בית חולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור

 

בית החולים היהודי הראשון בתל-אביב:

נולד, חי ושבק חיים

מאת פרופ' אבשלום מזרחי

פתיחה אישית

עבורי בית חולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור בתל-אביב, היה ציון דרך בחיי האישיים.

אבי המנוח – דב מזרחי**– או בשמו המקורי אַדִיבּ אַלמִשְׁרִקִי – עבד בבית החולים במשך ארבעים ושבע שנים.

אבי, יליד תימן, עלה עם אחיו המנוח אהרון (הַרוּן אַלמִשְׁרִקִי) והוא יתום בן 14 בשנת 1914.

עלייתם לארץ ישראל נעשתה בחופזה על ידי בני משפחותיהם בצנעא – בירת תימן – על מנת להבריחם מפני "גזרת היתומים" שהטילו המוסלמים – שליטי תימן – על היהודים. גזירה זו חייבה כל יתום או יתומה והם יהודים להמיר את דתם לאִסלם.

מסיפוריו של אבי נ"ע, למדתי שהם נחתו בנמל יפו, שבועיים לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה כאשר השלטון העות'מאני היה בארץ ישראל.

יתומים, ללא משפחה, ללא ידידים, ללא כל בסיס למחייה ומשען חברתי, תרבותי, או אחר, עסקו אבי ודודי בעבודות מזדמנות שונות בתל-אביב הקטנה של אז.

ברצף השנים והזמנים ימי מלחמת העולם הראשונה – הם הוגלו לתקופת מה לטבריה על ידי השלטון העות'מאני, שהיה כידוע מעורב במלחמה זו לצד כוחות הרשע הגרמניים. בשהותם בטבריה הייתה תקופה שעבדו בסג'רה – הלא היא אילנייה של היום – ולא פחות מאשר במחיצתו של דוד בן-גוריון. בתום המלחמה, הם ושבו לתל-אביב, בה הרגישו הכי בטוחים והכי רצויים.


** שמו המקורי של אבי – אַדִיב אַלמִשְׁרִקִי – החליפו תושבי הארץ ממוצא אשכנזי לדב מזרחי, השם דב אינו מקובל כלל בין שמות יהודי תימן. כך "נגזל" ממנו שמו המקורי אדיב – שכשמו כן היה – אדם אדיב ונעים הליכות.

בשנת 1920, התקבל אבי המנוח לעבודה כפועל ניקיון בבית החולים "הדסה" בתל-אביב, ששכן באותם הימים ברחוב נחלת בנימין 18, בבניין שאמור היה להיות מלון בבעלות יהודי בשם ספקטור.

אבי היה פועל הניקיון הראשון של בית החולים "הדסה" בתל-אביב!

בתפקיד של פועל ניקיון עסק אבי עד שבית החולים עבר למשכנו הקבוע ברחוב בלפור בשנת 1928.

בכישוריו הטבעיים, והוא ללא כל השכלה מינימאלית, פרט למספר שנות לימוד אצל "המוֹרי" בחדר התימני בצנעא, עמדו אנשי סגל בית החולים על יכולותיו ושיבצו אותו לעבוד במעבדה הבקטריולוגית של בית החולים. עבודתו הייתה תמיד קשורה להכנת קרקעי מזון שהיו דרושים לבדיקות הבקטריולוגיות שנעשו במעבדה. בנוסף, עסק אבי בעיקור (סטריליזציה) של כלי מעבדה (פיפטות, מבחנות, צלחות פֶטרי וכדומה שבאותה תקופה היו כולם מזכוכית ולא מפלסטיק כשם שהם בשעריה של המאה העשרים ואחת).

עם השנים, הפך אבי לבעל הניסיון רב ביותר בהכנת קרקעי מזון. כל תלמידות בית הספר לאחיות היו חייבות להרחיב דעת למשך מספר שבועות במסגרת לימודיהן במעבדות (בניהן הכימית והבקטריולוגית). בתקופת שהותן הן שהו במחיצתו של אבי המנוח, שכוּנה בפי כל "דוּבִּי". ולמדו מניסיונו העשיר גם השכילו מתבונתו, מראיית חייו המרתקת ומאופיו השלו, הצנוע, הרגוע, המחייך והאוהב, הסבלני והסובלני. שכן אבי היה אדם שקט, נעים הליכות, וְעָנָו בכל הליכות חייו.

ואני, שנולדתי בבית החולים "הדסה" ברחוב בלפור בשנת תרצ"ח (1937), אפשר לומר שגדלתי בין כותלי בית החולים. תמיד נהגתי לבקר את אבי במעבדה הבקטריולוגית ולשהות שם במחיצתו שעות רבות. שם ינקתי את "רוּחוֹ", "רֵיחו" ו"טעמו" של מקצוע המיקרוביולוגיה. אפוף בראייה זו, עם סיום שירותי בצה"ל למדתי מיקרוביולוגיה בבית הספר לרפואה בירושלים. שם הוכשרתי כמיקרוביולוג-ביוטכנולוג. במקצוע זה עסקתי למעלה משלושים שנים עם אשכולות של הצלחות והישגים ברמה הלאומית והבינלאומית.

ומבית האולפנא בירושלים קבלתי את כל תארי האקדמיים ועל כך גאוותי – "כי מציון תצא תורה". הכול כאמור, התחיל בבית החולים העירוני "הדסה" ששכן ברחוב בלפור בתל-אביב. זהו בית החולים ששרת את תושבי תל-אביב היהודים למן שנת 1918 ועד לסגירת שעריו בשנת 1992.

בית החולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור שימש נדבך חשוב ביותר בבניית התשתית הרפואית בתל-אביב. לכן ראיתי כחובה נעימה להביא כמה ציוני דרך חשובים ומעניינים הקשורים בית החולים זה.

בית חולים יהודי ביפו – תחילת התשתית האישפוזית

במקום מושבם ביפו הקימו להם היהודים תשתית קהילתית שאפשרה מסגרת חיים בתוך אוכלוסיה ערבית.
היו אלה ד"ר מנחם שטיין – הרופא ה"בילויי", שהיה רופא מטעם הפקידות של הנדיב במושבות והאחים אליעזר ושמעון רוקח, שהקימו אגודה ששמה "עזרת ישראל". עשייתם הייתה בתחומי החברה והבריאות, כך למשל הם הקימו ביפו (בשנת 1886) את הספרייה הראשונה ששמה היה כבר אז "שער ציון" שהפכה ברבות הימים לספרייה הגדולה בתל-אביב ספריית "שער ציון – בית אריאלה".

