האם נוסדה תל אביב בהולנד ?

על יעקובוס הנריקוס קאן
נכתב ע"י: ד"ר איתן בורשטיין, המרכז להדרכה ולפיתוח עובדים של בנק לאומי

לא רק את מדינת היהודים חזה מחולל התנועה הציונית ד"ר תיאודור הרצל אלא גם את העיר תל אביב . בסוף  חודש ספטמבר 1898 בעודו צופה אל האג שבהולנד (1) רשם הרצל  ביומנו: "אני רואה לפתע עיר עולה מן השפלה, בלי הר, בלי ים, זאת היא האג. בלי עילה כביכול,אם אנו נורֶה  באצבע על נקודה ונאמר קומי והיי לעיר – ותקום"(2).

שבע שנים לאחר מכן (ב- 3 במאי 1905), בלשכתו של נוטריון בשם איקנדל בהאג (ברחובNoordeinde   מספר 38),  הוענקה למספר מיופי כוח ההרשאה למכור את אדמות כרם ג'אבלי (3) לחברי אגודת "אחוזת בית" שיסדה את תל אביב והגשימה את החזון האורבני של הרצל. על קרקעות אלו, שנרכשו קודם לכן ע"י בנקאי בשם  יעקובוס הנריקוס קאן, גם הוא תושב האג, תבנה העיר העברית הראשונה.

הקונגרס הציוני השמיני והנהלת הקרן הקיימת לישראל שאישרו את העברת הכספים למימון אותה רכישה התכנסו, ראה זה פלא, גם כן בהאג.

כל אותם מיופי כוח שחלקם יוזכרו בשמם, ויעקבוס הנריקוס קאן עצמו מלאו תפקידים מרכזיים בהנהלת חברת אנגליא פלשתינה (4),עובדה המלמדת על תרומתו הייחודית של הבנק להקמת תל אביב.

ייסוד העיר מיוחס, ובצדק, לשען  עקיבא-אריה וייס, שהתעקש והצליח לשכנע את חברי האגודה לרכוש את אדמת כרם ג'אבלי – שטח גדול, מרוחק דיו מיפו, שיאפשר התפשטות והתרחבות בעתיד.

בארכיון בנק לאומי לישראל נמצאים מספר מסמכים מקוריים  המתייחסים לנסיבות רכישת הקרקעות הידועות בשם כרם ג’אבלי. שאלת רכישת הקרקעות והבעלות המקורית שלהן  מעולם לא הוארה בצורה מספקת. באופן כללי יוחסה הרכישה לחברי אגודת "אחוזת בית" עם מעורבות של המשרד הארצישראלי (Palästina Amt) הארגון הציוני  שפעל בא"י בראשותו של ד"ר ארתור רופין (5) ושל הקרן הקיימת.זאת האחרונה העניקה את הכספים לביצוע ההלוואה לרכישה. מכיוון שקק"ל לא הייתה גוף בנקאי ניתנו ההלוואות עצמן באמצעות סניף יפו (הראשי) של חברת אנגליא פלשתינה, שעל תפקידה נעמוד בהמשך.

ב- 23 ביוני 1907 פנה ועד האגודה "אחוזת בית" ל"קרן הקיימת לישראל" באמצעות ארתור רופין, שהגיע ליפו באותה שנה, וביקש הלוואה להקמת השכונה החדשה. ההלוואה בסכום של רבע מליון פרנק אושרה ב-16 ביולי באותה שנה ע"י האספה הכללית של הקרן הקיימת שהתכנסה ב …. האג, זאת למרות התנגדות מסוימת, כיוון שמדיניותה של  הקרן הקיימת, שנוסדה כמו אפ"ק בשנת 1902, הייתה להפנות את משאביה לפיתוח החקלאות.

הקונגרס הציוני השמיני, שהתכנס  חודש לאחר מכן ב….האג, אישר את ההחלטות האלו. אך תפקידה של האג לא הצטמצם באירוח הקונגרס.

מתברר שהאג הייתה במקביל זירה לפעילות אחרת ידועה פחות.

השלטון העותומאני אסר על יהודים נתיני האימפריה העותומאנית לרכוש אדמות. הדבר מנע מחברי אגודת 'אחוזת בית' קנייה ישירה של אדמות כרם ג’אבלי. כדי לעקוף את המגבלה הזאת רכישת הקרקע בוצעה ע"י אזרח ארצות השפלה.

אמנם בחוזה הרכישה המקורי, שנחתם ב-15.3.1908 בין  הקונים (שייצגו את כלל קבוצת המייסדים) בראשותם של דיזנגוף,וייס וחיותמן עולה שהמוכרים היו דמויות לא מוכרות כדוד שלזינגער, אהרון זליג לוסטינגער וישראל מרדכי טענענבוים (כך במקור) אך התעודות המעידות על הרכישה הפרטנית למייסדי תל אביב מספקות לנו את הזהות האמיתית. המוכרים שהוזכרו היו בודאי אנשי קש של הבעלים האמיתיים.

בפסח שנת תרס"ט (11.4.1909) נערכה ההגרלה המפורסמת שבה נקבעו מיקומי הבתים הראשונים  של כשישים מייסדיה.

מצילומי שתי תעודות שניתנו לדוד מזרחי וליוסף-אליהו שלוש והנמצאות באתר משפחות מייסדי תל אביב  במעמד רכישת הקרקע לאחר ההגרלה,עולה בבירור ("האדמה הנקראת כרם ג'אבאלי שנרשמה בערכאות ע"ש המרשה שלי מר יקובוס קן" )

שרוכש הקרקעות הראשוני היה יהודי מהאג  שבהולנד בשם יעקובוס הנריקוס קאן

( Jacobus Henricus Kann) פעיל ציוני ובנקאי ידוע. אנו נחזור למסמכים אלו מאוחר יותר .

יעקובוס הנריקוס קאן 1872-1944 בנם של מוריס קאן ויוהנה היימנס,נולד בהאג,החל את הקריירה הבנקאית שלו בחברה הבנקאית Oyens & Zonen  כיום  Joukes & Oyens ומאוחר יותר ניהל את הבנק ההולנדי המשפחתי ליסה וקאן (Lissa & Kann ). (6).

