیاد خبری نیست !( الآن چهارشنبه – ساعت Û±Ûµ:Û³Û± / هنوز پیامکی نیومده )ما خیلی مشتاقیم که تو این برنامه شرکت کنیم . . .

 33. SoftViagracleli

  viagra et impuissanc

  [url=http://viagrasoftrxtabs.com/]viagra soft flavoured[/url]

  generic viagra

  pfizer viagra to buy

 34. wildtangent games free coins

  That insight solves the problem. Thanks!

 35. madden mobile coin generator 2017

  You've got to be kidding me-it's so transparently clear now!

 36. free coins ultimate team ps3

  Kudos! What a neat way of thinking about it.

 37. how to get free coins on ninja kiwi

  Sad to see so many here think piracy is a good thing. As for the library ‘free’ book, The library pays the publisher every time a book is ‘loaned out’ – so they are not free. Your local govt/council is paying for you.Yes, JK’s publisher is charging too much for an eBook. One file covers the world. It only takes a week to copy and paste then create the digital file. Seems like they are trying to claw back money from the print costs. That is OK but the price is sill too high.

 38. fifa 14 ultimate team coins free ps3

  Not sure if you got the email and didn't want dress or just didn't get the email or if Abby is very sick again. If you could just reply to the email we sent, we'd leave you alone.Thanks,Jan

 39. my little pony

  That's really thinking at an impressive level

 40. how to get free coins in 8 ball pool pc

  generazione, avrebbe avuto una tecnologia LTE, e abbiamo fatto il punto della situazione su questa tecnologia in Italia, e sarebbe stato disponibile ai preordini il 14 Settembre. Vi abbiamo presentato gli Earpods, il

 41. free coins in fifa 16

  Great insight! That's the answer we've been looking for.

 42. pixel gun 3d hack coins gems

  What an awesome place! We often get pizza’s and kebabs delivered to the village from here. The pizza is very good, right up there with Dominos and the chicken kebabs are exceptional – and they qualify as a healthy dinner….bonus!

 43. lilith and steam game hack and slash

  Stands back from the keyboard in amazement! Thanks!

 44. fifa 16 coins cheat ps4

  Die komplette Blogosphäre? Nein! Ein von einem unbeugsamen Nordlicht betriebenes Blog hört nicht auf, gegen unnütze Neuerfindungen Widerstand zu leisten. Und das Leben ist nicht leicht für diese Erfindungen, die als Besatzung in den befestigten Lagern Twitterorum, Buzzarium, Facebookanum und Werkenntwenum liegen…

 45. madden 16 ultimate team coin generator no survey legit

  I’d must examine with you here. Which is not one thing I normally do! I get pleasure from reading a publish that may make folks think. Also, thanks for permitting me to remark!

 46. fifa 14 ultimate team coins hack

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this information So i am happy to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot indisputably will make sure to do not put out of your mind this web site and provides it a look on a constant basis.

 47. free coins the walking dead road to survival

  Have you given any thought at all with converting your web-site in to Chinese? I know a small number of translaters right here that might help you do it for no cost if you wanna contact me personally.

 48. how to hack coins plants vs zombies

  Holy crap the “alt med” woosters will be in deep shit if this goes through. Imagine, they would have to provide evidence that what they promote actually works…. it’s the death blow if this passes.

 49. http://kreditrechnerco.info/finanzierungsrechner.html

  Congrats on the new house!! You must have a lot of good karma generating around you. Good things happen to good people.Loving your boots by the way!

 50. iron man 3 the official game hack tool download

  Så hyggelig å strikke julegaver=) Det holder jeg også på med, og det er jo veldig artig å få hjemmelagde julegaver=) Fin søndag til deg. Vibeke

 51. free coins on fifa 13 ultimate team xbox 360

  Hi Anna, Yes leave stems – even the leaves on. You cook it for such a short time and then strain the cooked currants over cheese clothe. Whole thing takes 10 minutes plus making the sorbet- 15- 20 minutes. So easy!

 52. free coins on madden 16

  It's good to see someone thinking it through.

 53. dragonfable dragon coins hack 2017

  Which came first, the problem or the solution? Luckily it doesn't matter.

 54. free coins fifa 15 ps3

  Love Party City, I used to live not far from one when I lived in LA, you can get lost in there! Now I want to see what you're going to be for Halloween! Hope you have a wonderful weekend Kim!xo Mary Jo

 55. best pokemon gba game hack

  Lisäsin vähän aikaa sitten saman toiminnon omaan blogiini ja tykkään siitä. Sehän on vähän kuin oman blogin muiden juttujen mainosbanneri :)Eli tykkään siitä myös sulla!