בנוסף, הם נודעו גם בכך שהיו הראשונים ש"פרצו" את "חומות" העיר יפו והקימו את שכונת נווה צדק – הראשונה בשכונות העבריות מחוץ ליפו.

גם בפן הבריאותי-רפואי עסקו פעילי אגודת "עזרת ישראל". הם הקימו את בית החולים היהודי הראשון בארץ ישראל. לשם כך, בשנת 1886 הם שכרו ביפו דירה והפכוה לבית חולים. השם שהעניקו לו היה "שערי ציון".

בית החולים שימש לא רק את תושביה היהודיים של יפו אלא גם את היהודים שגרו במושבות.

בשנת 1891 פרצה מחלת קדחת בקרב העולים שמלאו את יפו בעקבות גלי העלייה הראשונה. יפו הפכה למעֵין בית חולים אחד גדול. העוני והצפיפות הפיצו את המחלה גם בין תושביה הערביים של העיר.

עקב מצוקה כלכלית נסגר בית החולים, אך הצורך הדחוף בבית חולים הולידה את שתדלנותו של מרדכי אידלמן, שהיה מורשה של החברה "למען ציון" בירושלים. הוא חבר לגופים יהודיים אחרים בחו"ל (בני ברית ואחרים) והם שכרו ביפו בניין בן שתי קומות בו נפתח מחדש בית החולים "שערי ציון".

בית החולים היה צורך חיוני ביותר לבני הקהילה, בעיקר עקב ריבוי מחלות ומגפות שהיו תולדה של רמת היגיינה נמוכה ביותר ששררה בקרב התושבים. כך למשל, בשנת 1913 פרצה בארץ ישראל מגפת טיפוס הבטן שהפילה עשרות אלפים חולים – איש ואישה וביניהם היו גם יהודים רבים.

בשנת 1918 היו בבית החולים היהודי ביפו 10 מיטות. אלה היו מיועדות לאישפוז רק של מקרי חֵרום.

למן שנת 1918, עם תחילת המנדט הבריטי בארץ ישראל, הפעלתו של בית החולים היהודי ביפו נתמך חלקית על ידי הג'וינט – הגוף הפילנתרופי היהודי מארצות הברית. אז הוגדל מספר המיטות ל-18 ונפתחו בו גם מרפאות חוץ.

בקיץ 1919, כאשר מספר רב של עולים הגיעו לארץ ישראל בתום מלחמת העולם הראשונה – תום השלטון העות'מאני ותחילת המנדט הבריטי בארץ ישראל – הועמדו מספר המיטות בבית החולים ל-48 מיטות.

יהודי יפו מייסדים את "חברת בית החולים"

הדבר אירע בשנת תר"פ (1920), מהשנים הראשונות למנדט הבריטי בארץ ישראל. המצב הכלכלי בארץ היה קשה, בלשון המעטה. הצורך לשיפור משמעותי של השירותים לקהילה היהודית ביפו. היה גם הצורך להביא לתפקוד יעיל וטוב יותר של בית החולים היהודי, ביפו (בהנהלת ד"ר צ'לנוב שנפטר בשנת 1918).

וכאן עלתה היוזמה של "ועד העיר ליהודי יפו": לקחת את האחריות על עצמם ולדאוג לעצמם למְרב מחסוריהם. זאת, בין היתר, על מנת להביא לאווירה נאותה – בלשון שנאמר בכרוז (שיובא להלן) – "אל נתן מקום לפתחון פה לאמר נלקינו במכת המדינה של ההרגל בתמיכת-חוץ". אכן מילים קשות הדורשות הֵערכות אחרת של דאגה לעצמם ולא להושיט יד ולחיות על תמיכות ונדבות.

בכרוז שפורסם ליהודי יפו בחודש אדר תר"פ (1920), מודיע "ועד העיר ליהודי יפו" על יסוד "חברת בית-החולים". הוועד פונה לתושביה היהודים של יפו לתרום, בתשלומים חודשיים, כספים לטובת אחזקה תקינה, מסודרת ורציפה של בית החולים.

ולשון הכרוז בנושא זה מבקשת: "קבענו גם תשלום חודשי סמלי של 5 גר"מ (גרוש מצרי), ואנו בטוחים, כי אף תשוב אחד לא יעדר אפוא מרשימת החברים – המשלמים לחברת בית החולים… גורל קיומו ושכלולו של בית החולים נתון בידנו ובידכם".

כדרכם של החיים, היו כאלה שענו לפניית הוועד ותרמו כספים והיו שהתעלמו מפנייה אנושית זו.

השתלשלות ההיסטוריה שהביאה לפתיחתו של בית חולים בתל-אביב

בימי השלטון העות'מאני שכנו בין הערבים יהודים רבים ביפו. כמו תמיד, היו תקופות שקטות ולידן היו תקופות סוערות של מהומות ופרעות שפרעו הערבים בשכניהם היהודים.

כפי שתואר לעיל, ביפו שכן בית חולים יהודי. למִן שנת 1918 נתמך חלקית על ידי הג'וינט. בית החולים נאלץ לסגור את השערים בסוף שנת 1920, עקב הפסקת התמיכה בהפעלתו. למצב עגום זה נוספו הפרעות שפרעו הערבים ביהודי יפו. בחודש מאי בשנת 1921 (תרפ"א). יהודים רבים נטשו את ביתם ביפו ועברו לתל-אביב – העיר היהודית שנמצאת בחיתוליה. פניות של פרנסי הקהילה היהודית ביפו לקבלת סיוע אם באמצעות הקמת "חברת בית החולים" עלו בתוהו. פנייה לבני הקהילה היהודית ביפו לתרום מכספם להפעלת בית החולים לא צלחו. לזאת נוסף כישלון לשכנע את המושל הבריטי לתקצב את הפעלת בית החולים. מצב זה הגביר את הצורך בהקמת בית חולים יהודי בתל-אביב.

מסתבר, שאבן הפינה לבית החולים העירוני ברחוב בלפור 8 הונחה למעשה עוד בשנת 1914. אך עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה – והשלטון העות'מאני שולט בארץ – לא נמשכה בנייתו. חומרי הבניין הופנו – על פי פקודת המושל הצבאי הטורקי של יפו – לבניית מסגד שנשא את שמו של המושל – הלא הוא מסגד חסן-בֶּק, העומד על תילו אל מול פני הדולפינריום ברחוב הירקון בתל-אביב של ימינו.