י. ה. קאן היה בין ראשוני היהודים שהצטרפו לתנועה הציונית ואף השתתף בקונגרס הציוני הראשון בבזל בשנת 1897 כנציג יהודי הולנד.

לאחר שביקר בא"י חיבר קאן ספר בהולנדית הנקרא 'ארץ ישראל – הארץ היהודית' (Erets Israël. Het Joodsche Land). הספר, שפורסם בשנת 1908, תורגם לגרמנית ולצרפתית בשנים 1909 ו-1910 בהתאמה.

ניסיונו הבנקאי, מחויבותו לרעיון הציוני והכרתו הבלתי אמצעית את הארץ מסבירים את מעמדו כאחד ממייסדי  'אוצר התיישבות היהודים'- חברת האם של אפ"ק- (Jüdische Colonialbank) וממנהליו הבכירים. כמובן שי.ה.קאן התמנה מתוקף כישוריו  גם  לחבר מועצת המנהלים  של אפ"ק עצמו בשנים 1904-1929 (7). בשנים 1918-1922 אף עמד י. ה. קאן בראש מועצת המנהלים של אפ"ק.

ב- 1924 מונה קאן  על ידי ממשלת ארצות השפלה לקונסול בארץ ישראל, אך לאחר שלש שנים נאלץ להתפטר ושב להולנד, מכיוון שאשתו אדריאנה אנה לא יכלה להסתגל לאקלים הארצישראלי. החזרה לאירופה חרצה את גורלו.

לאחר כיבוש הולנד ע"י הצבא הגרמני בראשית מלחמת העולם השניה דחו יעקובוס קאן ואשתו את ההצעות לברוח מהולנד לחוף מבטחים, ומתוך סולידריות עם שאר יהודי הולנד הם נשארו בהאג. שניהם נשלחו למחנה הריכוז תרזינשטאט, שם נספה  יעקובוס קאן ב- 7 באוקטובר 1944 .

המסמכים המקוריים המתפרסמים כאן לראשונה במלואם, כולל הדף הפנימי,  והמצביעים על יעקובוס הנריקוס קאן כרוכש המקורי של האדמות שעליהן תקום העיר העברית הראשונה, הם אחידים בנוסח המודפס  וכמובן שונים בטקסט שהוסף בכתב יד.

הטקסט המודפס הוא משנת 1906, כלומר שלוש שנים לפני התאריך המקובל כהקמת תל אביב (הגרלת המגרשים בפסח תרס"ט 1909), בעוד שהתוספות בכתב יד הן משנת תר"ע (1910)  ותרע"ג (1913), כלומר לאחר אותה הגרלה, ומתייחסות לרכישות מאוחרות יותר. המהנדס המוזכר בשם משפחתו בלבד הוא אברהם גולדמן (8).

ברור לחלוטין שלאחר ההגרלה שהוזכרה לעיל נרשם עבור כל אחד משישים ושישה מייסדי תל אביב  מסמך מודפס זהה, ועודכן כמובן בפרטים הרלבנטיים כמו שם הרוכש המשני  מידיו של יעקובוס הנריקוס קאן, שטח החלקה וגבולותיה, תאריך הביצוע ושם המורשה או המורשים מטעמו של קאן, אלו היו כולם מנהלים באפ"ק.

מן המסמכים עולה בבירור שי. ה. קאן רכש את הקרקעות (אין התייחסות למוכר או למוכרים אחרים) בשני מועדים: תשרין תאני 1324 וקאנון תאני באותה שנה. התאריך הוא בעייתי. אכן, 1324 (להג'רה או להגירה של הנביא מוחמד ממכה למדינה בשנת 622 לספירה) הוא התאריך המוסלמי המקביל לשנת 1906 אך החודשים המוזכרים קאנון אל תאני ותשרין אל תאני אינם שמות של חודשים מוסלמים אלא של חודשים גרגוריאנים שכלל אינם חופפים את החודשים המוסלמים.

מתברר שבתקופת השלטון העותומני העניקו המוסלמים לחלק מן החודשים הגרגוריאנים שמות של חודשים …עבריים (שמקורם למעשה אשורי) כמו תשרי, אדר, ניסן, אייר, תמוז, אב ואלול. חודש קאנון אל תאני 1324 הוא המקביל אפוא לינואר 1906 ותשרין (תשרי) אל תאני מקביל לחודש נובמבר באותה שנה. הקושאנים נושאים את המספרים 17/75 ו-81/24 בהתאמה. מספרי הקושאנים והתאריכים מעידים שהקרקעות המכונות כרם ג'באלי נרכשו בשתי עסקאות שונות.

בעוד שההרשאה למכירת הקרקע מטעמו של י. ה. קאן ל"דוקטור חיים בגרצ'וב" (9) מיום י"ט אדר א' תר"ע (28.2.1910) ניתנה ליעקב שלוש וליצחק לוי, ההרשאה במסמך השני  שנחתם בכ' בסיון תרע"ג (25.6.1913)  המתייחס למכירת  הקרקע למאיר דיזנגוף  לעתיד ראש הוועד והעירייה (אשר ,אגב,כבר רכש קודם לכן את החלקה שעליה עמד ביתו,כיום שדרת רוטשילד 16) ולבצלאל יפה ניתנה לזלמן דוד ליבונטין – מנכ"ל אפ"ק.

כאמור, ההרשאה למכור את החלקות לרוכשים ולחתום על המסמכים  ע"י קאן במשרדו של איקנדל בהאג .

המשפט  הקצר המסיים את התעודה – "פה יפו" מתייחס למיקום שבו נחתמו המסמכים – המשרד הראשי של אפ"ק שנפתח ביפו בשנת 1903. זאת בשל חתימתו של זלמן דוד ליבונטין (שחתימתו  היחידה כמנכ"ל אפ"ק הספיקה) על תעודת מכירת הקרקע לדיזנגוף ויפה. בתעודת הרכישה של בוגרשוב חתמו כמקובל שני מורשי חתימה יהודה שלוש גזבר הסניף  וד"ר יצחק לוי מנהל הסניף בירושלים (10). ליד חתימותיהם (אך לא ליד זו של ליבונטין) מתנוססת חותמת הבנק The Anglo-Palestine Company   המאשרת את המיקום. כל החתימות זוהו ע"פ רשימת מורשי החתימה ודוגמאות החתימה של אפ"ק שפורסמה באוקטובר 1912. נזכיר שנית שי.ה.קאן היה גם הוא קשור באותה תקופה לאפ"ק שכן כיהן במועצת המנהלים של הבנק.