 56. get free coins on imvu

  Itse asiaan hiukkasen perehtyneenä sanoisin, että on järkevämpää ostaa kaupasta jätepusseja rullallinen, kuin että käyttää kaupan muovikasseja jätepusseina. Tämä on sekä taloudellisempaa, että myös ympäristöystävällisempää sillä jätepusseissa on vähemmän muovia (ovat ohuempia) kuin ostoksia varten olevissa muovipusseissa.. Jätepusseihin ei myöskään käytetä painovärejä ja niitä voi käsittääkseni tehdä täysin kierrätysmuovista. (Kaupan muovikassit ovat joko 100% uutta muovia tai sitten osittain kierrätysmuovista tehtyjä).

 57. ViagraGencleli

  viagra a vendre montreal

  [url=http://genericviagranpx.com/]generic viagra[/url]

  cheap viagra

  discount generic viagra mexico

 58. free coins for jackpot party casino game

  If Randy Moss is worth a fourth round pick in his prime, what exactly is Favre worth for one year? Especially considering whatever team takes him will be doing the Packers a huge favor by removing his salary from the Packers' cap. My guess is they get a pair of late rounders.

 59. agario how to get free coins 2017 pc no download no survey

  admin06/04/2010qui sono daccordo … mi fanno orrore quelli che dicono cose del tipo “ragiona col cuore” … il cuore è una pompa (senza nulla voler togliere alle pompe, di cui sono un appassionato)

 60. immobilienfinanzierung

  Really trustworthy blog. Please keep updating with great posts like this one. I have booked marked your site and am about to email it to a few friends of mine that I know would enjoy reading..

 61. order viagra online

  It may not be HAARP. I may be either the Russians (who have been working with scalar technology since 1943 or earlier), or some other rouge group who purchased the technology from the Russians, who were selling all kinds of goodies after the 1989 break-up.HAARP is 1st generation technology – The Russians are on 3rd or 4th generation technology by now. (based on info I have gleaned through internet research)

 62. viagra online

  ) Merci Apollonia! Alors celles-ci ont beaucoup de temps et je ne sais même d’où elles viennent mais chez Sia il y a en a des fleurs toujours magnifiques. Chez Casa des fois ils ont aussi des belles! gros bisous!

 63. generic viagra

  I appreciate you taking to time to contribute That's very helpful.

 64. order viagra online

  : pai ma enerva ca ii tot cadeau unghiile alea peste tot prin casa ( prostiile alea care se curata ) si imi facea perdelele franjuri si fotololiile si canapele si ma si zgaria ( asta cand avea 1 an 2 , acum vreo 8 ani ) si i au crescut la loc dar nu prea mai stie sa le foloseasca .oricum nu le am taiat din carne ci doar varfurile , si chestia alba.

 65. cheap viagra

  It's a joy to find someone who can think like that

 66. sildenafil

  Il ne suffit pas de corriger un article, il faut surtout le sourcer pour que les informations soient vérifiables.Par ailleurs, lorsqu’il s’agit d’articles d’importance, il peut être malaisé d’en retoucher quelques endroits sans mettre à mal la structure et l’équilibre de l’article. Il faut aussi prendre cela en compte.La vulgarisation et la synthèse (supportés par des sources, je le rappelle) sont des arts plus difficiles qu’on ne le croit.

 67. viagra online

  Truly said,even grown up children love Maggi.This is a good replacement for that.It will be yummy with the use of schezwan stir fry sauce.Will give a try.Thanks for sharing.

 68. nrxgenericviagraonline.top

  Sur ce point, je ne peux pas vous éclairer. Mon intuition ne va pas jusque là. Et irait-elle, je m’interdirai d’en rien dire. Peut-être lui-même peut-il nous éclairer?

 69. purchase viagra

  Enlightening the world, one helpful article at a time.