והימים ימי פרעות (תרפ"א-1921). בית חולים היהודי ביפו שכן בינות משכנות הערבים. המהומות שפרצו בחודש מאי 1921 הביאו למפנה. פצועים יהודים – נפגעי המהומות – הופנו לטיפול חֵרום בגימנסיה "הרצליה", שכידוע שכנה בקצה של רחוב הרצל בפיתחה של שכונת נווה צדק.

הגימנסיה לא הייתה בנויה ולא הייתה לה קיבולת לאשפז פצועים וחולים. אלה הופנו לבניין ריק ברחוב נחלת בנימין 18. היה זה בניין בבעלותו של יהודי בשם ספקטור שיִעד את הבניין להיות בית מלון, אך טרם פתח אותו. כאן הייתה למעשה ראשיתו של בית החולים העירוני "הדסה" בתל-אביב. בבניין זה שכן בית החולים עד שעבר למשכנו ברחוב בלפור בשנת 1928. בימינו, קל  זהות את הבניין. המבנה – לפחות בחיצוניותו – דומה למבנה שהיה בשנת 1921 ובחזיתו שוכנת המסעדה של נקניקיות "אס". כשלעצמו,מפעל נקניקיות "אס" בתל-אביב הוא סיפור חלוצי של תעשיית הבשר המעובד בארץ ישראל, אך אין זה המקום לפרוס את יריעת הכתוב אודותיו.

התשתית האישפוזית במלון ספקטור הולכת ומתרחבת

בתחילה, היו בבית החולים ששכן במלון "ספקטור", עשר מיטות גם מספר מיטות זה הוא שמצוין בכתובים שונים. אך אבי המנוח ידע לספר לי שבתחילת הדרך היו בבית החולים ארבע מיטות בלבד. הצרכים של האוכלוסייה היהודית בעיר הביאו, כבר בחודש אוגוסט 1921, להגדלת מספר המיטות ל-75, במחלקות פנימית, כירורגית, ילדים ועיניים. לא אחת התפוסה עלתה והגיעה עד ל-85 מיטות.

המעבדה הבקטריולוגית, בראשותו של ד"ר ארתור פליקס, ששכנה בבית החולים היהודי ביפו עברה לדירה בת ארבעה חדרים בבניין הצמוד למלון "ספקטור".

לאור הקמת התשתית הרפואית במלון "ספקטור", בעקבות פרעות 1921, עקרה גם מרפאת החוץ ששכנה ביפו (בבניין שהוגדר "בניין המרפאות היפה ביותר במזרח התיכון") לתל-אביב.

זאת ועוד. בשנת 1923 הועברה מרפאת החוץ "הדסה", ששכנה בשכונת נווה צדק לבניין בית החולים ברחוב נחלת בנימין. במרפאה זו נתנו שירותי רפואת-יום ברפואת ילדים, עיניים, כירורגיה, פנימית, נשים ויולדות.

כמו כן, לאחר מכן נפתחה גם מעבדה כימית. היא הופעלה על ידי הכימאי ברנפלד, בהנהלתו של ד"ר פליקס, שהיה גם בקטריולוג וגם כימאי.

וכך מתפתחת בתבונה ובמחשבה בריאה תשתית רפואית-אישפוזית בתל-אביב על פי צרכי התושבים היהודיים ועל פי אמות התקציב הזמין.

הפעלת בית החולים בסיוע ארגון נשות "הדסה" והעירייה

להפעלתו של בית החולים היו דרושים שני תחומי סיוע עיקריים:

א.        סיוע מקצועי: הקמת תשתית רפואית מודרנית וחדשנית ברוח הקיים באותם הימים בעולם המערבי – לרוב בארצות הברית. תשתית זו הוקמה ברובה בסיועו של ארגון "הדסה" – שבסיסו בארצות הברית.

ב.         סיוע כספי: לתפעול שוטף של בית החולים. היה דרוש סיוע רציף. זה ניתן הן על ידי העירייה, הממשלה הבריטית (בימי המנדט), והן על ידי ארגון "הדסה".

כמה נתונים תקציביים שיכולים לעניין את הקורא הסקרן הקשורים לתקציב הפעלתו של בית החולים במלון "ספקטור":

 • עלות השכרתו השנתית הייתה 1,020 לי"ש (לירות שטרלינג).
 • עיריית תל-אביב שלמה 500 לי"ש לשנה לצורכי שכירת הבניין.
 • 700 לי"ש יועדו גם כן על ידי העירייה, לשם רכישה והתקנה של הציוד: מיטות, וכדומה לבית החולים במשכנו במלון "ספקטור".

בניית בית החולים ברחוב בלפור – מתחילה בשנת 1925

אף שהונחה אבן פינה כבר בשנת 1914 והימים ימי השולטאן העות'מאני, הונחה אבן פינה לבניית בית החולים ב-30 ליוני 1925. בטקס זה נכחו הנציב העליון, הרברט סמואל ורעייתו, ראש העירייה, מאיר דיזנגוף וקרואים נכבדים אחרים. מלאכת הבנייה ניתנה לחברת "סולל בונה".
תקציב הקמתו של בית החולים ברחוב בלפור עמד על 17,000 לי"ש. לצורכי בניית בית החולים תרמה "הדסה" ו"ועד הרופאים היהודיים באמריקה" 7,500 לא"י (לירות ארץ-ישראליות), הממשלה הבריטית השתתפה בפרויקט בסך 5,000 לי"ש.

בעוד הבניין הולך ונבנה ברחוב בלפור, התפוסה במלון "ספקטור" עולה ומספר המיטות עלה ל-127.

קצב הבנייה היה איטי עקב עיכובים בהעברת הסכום שהבטיחה הממשלה הבריטית לשם הקמת בית החולים.

בחודש דצמבר 1928 עבר בית החולים למשכנו החדש ברחוב בלפור. הבניין היה בן שלוש קומות וחצי עם חצר אחורית גדולה ורחבה שכללה גינה מוריקה ובה בריכת דגים – "ריאה ירוקה" בעגה של ימינו.

שטח בית החולים היה פרוס בין הרחובות בלפור (שם הייתה הכניסה הראשית), לרחוב מאז"ה ששכן דרומית לרחוב בלפור (שם שכנה הכניסה האחורית – כניסת השירותים).

בתחילת הפעלת בית החולים ברחוב בלפור, היו בקומה התת-קרקעית המטבח, שסיפק אוכל לחולים במחלקות בית החולים ומחלקת התחזוקה. האוכל הועבר למחלקות ששכנו בקומות השונות של הבניין במעלית שנקראה באותם הזמנים "מכונת הגבהה חשמלית".