אגב, ממסמך נוסף שאינו מתפרסם כאן עולה שגם אליהו ספיר (11), סגנו של ליבונטין ולמעשה המנהל בפועל של סניף יפו הראשי, גם הוא רכש קרקע מי.ה.קאן.

בשני המסמכים המופיעים כאן  אושרה ההרשאה לייפוי הכוח  ע"י נוטריון בשם איקנדל. באופן מוזר לחלוטין לא נרשם שמו הפרטי. הדבר תמוה שבעתיים כיוון שמדובר במסמך משפטי בעל חשיבות עליונה (רכישת מקרקעין) .

עובדה מוזרה  נוספת המקבלת משנה תוקף עם השוואת התאריכים העות'מאנים עם הגרגוריאנים היא תאריך ההרשאה – 3.5.1905  .הגיוני לחלוטין שהיא נתנה לפני העסקה שבין ליבונטין (או שלוש) ובין דיזנגוף ויפה (או בוגרשוב)  בהתאמה, אלא, וכאן הבעיה, ההרשאה קדמה גם לרכישת הקרקע ע"י קאן  שהתבצעה בשנת 1906.

האם מדובר בטעות דפוס שלא הזדקרה לעיני הקורא עקב התאריך העות'מאני ? אין לנו תשובה מספקת.

מי היה האדם המוגדר כ"נטריוס איקנדל" ? ובכן, ע"פ בדיקה שנעשתה לבקשתי בארכיון אגודת הנוטריונים בהולנד התברר שבהאג פעלו בשנת 1906 שני נוטריונים ששמם היה איקנדל (Eikendal). נוטריון שלישי בשם זהה לא פעל בשנה זאת.

מכיוון שכתובתם היא שונה אין זה סביר שמדובר באב ובנו אם כי אין לשלול אפשרות זאת על הסף, כיוון שמשרדיהם היו קרובים למדי.

הדמות הראשונה והסבירה ביותר היא זאת של בעל השם הציורי פיטר קאטו לואי איקנדל  (Pieter Cato Louis Eikendal)שעסק  כנוטריון בשנים 1883-1920 .

הצלחנו מתוך בדיקה בספר הטלפונים של האג מאותה שנה למקם את  משרדו (המקום שבו נתנו ההרשאות למכירת  אדמות י.ה.קאן למייסדי תל אביב ). המשרד שכן  ברחוב  Nooreinde  מס 38 .פרט זה היה אמור להופיע על המסמך אך במקומו הופיעה ההגדרה הכללית "הנטריוס אקנדל מהאג".

אין זה המיזם הציוני המשותף היחידי לפ.ק.ל.איקנדל ולקאן . מתברר שארבע שנים מאוחר יותר בשנת 1910 הקים פ.ק.ל.איקנדל בשיתוף פעולה עם קאן חברה לעידוד החקלאות היהודית בארץ ישראל. כיאות לדיוק ההולנדי הוגדרו היטב מטרות החברה בשמה הרשמי  "החברה היהודית לגננות, להרבעת בקר וצאן ולחליבה" ובהולנדית:

"Joodse Tuinbouw-, Veeteelt- en Zuivelbereiding Vereeniging"

הנוטריון השני ל.איקנדל אכן היה בקשרים עסקיים עם הבנק  ליסה וקאן

(Lissa & Kann) שניהל קאן, אך אין כל תיעוד המקשר אותו עם פעילות ציונית או מיזם בארץ ישראל.

מה חסר במסמך זה ? העיקר – הסכום או הסכומים ששולמו עבור המקרקעין.

בהקשר זה כדאי לציין שמתוך קריאת החוזה המקורי מיום 15.3.1908, הנמצא בארכיון תל אביב, מתברר שבעת הקנייה הראשונית היה ערך הקרקע 0.95 פרנק לאמה. כשנה לאחר תחילת הבנייה נמכרו קרקעותיה הפנויות של תל-אביב (כ-30 דונם ויותר) בסכום של 2.25 פראנק האמה (12), כלומר פי שניים ויותר. נראה שכבר אז החל תהליך שליווה את בניינה של תל-אביב במשך כל השנים – ספסרות בקרקעות, דהיינו השקעה בקרקעות ומכירתן ברווח גדול תוך זמן קצר. תהליך זה, שרבים וטובים התאוננו עליו בשנים שלאחר מכן, החל למעשה מיד לאחר ייסוד  העיר.

עניין המפרוז המופיע כאפשרות העומדת בפני הקונה  הוא מעניין כיוון  שהוא מתייחס למצב שבו הקרקע נרכשת ע"י יותר מקונה אחד, למשל ע"י דיזנגוף ויפה, ואז היא מוגדרת כ- מושאע – קרקע בבעלות משותפת). המשמעות המעשית של  המפרוז היא  חלוקה של המושאע באופן שלכל אחד ואחד יש חלק מוגדר במקרקעין – פרצלציה. לתהליך זה ישנה משמעות כלכלית – ערכה של קרקע המוגדרת כמפרוז גבוה יותר מקרקע המוגדרת כמושאע. אליהו ספיר שהוזכר מקודם היה אחד מבני הסמכא הגדולים בדיני קרקעות, ולא בכדי הוא מונה גם כבורר.

מן התוכן בעמודים הפנימיים עולה שנחלתו של בוגרשוב  מושכנה ליעקב מוזר (13) כחמישה חודשים מאוחר יותר, בי"ג בתמוז תר"ע (20.7.1910), תמורת הלוואה בסך ששת אלפים פרנק, ושנה מאוחר יותר בח' באלול תרע"א (1.9.1911) נמסרה למוזר לצמיתות.