 70. viagra online

  Dear Doug & Cindy; your father was so lucky for your loving attention in his last moments, before making his transition to the other side. If you pay attention to certain details, you will know he is still with you in Spirit, and when he is present. My parents left the physical world many years ago, but I know when each of their Spirits are present and am so grateful I became open to that knowing. I am a fairly new subscriber and a new PC’er, but have learned so much from you guys.May God’s grace be upon your family during this time.Sarah

 71. viagra online

  Bahamuth Nagyon is érdemel második esélyt, magam is szeretem a hangulatát, s bár nem vagyok nagy “toroni”, szívesen venném ha majd a upgradelt verziót is megosztanád velem(ünk) cather Én meg egyáltalán nem fogom elolvasni, ha egy mód van rá… anno elkezdtem, de beletört a bicskám…

 72. generic viagra

  It’s hard for me to imagine one single thing that would be a better investment for our community, our families, our future, and our way of life, than improving our public schools. If it comes down to whether we keep a few nickels in our pockets or give them up for the betterment of all, then it’s difficult for me to even fathom why that is a choice. It should be a given.

 73. buy viagra online

  Of the panoply of website I've pored over this has the most veracity.

 74. online viagra

  Woot, I will certainly put this to good use!

 75. buy viagra online

  It's wonderful to have you on our side, haha!

 76. viagra online

  It's a relief to find someone who can explain things so well

 77. online viagra

  Great post! it’s so true. I put out there what I want you to see, what I allow you to see and I’m sure most bloggers/writers do something similar. The question is always who this person is for real. Really enjoyed this!

 78. sildenafil

  Que no, Don Rafa, que se equivoca usted. La frase era "A Dios rogando y con el Parlamento dando"… Aunque quizá se refiera usted a la otra, no menos conocida, "Haz el bien y decide tú a quién". ¿Cómo no las conoce?Salut i República!

 79. online viagra

  Men varför ifrågasätter du då överhuvudtaget? Varför är det något Jonna ska tänka på om hon inte redigerar sina bilder? Det här känns som en efterhandsförklaring för att inte verka dum för ditt påhopp.Till Jonna: Dina foton är fina och det är korkat att du överhuvudtaget ska behöva bevisa att du inte terjar dina bilder!

 80. دانلود فیلم سلام بمبئی

  This is my first time pay a visit at here and i am genuinely happy to
  read everthing at alone place.

 81. baufinanzierung vergleich

  At last, someone who comes to the heart of it all

 82. http://www.route66whitemountaingeotour.com/rxto.html

  Tak já nevím no… Tomu právnickému jazyku moc nerozumím. Vždycky to napíšou tak, že vlastnÄ› ani nevíš, o co jim jde.V tomhle případÄ› můžeme asi jen doufat, že celníci na hranicích budou normální a nebudou se nám nikde kopat… Protože upřímnÄ›, podle ACTA jsou "zlodÄ›ji" snad úplnÄ› vÅ¡ichni, protože vÅ¡ichni nÄ›co stahují/sdílejí/whatever. A celníci s poldama nejsou výjimky.Čím dál víc ve mÄ› sílí pocit I don't want to live on this planet anymore.

 83. http://www.thegreateasternwhiteout.net/xtomit.html

  creo que el que genera buen contenido será un gran beneficiado, todos esos portales que se dedican a copiar tu contenido como “portalmundo” serán los grandes afectados.

 84. http://www.reignnj.com/xefslnshxk.html

  A million thanks for posting this information.

 85. http://www.crystallakecameraclub.org/phvtz.html

  MOLOs overaller är helt grymma. Sååå himla bra kvalitet och mina barn har aldrig frusit i dem heller. Dessutom är de oerhört slitstarka sÃ¥ de kan leka ordentligt utan att den gÃ¥r sönder 🙂 Mycket bra köp. Timberlandstövlar har jag ocksÃ¥ köpt till mina smÃ¥ iÃ¥r. Första gÃ¥ngen sÃ¥ fÃ¥r se hur de är :)Kul med fotouppdrag, det är du ju grym pÃ¥ vad man ser här :)Kram/Vivvi

 86. http://www.cvilledoulas.com/ranmspzfgl.html

  183Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 87. http://www.fbcgroveport.com/fsbxvoo.html

  I simply want to tell you that I am just new to weblog and really loved this web site. More than likely I’m going to bookmark your website . You amazingly have perfect articles and reviews. Thank you for sharing your website page.

 88. http://www.route66whitemountaingeotour.com/mbgqsjm.html

  35. Wonderful website. A lot of helpful info here. Iˇ¦m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your sweat!

 89. http://www.route66whitemountaingeotour.com/prtamv.html

  I agree. . .it is rudeCydia is the best choice(right now), but that is only because Installer has bugs. This will be fixed and Installer will triumph yet again :p@Jen, it has to do with the packages listed. Like if a package doesn’t have an icon image, it gives that error and uses the default image for the repository(which is why you get a bunch of them when you list a bunch of packages)this error shows how much work the repository owners have to do to get their sources working with the new installer(the format is MUCH different than the old installer)

 90. http://www.cvilledoulas.com/ytkh.html

  I thought I'd have to read a book for a discovery like this!