בקומה הראשונה של הבניין שכנו משרדי ההנהלה, המעבדה הקלינית (בקטריולוגית וכימית) והמחלקה הפנימית.

הקומה השנייה כללה את המחלקות הכירורגיה והילדים ושני חדרי ניתוח.

הקומה השלישית כללה חדר רופאים וחלל ריק שבו היה מיועד לבנייה עתידית של עוד מחלקה אישפוזית.

בחצר בית החולים שכנו מבנים בודדים. באחד שכנה מחלקה למחלות מדבקות ובשני שכנה מחלקת נשים ויולדות.

לימים, הגידול באוכלוסיית העיר תל-אביב והדרישה המוגברת למערכת אשפוז רחבה יותר, נבנו עוד שני בניינים גדולים בחצר בית החולים. בבניינים אלה שכנו מחלקות נוספות כפולות של ילדים, פנימית, כירורגית, עור, עיניים, ועוד.

בחצר האחורית נבנה בניין שבו מוקמו המעבדה הבקטריולוגית והמעבדה הכימית. במעבדה הבקטריולוגית שבה נעשו גם בדיקות המטולוגיות.

מחלקת התחזוקה הועברה לחצר, וכך גם המכבסה הועברה לחצר והכניסה אליה היה מרחוב מאז"ה – כאמור היה הרחוב המקביל לרחוב בלפור מצד דרום.

כמו כן, קרוב ליציאה האחורית ברחוב מאז"ה שכן חדר המתים של בית החולים.

פריסת שטחו של בית החולים מרחוב בלפור (כניסה ראשית שקרוב אליה היה חדר המיון) ועד לרחוב מאז"ה (כניסה אחורית – שלה קרוב חדר המתים וממנו יצאו הלוויות), הביא לקללה שהתפתחה בעקבות פריסה גיאוגרפית זו. הקללה הייתה שגורה בפי תושבי תל-אביב הוותיקים: "שתכנס מרחוב בלפור ותצא מרחוב מאז"ה"…

מכון רנטגן שכן בקומת הקרקע של הבניין הראשי.

הוועד המנהל של בית החולים כלל באי-כוח העירייה, הממשלה הבריטית וההסתדרות המדיצינית "הדסה".

בתחילת הדרך יו"ר הוועד המנהל היה א' פרלסון. בוועד היה גם ד"ר מ' לבונטין, שמונה למנהל בית החולים בשנת 1937 (על שמו של ד"ר לבונטין קרוי רחוב בדרומה של העיר תל-אביב).

נסיון להקים בית חולים נוסף – לא צלח

ההערכה שצפויה  מצוקת האשפוז בבית החולים ברחוב בלפור  והרצון לשדרג  (מושג שלא היה קיים בלשון העברית של אותם הימים) את רמת השירותים הרפואיים ולהעבירם לפסים מודרניים גבוהים יותר, הולידו הכנת תשתית להקמת  בית חולים נוסף. אכן, חזון יפה וראיית עתיד נבונה.

לשם כך, רכשה העירייה, כבר בשנת 1925, חמישים הונם פרדס (פרדס פורטליס(. .הרכישה נעשתה מאפנדי איברהים שוקי, תושב הכפר הערבי סוּמֵיל (כפר ששכן עד למלחמת העצמאות, במתחם מפגש הרחובות אבן גבירול וארלוזורוב של ימינו). הפרדס שכן במִתחם שבו שוכנים כיום בניינה של עיריית תל אביב, ככר רבין וגן העיר.

בהיות כול האזור באותה תקופה  בשליטת הערבים (מגורים ופרדסים) , הם נהגו לפרוע ביהודים שרצו להתנחל באזור זה. כך, מפאת הסיכון נגוז ולא צלח הרעיון להקום המקום בית חולים נוסף.

אתר שמזכיר – ביודעין או שלא ביודעין – כוונות אלה , הוא  בריכת להשקיית הפרדסים שנותרה במקום (היכן ששוכן היום בנין עיריית תל אביב).לאחר קום המדינה הבריכה נקראה בשם בריכת "גן הדסה". הבריכה עמדה על תילה שנים רבות עד לבניית בניין העירייה. עד לבנייתן של בריכות שחייה בתל אביב שימשה בריכת "גן הדסה" כבריכה המובילה בעיר, בה למדו רבים מילדי העיר תל אביב לשחות ולהשתכש במים.

ליד הבריכה עובר רחוב הגסה, רחוב המקשר – אז והיום – את רחוב אבן גבירול עם רחוב שלמה המלך.

 לפנחנו אתרים ששזורים בעקיפין למערך הסיעודי בתל אביב של אז.

הפעלת בית החולים עוברת לרשות עיריית תל-אביב

השפל הכלכלי של שנות העשרים והשלושים של המאה-העשרים, שהציף את ארצות הברית (בארצות הברית זו הייתה תקופה קשה הידועה בשם "תקופת היובש"), הביא לצמצום התמיכה הכספית של "הדסה" בארץ ישראל. בשנת 1927 "הדסה" מבקשת לקצץ בתמיכתה זו. בעקבות זאת ועד הקהילה היהודית בעיר הקים ועד לבית החולים.

הנהלת "הדסה" בארץ הודיעה לעיריית תל-אביב שהיא ממשיכה לסייע כספית להפעלת בית החולים, אך בסך שיהיה פחות מחמישים אחוז מתקציב ההפעלה של בית החולים. זאת ועוד, "הדסה" הודיעה שיעור התמיכה הכספי שלה ילך ויפחת מידי שנה ויפסק לאחר חמש שנים.

הנהלת עיריית תל-אביב לא ראתה בעין יפה גזירה כלכלית זו. העירייה באה בדין ודברים עם הנהלת "הדסה" לשינוי מדיניות זו. גם המושל הבריטי התערב בנושא. בסופו של דבר הוחלט שהחל מ-18 בינואר 1931 תועבר הפעלת בית החולים לעירייה.

בשנת 1931, הקצבת העירייה להפעלת בית החולים הייתה 1,000 לא"י. לשם כך הטילה העירייה על כל תושבי תל-אביב ויפו היהודים מס מיוחד. הדבר נעשה באישור מושל המחוז הבריטי.

מאז, בית החולים נקרא בשם בית החולים העירוני "הדסה" תל-אביב.