אדמת מאיר דיזנגוף ובצלאל יפה מושכנה בי"ז  בסיון תרע"ג (22.6.1913 ) לאפ"ק,  והדבר בא ליד ביטוי בהצהרה כתובה בחתימת ידם של דיזנגוף ויפה שלושה ימים לאחר מכן.

מספר דמויות שהוזכרו בוגרשוב, דיזנגוף, וייס, יפה, ליבונטין, מוזר, ספיר, רופין, שלוש, זכו לרחובות על שמם. אך כבוד זה מעולם לא הוענק להנריקוס יעקבוס קאן ,אף רחוב או סמטא בתל אביב אינו נושא את שמו של האיש שלו זכות ראשונים ברכישת אדמות העיר העברית. גם המהנדס הראשון של העיר יעקב גולדמן שקע בתהום הנשייה.

האם לעובדה שקאן וגולדמן לא הותירו אחריהם שתדלנים או מפלגה יש קשר לכך ?

1.   הכינוי 'הולנד' השגור בעברית ובשפות אחרות אינו שמה הרשמי של המדינה שהוא בהולנדית Nederland  כלומר 'ארצות השפלה'.

השם 'הולנד'  ניתן לממלכה כולה מכיוון ששנים מן המחוזות הגדולים נקראים הולנד הצפונית והולנד הדרומית.

אמסטרדם אמנם מוגדרת כעיר הבירה אך למעשה מוסדות השלטון וארמון המלוכה נמצאים בהאג (Den Haag) המכונה גם  's-Gravenhage כלומר 'מושב הרוזנים'

העיר שוכנת על חוף הים הצפוני,

2.  ראה יומני הרצל ספר חמישי.במקור הגרמני:

Ich sehe ploetzlich eine Stadt aus der Ebene aufsteigen, ohne Berg, Fluss oder Meer.sozusagen   ohne Veranlassung. das ist Haag.

Ein Beweiss, dass der Wille die Staedte erhebt.

Wenn ich mit dem Finger auf einen Punkt zeige:hier soll eine Stadt sein! So entsteht da eine Stadt.

             הרצל ביקר בהאג  בימים – 30.9.1898-2.10 לצורך דיונים עם יעקובוס קאן אודות "אוצר התיישבות
היהודים".על מעמדו של קאן ב"אוצר" ראה להלן.

            תפישת הרצל כחוזה העיר תל אביב מסבירה את אחד השמות ("הרצליה"),

           שהוצעו – ונדחו-עבור  העיר העברית הראשונה שבה שם רחובה הראשי היה הרצל ושם הגימנסיה      שהוקמה בקצה אותו רחוב "הרצליה".אגודה בשם זהה (הרצליה) התאגדה באותה תקופה גם בחיפה עם   מטרה דומה הקמת פרוור יהודי מודרני.

         על סמלה של תל אביב מופיעים שבעת הכוכבים בצבע זהב שאמורים היו לעטר את דגל המדינה היהודית שחזה הרצל בשהותו בפאריס.נזכיר שבדגל הצרפתי שקדם למהפכה בשנת 1789 היו שלושה שושנים צחורים (Fleur de Lys) בצבע זהב על רקע לבן. שבעת הכוכבים השתמרו בשם רחוב (וקניון) בעיר שמצפון לתל אביב –הרצליה.

        אגב, אין זה מיותר להזכיר שהשם "תל אביב" עצמו הוא כותר תרגום הרומן של תיאודור הרצל Altneuland  (בגרמנית "ארץ ישנה חדשה") לעברית. התיבות "תל" ו"אביב" מתייחסות  לעבר ולהווה הפורח  בהתאמה.תרגום זה נעשה ע"י העיתונאי נחום סוקולוב לעתיד נשיא ההסתדרות הציונית.

כידוע השם "תל אביב" עצמו מוזכר בספר יחזקאל ג' ט"ו.המוטו המופיע על סמל תל אביב ("אבנך ונבנית" לקוח דווקא מספר ירמיה ל"א ג'….)

3. כרם ג'אבלי – המושג 'כרם' מהווה הגזמה פרועה לתיאור-85  דונם של דיונות צחיחות ושוממות מצפון ליפו,הגזמה אשר נועדה כמובן להפקיע  את מחירן.

4. חברת אנגליא פלשתינה שנוסדה ע"י ד"ר תיאודור הרצל. ידועה יותר בקיצור אפ"ק שנגזר מר"ת של שם החברה באנגלית Anglo-Palestine Company, מאוחר יותר מ-1930 נקראה בנק אנגלו-פלשתינה  ראה הערה 11, כיום "בנק לאומי לישראל".

5. ארתור רופין – מראשי הציונות, יליד גרמניה. נמנה על יוזמי הקמת שכונה חדשה גם בירושלים היא 'רחביה' על אדמות שנקנו מהפטריארכיה היוונית האורתודוקסית בעיר.
6. ליסה וקאן – בנק זה נוסד בשנת 1805 ע"י הסבא רבא של י. ה. קאן – הירשל קאן. כל הבנקים שהוזכרו התמזגו מאוחר יותר ונבלעו בחברת הענק לבנקאות ולביטוח פורטיס (Fortis).
7. אוצר התיישבות היהודים, אפ"ק – שני הבנקים הוקמו ע"י ד"ר תיאודור הרצל ונרשמו בלונדון בשנים 1899 ו-1902 בהתאמה.

8.  המהנדס אברהם גולדמן – חי בשנים 1868-1944. הוא תכנן בניית כמאה בתים בתל אביב.
9. בוגרצ'וב הכתיב המקובל היה שונה קמעא – בוגרשוב. ד"ר חיים בוגרשוב ישמש  בעתיד מנהל
גימנסיה 'הרצליה', שאת בנייתה מימן יעקב מוזר, ראה להלן. הרחוב בתל אביב נקרא על שמו בעודו
בחיים.

10.  ד"ר יצחק לוי –  1866-1950 .שלט על בוריין בשמונה שפות נמנה  בין מייסדי שכונת 'תלפיות' בירושלים.