 91. http://www.cvilledoulas.com/rjaz.html

  Good chooce to wright about this. Even if it’s not a suprising new thing. Next to that it is more the way how youre view on it is. I’m glad not everyone has the same way off wrighting about it. So thanks a lot i injoyed it.

 92. http://www.janganstop.com/qlpyxulz.html

  Hi!I’m close to nature and natural things, my room is almost filled with only custom made things which I love and make it comfortable and unique.Japan is also one of my passion, I’m intrigated by its so unique culture, really traditional and sensitive.These are two things which are gathered in that book!

 93. http://www.crystallakecameraclub.org/pbzsyrb.html

  Really pretty and simple idea. I might even add very fine glass beads at the top for extra detail and sparkle. Going to give it a try!! TFS!

 94. http://www.route66whitemountaingeotour.com/yrbqyw.html

  I was so confused about what to buy, but this makes it understandable.

 95. http://www.cvilledoulas.com/ssrkcffsb.html

  Do you knwo what … Do you knwo what empirical means lol? homeopathy is Empirical knowledge… Empirical means – Simply known basicy/ passed down / common knowledge…. You ment to say blind evidence based clinical trials right? well check out pubmed…. Was this answer helpful?

 96. http://www.thegreateasternwhiteout.net/kpfavq.html

  My problem was a wall until I read this, then I smashed it.

 97. http://www.route66whitemountaingeotour.com/gbnobdsxl.html

  What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 98. http://www.crystallakecameraclub.org/tvzt.html

  Bonjour, Je cherche une solution pour masquer la fenêtre DOS qui s’ouvre dès que nous lançons GSprint. Si vous avez une astuce… Merci

 99. http://www.route66whitemountaingeotour.com/tljoxhcpv.html

  What liberating knowledge. Give me liberty or give me death.

 100. http://www.cvilledoulas.com/ivykbmysk.html

  I LOVE that you put your chili on noodles – fabulous! Also, I know what you mean about blogs that shut down. I worry, too! And agree – just post a farewell message, ladies!

 101. http://www.route66whitemountaingeotour.com/xohznyp.html

  Terrific post. I’ve been very pleased with WordPress for my blog and always looking for way to improve my posts without it replacing my novel writing. Discipline in posting on a regular schedule and writing a few in advance takes the pressure off of “OMG, I’m supposed to post a blog today!” Keep it enjoyable and your blogs will stay interesting. Thanks for sharing your thoughts.

 102. http://www.fbcgroveport.com/glvsblutja.html

  Kct, eu já estou na terceira temporada e você tem razão, está mesmo caricatural, mas nada que estrague a série.E spoilers assim sem aviso não pode.

 103. http://www.crystallakecameraclub.org/lcgfpoigud.html

  We are still trying to round up all our personnel. We’re not getting as many volunteers as usual, so we found a great VBS volunteer skit at skitguys.com and will be running that this Sunday. Maybe a touch of humor will make people volunteer!

 104. http://www.route66whitemountaingeotour.com/gqlezdzgt.html

  PoPS FTW!Who knows them are aware of how much effort they put on each(awesome)episode,they deserve it more than anyone!(not disconsidering other runners effort)

 105. http://www.route66whitemountaingeotour.com/srcuz.html

  You can always tell an expert! Thanks for contributing.

 106. pokemon go hack for pc perfect rhow

  – I love the picture of staci and noah going down the slide with emilee’s feet sticking out in between. so cute! and a priceless photo of 2 beautiful strong women – your mom and your wife. as for emilee, it breaks my heart to see those laser burns…but i know God is healing it bit by bit…can see the peaceful look on her face as she’s sleeping. i’m sorry you and staci have to see emilee endure those painful treatments…we’ll be praying for her! and noah? love his smile! especially on that yellow ride thing!

 107. madden ultimate team coin generator no survey

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that’s wanted on the web, somebody with slightly originality. helpful job for bringing something new to the web!

 108. csgo free coins new

  I found your weblog site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to preserve up the quite great operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for ahead to reading extra from you later on!…

השארת תגובה