על קצה המזלג – נקודות מעניינות על ההסתדרות המדיצינית "הדסה"

רבות נכתב – ובהרחבה – על תולדותיה ומעשיה של ההסתדרות (המדיצינית) הרפואית "הדסה".

מה שיובא להלן הוא כמה טיפות מִיָם – דוגמא וסמל למופת של התנדבות, של עזרה לזולת, של עזרה של בעלי יכולת לנזקקים ועזרה של יהודים ליהודים באשר הם. והכול ברוח שנאמר: "איש את אחיו יעזורו".

ניצני דרכה של "הדסה" החלו בשנת 1898 כאשר יהודיה אמריקנית, תושבת ניו-יורק, ששמה אֶמַה גוּטהייל, מתלווה לבעלה – אז נשיא הפדרציה של ציוני אמריקה – לקונגרס הציוני השני שהתקיים בבזל שבשוויץ.

אמה גוטהייל חזרה מהקונגרס והיא חדורת מוטיבציה ציונית. היא החליטה – בדרכה שלה – להֵרתם למפעל הציוני – אותו חזה ועליו ניצח בנימין זאב הרצל, אותו פגשה אמה גוטהייל בקונגרס וממנו התרשמה עמוקות.

וכך, בשובה לארצות הברית, הקימה אמה גוטהייל חוג לפעילות חברתית של נשים יהודיות בעיקר ניו-יורק. את החוג קראה אמה בשם "בנות ציון". חוג חברתי זה "שוכפל" וכאשר קבוצות נשים יהודיות הקימו חוגים כמותו ברחבי העיר ניו-יורק ובעיקר ברובע הארלם, שבאותה תקופה גרו בו רבים מיהודי העיר.

רוב רובם של חוגים אלה, שאגב זכו גם לשם הכולל "חוגי לימוד", נקראו בתחילה בשם "בנות ציון". עם הזמן, כאשר המוטיבציה הפמיניסטית פעמה בהן – ובצדק! – הן קראו לחוגים אלה בשמות של נשים יהודיות מפורסמות מההיסטוריה היהודית: שמות ארבע האמהות (שרה, רבקה, רחל, לאה), דבורה, יעל, וגם הדסה, שהוא שמה העברי של אסתר המלכה.

וכך, גם החוג של אמה גוטהייל קבל את השם "הדסה". מאז זהו שמו של הגוף שצמח, התרחב בממדיו והרחיב את יריעות בעשייתו שנקרא ארגון "הדסה".

סיפורה של "הדסה" והנגיעה הארץ ישראלית מתחיל למעשה בשנת 1909. בשנה זו בקרה בארץ ישראל אחת מנשות חוג "הדסה" של אמה גוטהייל בהארלם. שמה הנרייטה סולד. הנרייטה סולד הייתה המומה ומזועזעת ממראה עיניה על הרמה הירודה של אורחות חיי היהודים בארץ ישראל: דלות, עוני, מחלות, מגפות והעדר מערכות סיעודיות ובריאותיות לתמיכה ולעזרה ליהודים היושבים בארץ ישראל והפזורים בעריה ובמושבותיה.

בחוזרה לארצות הברית, יזמה הנרייטה סולד את רעיון הקמתו של ארגון ארצי-פדראלי של נשים יהודיות שמטרתו סיוע ליהודים בארץ ישראל, בעיקר באפיקי הסיעוד והבריאות.

את רעיון יוזמתה הביאה את הנרייטה סולד לזימון ישיבה בה הוכרז על יסוד "הדסה". הישיבה התקיימה ב-24 בפברואר 1922 במשרדו של הרב יהודה מגנס בבית הכנסת "עמנואל" ששוכן, במלוא הדרו, עד היום, בשדרה החמישית במנהטן. בישיבה השתתפו 38 נשים יהודיות ידועות כאמה גוטהייל עצמה, ואחרות.

הסניף הראשון של "הדסה" היה בניו-יורק, כדרכם של גופים וחברות נקבעו לארגון זה תקנון וחוקה.

הסעיף הראשון בחוקה היה: "תוקמנה מרפאות אזוריות בעריה ובמושבותיה של ארץ ישראל".

מעניין לציין שבראשית הפעלתו של הסניף הראשון – הניו-יורקי של "הדסה" היו בקופתו רק 300 דולר.

הוגת הרעיון – הנרייטה סולד – הייתה אשת מעשה, עטורת כישורים ויכולות בארגון ובעשייה ציבורית. היא הייתה בוגרת הסמינר התיאולוגי היהודי, מורה לשפות ולמדעים. כל אלה הִקנו לה יכולות בעשיית הקודש שנטלה על עצמה.

בוועידה השנייה של "בנות ציון" שהתקיימה ברוצ'סטר שבמדינת ניו-יורק בחודש יוני 1914 התקבלו, בין היתר, מספר החלטות ניהוליות וטקסיות: ראשית, הוחלט על השם ל"הדסה". אושר סמלה של "הדסה" והוא מגן דוד אדום, ומתחתיו עוצב הכיתוב "אֲרוּכַת בת עַמִי". סיסמא זו לקוחה מדברי הנביא ירמיה (ח, כב): "הַצֳרִי אין בגלעד אם רֹפֵא אין שם מדוע לא עלתה אֲרֻכַת בַּת עַמִי".

הפעולה הראשונה שעשתה "הדסה" הייתה שליחתן של שתי אחיות לירושלים. על מנת לסייע בתחומי הבריאות. מימן את נסיעתן נדבן יהודי משיקגו בשם נתן שטראוס. לימים, הוא יתרום רבות לנושא הבריאות בארץ ישראל.

האחיות – רחל לאנדי ורוז קפלן – הגיעו לירושלים בתחילת 1913 להן הצטרפו אנה לֵאון – ממייסדות "הדסה" הארגון וכמה מבני משפחת שטראוס.

העשייה המשמעותית הראשונה של האחיות (ושל ארגון "הדסה" בארץ ישראל) הייתה פתיחתה של המרפאה הראשונה בשכונת מאה-שערים שבירושלים. היה זה בחג הפורים תרע"ג (1913).

בכניסה למרפאה תלו את השלט הבא בעברית ובאנגלית:

בנות ציון אמריקניות

American Daughters of Zion

מכון שומרות חולים

Nurses Settlement

הדסה

Hadassah

פעולתן הסיעודית של שתי האחיות, אלה את תחומי ההיריון, המיילדות והתינוקות. כמו כן, הן טיפלו במחלת העיניים –גרענת –שהייתה נפוצה בין תושבי ארץ ישראל באותם הזמנים.