11. אליהו ספיר – 1869-1911 נכדו של יעקב ספיר החוקר, השד"ר (שליח דרבנן) והנוסע שעל שמו  המושב 'אבן ספיר' בהרי ירושלים. בנו של אליהו היה השר יוסף ספיר.

      עם פטירתו הפתאומית של אליהו ספיר סגנו של ליבונטין והמיועד להחליפו כמנכ"ל הובא לבנק  אליעזר זיגפריד הופיין, יליד אוטרכט שבהולנד.

      הופיין ימלא תפקיד מכריע בבניין נמל תל אביב. בשנת 1936 שבה הוקם הנמל היה א.ז. הופיין הן מנכ"ל הבנק שנקרא אז בנק אנגלו-פלשתינה והן יו"ר מועצת המנהלים של החברה שהקימה את הנמל "אוצר מפעלי ים". קשה לתאר את בניין הנמל ללא הופיין יוצא  הארץ שבה הנמלים והמאבק בים הוא מרכיב מרכזי באופייה ובכלכלתה. גיסו של הופיין (הם נישאו לשתי אחיות) היה זיגפריד  ואן וריזלנד גזבר הסוכנות.

12. אמה מרובעת (מידת קרקע) = 0.575 מטר מרובע. 1 דונם תורכי = 1.600 אמות מרובעות = 919.3 מטרים מרובעים.

13.  1839-1922 – Jacob Moserשופט יהודי בברדפורד(Bradford) , אנגליה, לימים גם ראש אותה העיר ברדפורד, תרם סכום גדול להקמת הגימנסיה העברית "הרצליה".

באתר עמותת משפחות המייסדים של תל אביב ((http://www.80.179.140.91/~telaviv אכן מופיע צילום של מסמך כזה משנת תרס"ט (רכישת הקרקע ע"י אחד ממייסדי תל אביב דוד מזרחי), אך המסמך המופיע באתר ואשר ניתן ע"י נכדתו של קאן הוא צילום של המקור שכנראה אבד. אין באתר חשוב זה הדף הפנימי של המסמך. צילום  באיכות בינונית  של מסמך זה מופיע גם בפרק המוקדש ליוסף-אליהו שלוש. המחבר מודה לעורכי האתר על המידע שלא יסולא בפז .

שלמי תודות לידידי, עובד בנק לאומי לשעבר וקרוב משפחה של י.ה. קאן,מר עדו היימנס על העזרה בתרגום מהולנדית, וללשכה המלכותית של הנוטריונים בהאג

Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie))  שסיפקה מידע חשוב, שבא לידי ביטוי במאמר זה.

תודה מקרב לב לעמיתי  במרכז להדרכה ולפיתוח עובדים מר בוריס רודשבסקי ומר משה גת שעודדוני האירו והעירו במהלך כתיבת מאמר זה.

113 תגובות
 1. WinstonNug

  thanks due to the fact that this colossal edifying website, obstruct up the massive position check out this [url=http://onlinecasino-xx.com]casino[/url] offers

 2. list of car insurances in HI

  twe // September 18, 2009 at 5:07 pm ,That was Hollister v. Soetoro. And they responded to the case under that name. If he lied on any of his legal documents stating he had no other aliases within the past 15 years, he’s in deep doo-doo.

 3. free car insurance quotes Orland Park IL

  Regarding rescues–The Guildford County Animal Shelter in Greensboro, NC has a method for getting black cats adopted…All black cats are half off on there adoption fees.

 4. cheap car insurance quotes Park Forest IL

  ma sei sicuro che il primo link presenti una telecamera da 150000 fps ? a me sembra che sia da 150 fps e tre zeri -Se fossero 150 fps, sarebbe un rallentamento di sole 5 volte.La virgola, nei paesi anglosassoni, è il separatore delle migliaia.

 5. auto insurance rates Florence SC

  If you want to get read, this is how you should write.

 6. car insurance quotes Costa Mesa CA

  Yeah that's what I'm talking about baby–nice work!

 7. cheap sr22 insurance Duluth GA

  Seraplamoda Facebook Fanpage beğendim.muhteşem bir anneler günü hediyesi umarım bana çıkarda anneme hediye ederim benden güzel bir hediye bekliyordu bende alamamıştım çıkarsa çok şanslı olucam:)funda tekeş

 8. cheap insurance bundles

  I am forever indebted to you for this information.

 9. progressive premier insurance

  I could read a book about this without finding such real-world approaches!

 10. http://www.kcmplumbing.com/carinsurance-quote.html

  Donnie B, can you provide a link for where you got the Trayvon Martin Memorial Foundation information?A quick perusal of Miami Beach tax office records shows that property at 5660 Collins Ave are going between $300K and $500K.

 11. one day insurance coverage

  Stay informative, San Diego, yeah boy!

 12. http://www.mishnar.com/adding-a-teenager-to-car-insurance.html

  awwwwww you will make me blush lol I'm a fashion designer in RL so having sense for fashion is kinda my job lolI'm really glad you enjoy my work <3Skin is by ephemera 😉

 13. http://www.twincitieschihuahuas.com/gio-car-insurance-review.html

  #5O Bahia não se livrou daquela ratatulha do Paulo Maracajá, com aquele famoso movimento “Bora Baêa”? Pois é. Isso deveria ser saudado. Mas torcedor só quer saber mesmo de resultado, desde que esteja ganhando bajula até o Eurico Miranda. Lembro deste estrume invadindo o campo para ameaçar o juiz e a torcida delirando…

 14. http://www.twincitieschihuahuas.com/can-you-get-insurance-on-a-car-with-a-permit.html

  arkadaşlar bende bırakalı 1 yıl oluyo nerdeyse 2-3 kez denedim olmadı ama bu kez kafamda bitirdim bırakmayı ve allaha şükür bıraktım 1 yıl oldu cok şükür çok rahatladım vucut direncim arttı gencleştim inanın

 15. http://www.bssiindia.com/wfi-car-insurance-contact.html

  Je vote ! Pour …. l’inutilité lolQuand même, ils ne savent pas quoi inventer : ça a un coup de créer un accessoire comme ça, je ne sais même pas s’il y des gens pour acheter ça.

 16. http://www.kcmplumbing.com/ctp-online-quote.html

  A rolling stone is worth two in the bush, thanks to this article.

 17. jay snider shelter insurance

  Great thinking! That really breaks the mold!

 18. peerless auto insurance

  Sharp thinking! Thanks for the answer.

 19. http://www.passionflowersflorist.com/geeky-car-accessories.html

  I have been surfing online more than 3 hours as of late, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material as you did, the internet shall be a lot more helpful than ever before.

 20. madden 16 coin generator no survey or download

  Good luck in your appeals!Sounded as though the jury never really understood that they were setting New Zealand back to the reign of Charles I.Anyway, good luck.

 21. glu coins hack android download

  It's a real pleasure to find someone who can think like that

 22. pixel gun 3d gem and coin generator download anti ban

  By , 03/10/2012 at 16:28Hello. I was considering adding a backlink back to your website since both of our sites are based around the same subject. Would you prefer I link to you using your website address: or blog title: Codice di Condotta | Paola Biondi. Please let me know at your earliest convenience. Thanks!

 23. sims freeplay hack for android

  That's a subtle way of thinking about it.

 24. free madden 16 coin generator torrent

  Admittedly, I long for old style NY deli coffee served up in the blue cup by a guy who asks with a thick accent if you want it “regular” which means with milk and sugar if I remember correctly. It took me several orders to understand that “regular” does not mean black when I first moved to NYC. Pre-Starbucks… those were the days!!!

 25. how to get free coins on fifa 16 ultimate team

  After seeing the video, I got so excited about the products and the giveaway so I immediately entered only to realize it’s not intl’.We don’t have Milani here in Croatia and they don’t ship worldwide. I wish they do cause after seeing their products in your videos, I’d love to try out their stuff. Oh well, c’est la vie I guess…Fingers crossed for Tarte giveaway

 26. game hack for even pokemon oras

  Unparalleled accuracy, unequivocal clarity, and undeniable importance!

 27. draw something cheats get free coins and bombs

  Which came first, the problem or the solution? Luckily it doesn't matter.

 28. pokemon go free coins giveaway

  I can see a lot of P.O Box rentals just across the State lines. But, this should not be necessary in American. Where-O-Where has America gone?It is not too late to get our Country back from the thievies that have stolen Her with their lies and political trickery. It is time for all Americans to stand strong and let their voices ring out load and clear…GOD BLESS AMERICAN

 29. coin generator madden 16 with no surveys

  Ciao, Sabina. Che piacere! Scusa il ritardo nella risposta, ma ho attraversato un periodo diffcile che mi ha provata…Sono contenta di sapere che Alberto ha completato il suo libro e non vedo l'ora di leggerlo.Salutamelo tanto. Un abbraccio ad entrambi.annarita

 30. pokemon go free coins no survey no downloads

  Just cause it's simple doesn't mean it's not super helpful.

 31. madden 15 mut coin generator

  Korrekt heisst es Sanssouci und du hast recht es wird zusammengeschrieben. Allerdings sind es zwei Wörter: sans sauci (ohne Sorgen) aber im Deutschen wird es tatsächlich zusammengeschrieben. Ansonsten war meine Schreibweise korrekt. Danke für den Hinweis!

 32. xbox 360 game hack 5.2 tool

  I have never made this dessert though I have eaten it in restaurants. Seeing as raspberries are usually about $6 for 250g I don't think I will be making it any time soon. So I'll just ogle your delicious picture!

 33. http://kreditrechnerco.info/finanzierungsrechner-immobilien.html

  Brilliance for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius.

 34. the walking dead social game hack

  That kind of thinking shows you're an expert

 35. fifa 14 ultimate team free coins xbox 360

  We naively tried to just stroll in and get a table the other night after the Columbia Road night market – now I know why we were turned away! And now I want a table more than ever!

 36. fifa 13 ultimate team coin generator xbox 360 no download

  I’m also having a hard time wrapping my head around how they got to a 1 auto lane in each direction “streetcar ready” cross section. The only spot I’m award of where there is no passing auto lane around streetcar is at Harrison Parkway (which has traffic counts of about zero – okay I’m being hyperbolic but it really isn’t a well utilized road). How can they conclude that an auto lane that is technically wide enough for streetcar, but provides no passing opportunities is “streetcar ready”? To me, this is a ludicrous red herring proposition.

 37. jurassic world the game hack tool no survey

  Great idea for a treat.Once I had a question for Kong and I just contacted them through their website. It was a personal response and took a day or two. You might try there.

 38. nba 2k13 vc coins cheat

  For the sake of clarity: Twitter rumour that BBC apologized to #Israeli Gov’ Press Office on Weds is a lieQuick question for Paul.How can he, of all people, tell?   5 likes

 39. fifa 16 ultimate team coins hack android no offer

  Just an info Mitchell. It seem that your shopping cart is very very good but here in Italy we need two particular field when we issue an invoice that usually foreign shopping cart doesn't provide. My question is just about that. Do you plan to add this kind of support or the possibility to add some custom field?

 40. pokemon go hack for android lg stylo 2

  Heck of a job there, it absolutely helps me out.

 41. how to get free coins on fifa 16 ultimate team

  This was so helpful and easy! Do you have any articles on rehab?

 42. star stable star coin generator

  Hey, you're the goto expert. Thanks for hanging out here.

 43. fifa 14 ultimate team coin generator no survey no download

  I can't believe I've been going for years without knowing that.

 44. fifa 16 coins hack download

  Personally, I'm for the idea of getting the state out of the marriage recognition business altogether. Let the state recognize civil unions only, something that can be done by filling out a form. Leave marriage to religions or other groups to regulate as they wish. But if the state doesn't quit the marriage-recognition business, then it should recognize homosexual marriages. Otherwise the dictum "equality under the law" has no meaning.

 45. fifa 14 ios coins hack

  Visto qualche mese fa…grottesco ma per nulla gratuito. Mi ha lasciato addosso una strana sensazione per diversi giorni, come di qualcosa di profondamente sbagliato. L'incipit è molto azzeccato.