פעולותיה של "הדסה" בשנות מלחמת העולם הראשונה (1918-1914) בארץ ישראל, נתקלו בעוינות מצד השלטונות העות'מנים שלא אהבו, בלשון המעטה, את האמריקנים. פעולות "הדסה" נמשכו בארץ ישראל ב"הילוך נמוך", בעוד שבארצות הברית שנות המלחמה הוקדשו לעיבוי התשתית הארגונית והכספית של "הדסה".

קבוצת עזרה מדיצינית של ציוני אמריקה

בשלהי מלחמת העולם הראשונה, בקיץ 1916, עקב המצב הבריאותי-רפואי הקשה בקרב יהודי ארץ ישראל, החליטה הפדרציה של ציוני אמריקה לעשות מאמץ ולגייס רופאים לעזרת הישוב היהודי בארץ ישראל. רבים מהרופאים היהודים תושבי מדינות שונות היו מעורבים ב"בוץ" המלחמה והפנייה הייתה ליהודי ארצות הברית. "הדסה" הייתה זו שהחליטה להתנדב ולסייע על ידי שליחת רופאים, אחיות ותרופות. עקב ימיה של מלחמת העולם הראשונה וקשיים אחרים המשלחת הרפואית הגיעה לארץ ישראל ב-18.8.1918, דהיינו  רק לאחר כיבושה של ארץ ישראל על ידי הבריטים מידי הטורקים.

בדרכה לארץ פגשה המשלחת בצרפת את הברון רוטשילד שהבטיח לסייע בידי המתנדבים. במצרים קבל את פני המשלחת מנהיג ציוני מארץ ישראל – הלא הוא המדען פרופ' חיים ויצמן – לימים נשיאה הראשון של מדינת ישראל.

המשלחת כללה של 18 רופאים במקצועות שונים, 20 אחיות ועוד אנשי סיוע ואדמיניסטרציה.

היעדים העיקריים של קבוצה רפואית-סיעודית זו בארץ ישראל גלשו למספר תחומים חשובים ורחבים: הקמת בתי חולים, הקמת מרפאות, הקמת מעבדות, פיתוח מערך היגייני לבתי ספר, פתוח מערך רפואי במושבות, שדרוג נושא ההיגיינה – סניטציה, טיפול בתינוקות, ביקורי בית אצל חולים, טיפול בעולים חדשים וביעור מחלת המלריה.

תרומתה של קבוצה זו היה רב ועצום. הם תרמו את שלהם ברחבי הארץ. זה היה הגרעין הרפואי-סעודי המשמעותי שנזרע בקרב יהודי ארץ ישראל באותה התקופה.

קבוצה רפואית זו הייתה זו שהנחילה בקרב יהודי ארץ ישראל תשתית בריאותית-רפואית-סעודית מודרנית ביותר – כפי שהיה על פי אמות המידה שהיו קיימות באותה התקופה בארצות הברית: ידע, ניסיון ומכשור רפואי מודרני – כמובן, במושגים של אותם זמנים.

בשנת 1920, עלתה הנרייטה סולד לארץ ישראל. היא הבינה שחייבים לאחד את שני הגופים קבוצת העזרה המדיצינית של ציוני אמריקה וארגון "הדסה". ביכולותיה האישיים ובמוטיבציה שלה היא דאגה להעביר החלטה בוועידת "הדסה", שהתכנסה בפיטסבורג בשנת 1921, להביא לאחוד שני הגופים. כך הוקם הגוף שנקרא "הסתדרות מדיצינית "הדסה" – "Hadassah Medical Organization".

ומכאן והלאה פעל בארץ גוף רפואי-סעודי זה שתרם רבות לתשתית הבריאות בארץ ישראל.

תשתית בית החולים העירוני "הדסה" בסוף שנות השלושים ובתחילת שנות הארבעים של המאה-העשרים – דוגמת חתך מעניינת לפעילות בריאותית-רפואית-סיעודית

מידי שנה בשנה מוציאה עיריית תל-אביב שנתון שמסכם את עשייתה במשך השנה בתחומים שונים, כולל בתחום הבריאות. המדובר ב"ידיעות עיריית תל-אביב". כך, להלן חתך של העשייה בתחומי הבריאות בשנת תרצ"ט (1938/9) ותחילת שנות הארבעים של המאה-העשרים ממצאים ותיאורים מעניינים.

יחידות סמך בבית החולים

 • בבית החולים פועלים כיחידות סמך ועזר לתשתית הכוללת של המוסד: מכון רנטגן, מכון לריפוי חשמלי, בית מרקחת, בית כנסת ומה שנקרא אז ספריית חולים. המדובר בספרייה שהחולים בזמן אשפוזם בבית החולים, יכולים לשאול ספרים ממנה. הספרים המיועדים להשאלה לחולים היו בשפות שונות. המדובר בבליל השפות הבאות: עברית, אידיש, פולנית, רוסית, גרמנית, אנגלית, הונגרית, איטלקית ובולגרית.
 • כמה מילים נוספות על הספרייה. אחד מרפואי בית החולים, ד"ר א' גרינברג, הוא שיזם את הקמת הספרייה. הספרים היו אוסף מתרומתם של אנשים וגופים שונים.

ובשנת 1939, הייתה תרומה מיוחדת לספרייה ועליה דווח בידיעון העירייה בזו הלשון: "הנהלת בית החולים, מקבלת בהשתדלותו של פרופ' ל'פ' מאיר, מנהל מחלקת הילדים, ספרייה מדעית גדולה של פרופ' פינקלשטיין מברלין שמכילה אלפי כרכים בכל מקצועות המדע". אכן תרומה נכבדה.

וכך, בשנת תרצ"ט (1938/9) ספריית החולים הכילה 5,114 ספרים וכאמור הם כתובים ב"לשונות שונות".