 46. how do i get free coins on hit it rich

  Esse criminoso não durará muito. Não se pode manter 10 milhões de seres humanos em uma prisão genocida como é a Belarus por tanto tempo.Tu cairás, ditador asqueroso!!!!!!!!!!!!!!MUBARAK JÁ SE FOI. HITLER TB, LENIN e Stalin IDEM.BEN ALI FOI ESCORRAÇADO.Kaddafi está a ponto de se borrar nas calças… e será expulso do poder.A vez da Bielorrússia e da Rússia tb chegará.

 47. fifa 14 ultimate team coin generator no download

  Tapez votre commentaire Vous pouvez utiliser ces mots-clés HTML : <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> Si vous souhaitez être averti par e-mail lorsqu'un nouveau commentaire est mis en ligne, cochez cette case.

 48. pokemon go giving away 5000 free coins

  Mine is 3 years old and the battery is lasting only one hour now. So I need to get a new battery? I don’t think mine EVER lasted 10 hours!

 49. nba live mobile free coins

  Ja taas yhtä soopaa Porttilan blogissa.. jumakeuta tuo loppu se vasta kaiken kruunaakin.. Vitsi että olet Jari aika haaska tyyppi. HEHHEE!! Sinä olet itse itsellesi kertonut että monessa paikassa suomenniemeä sytytellään saunankiukaita vanhoilla dokumenteilla.. hehhee!! Liekkö olet itse myös väsännyt kaikenmaailman muistioita.. hah, mä nauran, hah!!

 50. free coins for csgo betting sites

  That's an expert answer to an interesting question

 51. jurassic world the game hack tool download no survey

  That was a good question Karen, as I’ve seen pieces at T.J. Maxx myself, I actually have picked up some of those because I love the pattern and the price was so good. I mix them with the old pieces that I have found at tag sales or even on ebay. I don’t mind, as long as I love them and they look beautiful thats all that matters. I even mix other patterns with them.Thanks Susan for the info on the dishes…very informative. East Longmeadow, Ma

 52. downtown slots free coins

  Olen käyttänyt kookosöljyä dödönä jo pitkään, yleinen tieto hippipiireissä. Homman juju on siinä, ettei kainaloita saa pestä millään muulla kuin vedellä. Ei suihkusaippualla eikä öljyllä. Silloin kookosöljy toimii. Lisäksi öljyä pitää lisätä kainaloon aamuin tai illoin. Jos et käy siis suihkussa kuin pari kertaa viikossa, niin lisää silti öljyä kainaloon. /Ansku

 53. sildenafil

  Thanks for the insight. It brings light into the dark!

 54. generic viagra

  My daughter loves Counting with the Very Hungry Caterpillar…..great educational game on one of her favorite books! Plus, she plays with Caliou’s World ALL the time! Great apps! Thanks!

 55. purchase viagra

  Shoot, so that's that one supposes.

 56. order viagra online

  Hei igjen, jeg m̴tte bare fortelle dette; jeg leser en krimbok av Tom Egeland РPaktens voktgere, en spennende bok om mystiske koder i Snorres skrifter. Og plutselig s̴ dukker Lysekloster opp i teksten i boken som en del av koden som skal oppklares. Meget pussig og spennende.. He, he, jeg lar meg rive med.

 57. kreditrechner

  You get a lot of respect from me for writing these helpful articles.

 58. order viagra online

  Hey, fantastic weblog you might have here, feel I came across it on Yahoo but im not confident nowanyway, Ill check back again! Are guests allowed to post here?

 59. online viagra

  And I was just wondering about that too!

 60. http://nrxgenericviagraonline.top

  That's a creative answer to a difficult question

 61. viagra online

  I’ve never played tennis before, so neat that you play with your family members though . Hope you have fun and hope it warms up there soon!

 62. buy viagra online

  de-lurking fan saying she'd love to check in on this. I recently read Great Expectations after realizing I had never done so and it was fabulous- so many classics I'd still like to experience!And rereads are fun too- I read Anna a ton when I was an angsty teenager and only Russian literature would do- I wonder how I would experience it now…

 63. cheap viagra

  Il primo modello sarebbe stato un décolleté molto bello e chic… se non avesse avuto quel plateau esagerato ad appesantirlo.Quando sono moderati, i plateau hanno il loro perché, soprattutto in fatto di comodità, ma così alti fanno proprio cafone.Non mi stupisce che ti piacciano, Luke. 😉

 64. purchase viagra

  He so kind of looks like a dude you could just hang out with…where is he from? The name rings a bell. I'll have to Google it. LOVE the hair. Hope it doesn't feel like product.

 65. generic viagra

  oh b’en ça me rappelle des souvenirs….on a passé grâce à toi une bonne semaine à horta. Et je me souviens aussi de l’exposition consacrée au jeune Picasso à La Corogne, il y a quelques années déjà….Quant à Paris, il y a deux heures de queue donc j’attends janvier, y aura moins de monde quand l’effet de parisianisme sera assé.

 66. purchase viagra

  This is a really intelligent way to answer the question.

 67. buy viagra online

  手机号码任意显示 (可以免费测试一次)鹏诚通讯科技有限公司24小时客服QQ:1341752724小时免费咨询电话:18268787444 朋友,想不想让你的手机很有个性? 明明你在深圳,而你跟朋友聊天的时候,你朋友的电话上显示你在广州(上 海/天津/武汉/兰州等)以至香港. 明明你在跟朋友玩,而你打电话给你家人,让家人以为你在外地出差. 明天你不是刘德华,而你总是你用刘德华的电话号在打电话 明明你现在在内地,而你非要在你朋友面前说你在香港. 想不想拥有了?本业务不会影响你本手机的使用,想使用改号业务时就拨一下我们系统的预约号码,不想使用时就直接用你手机打出还是原来的号,不会改变你手机原来的实际号码,互不干扰.交易方式:支持各大银行和淘宝交易.

 68. generic viagra

  Last one to utilize this is a rotten egg!

 69. buy viagra online

  Deep thinking – adds a new dimension to it all.