 • מרפאות החוץ עוברות למבנה חדש. גם על כך דווח בידיעון עיריית תל-אביב משנת תרצ"ט. שם נמסר שבשנת 1939 עבר אגף מרפאות החוץ (שעברו מסכת נדודים ארוכה עוד משנות העשרים) אל משכנם החדש באגף חדש שנבנה. מעליו מצויות מחלקות הילדים, ומתחתיו המכבסה ששרתה את בית החולים.
 • ·           מצבת כוח האדם – פרסונל בית החולים ומכוני העזר בשנת תרצ"ט (1938/9):

ההנהלה ומשרדים

½ 9

רופאים

25

משרד האחות הראשית

2

אחיות במכונים, מרפאות וכו'

½ 16

אחיות חדרי הניתוח

5

אחיות לטיפול בחולים

95

סניטרים

5

עובדים במעבדות

8

עובדי בית המרקחת

4

עובדים במחסן הלבנים

½ 3

עובדות במטבח

½ 11

עובדות בניקיון

26

שוערים

3

חצרנים

2

עובדים כלליים ושליחים

4

טלפוניסטית

1    

בס"ה

221

 • ביקורים אצל חולים. הנוהג הקיים בימינו שבו פוקדים מבקרים את החולים בהיותם מאושפזים, כמעט במשך כל שעות היממה, לא היה כנוהג זה בשנותיו הראשונות של בית החולים ברחוב בלפור. בתחילת דרכו של בית החולים היה הביקור מותר רק פעמיים בשבוע וגם זה לתקופה קצובה של שעה עד שעתיים ובשעות אחרי הצהרים. גם אז חל איסור שישהו יותר משני מבקרים ליד מיטת החולה.

"גזרה" זו הוקלה כאשר בשנות הארבעים הראשונות של המאה-העשרים, אז הותר לבקר את החולים מידי יום ביומו (כולל בשבתות ובמועדים), בשעות אחר הצהריים למשך שעה עד שעתיים בלבד.

וכדאי להזכיר לכולנו – המדובר בתקופה שרק למיעוט תושבים היה בביתם טלפון (שלא לדבר על אי קיומו של טלפון נייד). הקשר עם החולה או עם הרופא היה בפגישה של פנים אל פנים.

 • בית המרקחת משרת את כל צרכי מוסדות העיר. מסתבר שכבר בשנת תרצ"ח (1936/7) בית המרקחת של בית החולים היה מוקד לאספקת מרקחות ותרופות לא רק למחלקות בית החולים אלא גם למוסדות שונים ברחבי העיר תל-אביב. המדובר בבתי ספר, גני הילדים, מושבי הזקנים, מגן דוד אדום, "תחנות לטיפול בנשים הרות ויונקים" (זו "טיפת חלב" אך בלשון שהייתה נהוגה מאותה תקופה) ולשאר המוסדות הציבוריים הרפואיים האחרים בעיר.

בית מרקחת היה מוקד בו רקחו הרוקחים שבו חלק גדול ממה שנקרא באותם הימים "חומרי רפואה". הרוחקים שבו נהגו לרקוח בעצמם חלק לא קטן מהתרופות ולא להשתמש אך ורק בתרופות מסחריות המיוצרות על ידי חברות פרמצבטיות שונות, כפי שהדבר נעשה בימינו בהיקף גדול.

נסיקת איכות הטיפול הרפואי – בכל בתי החולים בארץ ישראל וגם בתל אביב

מספר לא קטן של בתי חולים בארץ ישראל היו נפוצים עוד בסוף המאה התשע-עשרה ובתחילת המאה-העשרים. נירה ברטל, בספרה "ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל: 1948-1918" (הוצאת מכון בן-צבי, 2005), מספרת על ריבוי בתי החולים בארץ ישראל. חלקם הוקמו על ידי מעצמות אירופאיות גדולות, כנסיות נוצריות או עדות שונות. כך הוקמו רק בירושלים 19 בתי חולים בין השנים 1914-1842, עבור אוכלוסייה של כ-70,000 נפש מהם 45,000 יהודים.

רמת הטיפול הרפואי, מערך הסיעוד והמעבדות לא היה מהגבוהים, ויש אומרים שזה בלשון המעטה. רק משנות העשרים של המאה-העשרים החלה נסיקה ברמת האשפוז על כל פסיפס מרכיביו בסקטור היהודי.

הדבר התבטא בעיקר בשני מישורים: הצטרפותם של רופאים יהודיים ממדינות אירופה לסגל הרפואי בבתי החולים. היו אלה בעיקר רופאים מגרמניה וארצות הברית.

התרומה של "הדסה" למערך האשפוז בארץ ישראל הולידה גם נסיקה באיכות האִשפוז ומערכות האבחנה: "שכפול" של מעבדות בקטריולוגיה, כימיה, פתולוגיה מכונים לבדיקת רישום מוח חשמלי (EEG, Electro Encephalogram) , רישום לב חשמלית (ECG, Electro Cardiogram), מכוני רנטגן ומכונים לטיפול בהקרנות, ועוד.

הידע שהביאו עמם הרופאים מאירופה ומארצות הברית הוליד שִדרוג של תכניות הלימודים בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

הכנסה ל"סל התרופות" של אותה תקופה את הפניצילין – חלוץ התרופות האנטיביוטיות – בשנות הארבעים של המאה-העשרים – ואחריו הכנסה של חומרים אנטיביוטיים אחרים, ותרופות אחרות על בסיס סטרואידים ותרופות על בסיס של נגזרות כימיות אחרות, הביאו לנסיקה באיכות הטפול בבתי החולים.

כל שנאמר לעיל נעשה גם בבית החולים "הדסה" ברחוב בלפור בתל-אביב.

קריאת בית חולים "הדסה" ע"ש ישראל רוקח

ישראל רוקח היה ראש העירייה השני של תל-אביב, אחרי מאיר דיזנגוף. לימים, היה חבר כנסת ושר בממשלות ישראל בכנסות הרביעית והחמישית.

בטקס שנערך ב-29 במרץ 1973 נקרא בית החולים העירוני "הדסה" על שמו.

בטקס נכחו אסתר – אלמנתו של ישראל רוקח, מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' פדה, חברי מועצת העירייה, עובדי בית החולים ורופאים שעבדו בבית החולים עוד בזמן שישראל רוקח כיהן כראש העירייה. יצחק רוקח – אחיו המנוח, הודה בשם המשפחה. בתום הטקס הסירה אסתר רוקח – הרעייה – את הלוט מעל לשלט הכניסה לבית החולים, ראש העירייה יהושע רבינוביץ בירך את הקרואים.

אכן, ציון זיכרון מכובד לראש עירייה – שהיה אִיש אשכולות בעשייתו הציבורית.

בית ספר לאחיות שליד בית החולים "הדסה" בתל-אביב

יריעת נושא הסיעוד בארץ ישראל עד לקום המדינה מובא בהרחבה ולעומק על ידי נירה ברטל בספרה "ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל: 1948-1918" (הוצאת מכון בן-צבי, 2005).