 70. viagra online

  I am glad for commenting to make you be aware of of the awesome experience our girl found checking your web site. She learned so many things, which include what it is like to have a marvelous teaching style to let most people easily gain knowledge of several impossible subject areas. You truly did more than visitors’ desires. Thanks for rendering such priceless, trusted, explanatory not to mention easy tips about the topic to Kate.

 71. http://nrxgenericviagraonline.top

  You Sir/Madam are the enemy of confusion everywhere!

 72. buy viagra online

  Bob, the entire party apparatus is broken in terms of availability to the public. I called headquarters a number of times and was not even greeted with basic civility… and I’m a friend. Great post and I hope Mr. Conway reads your blog. Actually, I wish everyone read your blog.

 73. http://www.cvilledoulas.com/jtxyyv.html

  Assault weapon is an open-ended term used by gun control proponents. Any handgun with a large clip would do the same thing as the gun the shooter in CO tried to use. It required one pull of the trigger per round. People hear “assault weapon” and are being mislead to think AK-47/automatic, intentionally.

 74. http://www.crystallakecameraclub.org/

  Impressive brain power at work! Great answer!

 75. http://www.fbcgroveport.com/aekvkqaks.html

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

 76. http://www.route66whitemountaingeotour.com/kiptiueyu.html

  Excellent web site. Lots of helpful information here. I am sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you to your sweat!

 77. http://www.thegreateasternwhiteout.net/ydrypbdj.html

  I like what you guys are up also. Such intelligent function and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I believe it’ll improve the value of my internet site .

 78. http://www.janganstop.com/

  ba6153désolé olivier, pas d’analyse pour le moment, je n’arrive pas à lire la vidéo sur le site de BFM (ça coupe puis plus rien). Je n’ai pas ce problème sur le site, je verrais si je pourrai l’écouter demain au boulot pendant le repas.  7ea

 79. http://www.janganstop.com/ysgm.html

  You're on top of the game. Thanks for sharing.

 80. http://www.crystallakecameraclub.org/eqejqrf.html

  This is an article that makes you think "never thought of that!"

 81. http://www.crystallakecameraclub.org/kwbiln.html

  FrancineJanuary 29, 2011LOL at Sarah!Everytime I see your books I am inspired to do project 365. But we already know I suck at that so maybe I will just try to do a book for 2010 using whatever photos I have!

 82. http://www.janganstop.com/

  It's much easier to understand when you put it that way!

 83. http://www.janganstop.com/jsavj.html

  “Influence of corporate/moneyed/special interests,” and 21% said “Partisanship.” Only 3% said, “Our democratic/capitalist system” and 6% said “Income inequality.”When asked, “What would you like to see the Occupy Wall Street movement achieve?” 35% said “Influence the Democratic Party the way the Tea Party has influenced the GOP” and 11% said, “Break the two-party duopoly.” Only 4% said “Radical redistribution of wealth.”

 84. http://www.reignnj.com/iuicr.html

  That insight would have saved us a lot of effort early on.

 85. http://www.janganstop.com/mhria.html

  Wow I must confess you make some very trenchant points.

 86. http://www.reignnj.com/jwytqolmu.html

  Taking the overview, this post is first class

 87. http://www.route66whitemountaingeotour.com/jodfnm.html

  Tom Hickey: you say: “MMT’ers are aware of these criticisms and have addressed them through taxing away rents in the case of non-productive wealth accumulation that threatens asset bid-up.” All I’m saying is that in order to be sufficient to prevent a worsening of financialization, such taxes need (over the global economy as a whole) to be equivalent to the money spent by governments (ie budgets need to balance over the business cycle globally to limit financialization). I’m breaking a promise by looking at this type of website

 88. http://www.crystallakecameraclub.org/mgjijav.html

  Your article perfectly shows what I needed to know, thanks!

 89. http://www.janganstop.com/qpzwgzwzd.html

  Thanks for the insight. It brings light into the dark!

 90. http://www.route66whitemountaingeotour.com/dobhqxgxci.html

  Thanks for contributing. It's helped me understand the issues.

 91. http://www.reignnj.com/gewlvzmrtu.html

  I love reading these articles because they're short but informative.

 92. http://www.thegreateasternwhiteout.net/mkvbztt.html

  Oct27 I like the logo on the bottom in brown with blue. It looks more sophisticated, and brown is the color of chocolate. Instead of a cluster of three, I think you might just use one illustrated cake bite, or none at all. From the photos, her work looks pretty sophisticated. Those cake bites look amazing! I think you should go with a photograph for the business card. If you do a postcard printing campaign for her, definitely go with a photo.

 93. http://www.janganstop.com/uuctmx.html

  You look gorgeous and those photos…wow! I'd love to have you link up with me for Fashion Friday's tomorrow. If you want to, check out my blog for the button! Have a great night. Kori xoxo http://www.blondeepisodes.com

 94. http://www.route66whitemountaingeotour.com/fgofgakv.html

  On ne peut pas tirer avec un truc en plastique. Même dans les répliques airsoft, le canon est en laiton.C’est juste pour faire de la déco.Ou alors, il faudrait une imprimante qui imprime en acier. Mais là, j’ai des doutes.

 95. http://www.reignnj.com/lmoe.html

  SÃ¥ stÃ¥r kagen i ovnen…. Har besøg fra New Zealand, gad vide hvad de siger til denne version. Elsker chokolade, sÃ¥ denne mÃ¥tte afprøves

 96. http://www.cvilledoulas.com/bpgptdxaw.html

  After reading today's long Dave post, I regret saying Dave "would rather play the victim" and I apologize for that remark. I'm still disappointed that so much of the TCJ thread was spent talking about the petition, but clearly Dave is hard at work trying to figure out how to make a living. Mea maxima culpa.

 97. http://www.cvilledoulas.com/

  Brimstone: That’s very helpful, as was your previous comment. I hike, and occasionally cycle, with a fellow who is an inveterate walker, has walked the ‘pilgrim trails’ in both southern France and northern Spain. He has been educating me about ‘barefoot’ shoes.I have looked on the web at the shoes you mention. But can you direct me to these ski boot insoles that stiffen up even a very flexible shoe for cycle touring?

השארת תגובה