שם מצינו נקודות חשובות ומעניינות. להלן כמה מהן:

 • בשנת 1943 נפתח בית הספר לאחיות ליד בית החולים "הדסה" בתל-אביב.
 • מסגרות הלימודים היו על פי אלו שהיו נהוגות בבית הספר לאחיות בית החולים "הדסה" בירושלים.
 • בתחילת דרכו בית הספר לאחיות שכן בבית מלון ששכן בסימטת בית השואבה – סימטא שתחילתה ברחוב אלנבי והיא סמוכה לרחוב בלפור. בקיץ של שנת 1945 עבר בית הספר לאחיות למשכנו החדש בבית הבריאות ע"ש נתן שטראוס ששכן במעלה רחוב בלפור כדי 200 מטר מזרחית מבית החולים "הדסה".
 • בבית הספר לאחיות היה מקום ל-75 תלמידות, אך בתחילת דרכו למדו בו רק 38 תלמידות.

ויתור על שכר הלימוד בבית הספר לאחיות הביא לתפוסתו המלאה, שכן באותה תקופה היה צורך גדול באחיות בתשתית הרפואית בתל-אביב – אם בבית החולים עצמו ואם במרפאות ובבתי הספר ברחבי העיר.

 • בשנת 1944 נפתח קורס למיילדות ראשון במסגרת בית הספר לאחיות.

נתן ולינה שטראוס נדבנים מארצות הברית שתרמו רבות לתשתית הבריאותית בישראל וגם בתל-אביב

נתן שטראוס (ואשתו לינה), זוג נדבנים מארצות הברית זכו לתואר – הבלתי רשמי: "אבות הרפואה הציבורית בארץ ישראל".

נתן שטראוס (1931-1848), נולד בארצות הברית למשפחה יהודית שהיו בה סוחרים נדבנים. הם היו מעורים בקהילת היהודים בארצות הברית.

כבר בצעירותו, גילה נתן שטראוס עניין בנושאי הבריאות. הוא השכיל להבין שמחלות נגרמות עקב תנאי היגיינה ירודים. עם מודעות זו הוא פתח רשת של מפעלים לפסטור חלב. שמו הלך לפניו כאדם שוחר בריאות ומבין בבריאות, הדבר שהביא אותו בשנת 1898 להיבחר לנשיא ועד הבריאות של העיר ניו-יורק.

מעורבותו בתחום הבריאות ובתחומים הנוגשים לה הביאו אותו, בין השאר, לתמוך ולסייע בפרויקטים גדולים ומרשימים הבאים – כולם בארצות הברית:

 • הקמת בתי מחסה לעניים ומחוסרי דיור.
 • הקמת מסגרת לטיפול בילדים חולי שחפת.
 • תמיכה וסיוע לנכי מלחמת העולם הראשונה.

כיהודי ציוני נלהב ראה נתן שטראוס צורך לסייע להביא לשיפור דאג לרמת הבריאות הירודה ששררה בתקופתו בארץ ישראל (היגיינה ברמה נמוכה, מחלות זיהומיות, ועוד). כך החליט לתרום מכספו לשיפור המצב הבריאותי של יהודי ארץ ישראל.

מרפאת הבריאות הראשונה שהקים נתן שטראוס הייתה ונחנכה בירושלים בשנת 1912.

בשנת 1913, מִמֶן נתן שטראוס חלק גדול מהוצאות שליחותן של שתי האחיות – רחל לאנדי ורוז קפלן – שנשלחו מטעם סניף "הדסה" בניו-יורק לירושלים. מטרת הנסיעה הייתה להביא לשיפור מסגרת הבריאות בקרב יהודי ארץ ישראל. לשתי האחיות בנסיעתן לארץ ישראל, אליהן נלוו, בין היתר, גם כמה מבני משפחת שטראוס.

נראה שהשיא במפעלי תרומתם של משפחת שטראוס הייתה הקמת מרכזי בריאות בירושלים ובתל-אביב. המטרה הייתה שמרכזי בריאות אלה ישמשו כמוקדים למתן ייעוץ בריאותי, בצד חינוך לבני גילים שונים וכו' בנושאי הבריאות המגוונים.

הידועים במרכזי הבריאות שהוקמו על ידי משפחת שטראוס היו בית הבריאות בירושלים, הקרוי על שמו, השוכן שם ברחוב שטראוס ובתל-אביב – בית הבריאות השוכן במעלה רחוב בלפור בסמוך לבית החולים העירוני "הדסה". גם זה האחרון נקרא על שמו של נתן שטראוס.

די מהר הבינו הזוג נתן ולינה שטראוס שיש להשתלב בעשייה עם מפעל ארגון גדול שתהיה לו "נשימה ארוכה" לשמירת רמת הבריאות הנאותה בארץ ישראל. הם ראו בארגון "הדסה" את הגוף המתאים, חברו לו והיו פעילים בו. ברצף העשייה הציבורית לינה שטראוס שמשה כסגנית נשיאת הכבוד של "הדסה".

התודה שהציבור היהודי בארץ ישראל העניק לנתן שטראוס היה בנוסף לקריאת בתי בריאות (בירושלים ובתל-אביב) ובקריאת רחוב על שמו בירושלים, הוא זכה לקריאת עיר על שמו בישראל, הלא היא העיר נתניה.

בית החולים העירוני "הדסה" משרת את הציבור היהודי הן בעִתות שלום והן בעִתות מלחמה

במשך כל שנות קיומו שרת בית החולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור את תושביה היהודים בעיר העברית הראשונה במדינת ישראל המתחדשת, אם לפני ואחרי הכרזת העצמאות – בעשרות שנות קיומה של מדינת ישראל, בית החולים היה נדבך חשוב במאבקה של המדינה בכל אלה שרצו (ולצערנו, עדיין רוצים) בחיסולה.

בית החולים טיפל בנפגעי הפרעות והפורענויות שיזמו הערבים בשנות העשרים והשלושים של המאה-העשרים. את פצועי לוחמי המחתרות השונות, את נפגעי הפצצות האיטלקים בשלהי מלחמת העולם השנייה בתחילת שנות הארבעים של המאה-העשרים את תל-אביב, את נפגעי מלחמת העצמאות, אם מהפצצות המצרים על תל-אביב ואם מנפגעי הצלפים שנפגעו מהירי מהשכונות הערביות (כמו שכונת מנשיה), פצועי הקרבות לכבוש יפו, פצועי מלחמת "קדש" ועד למלחמת ששת הימים.

להלן לקט קצר של אנשים ידועי שם שטופלו בבית החולים:

 • המשוררת רחל, נפטרה בבית החולים ב-16 לאפריל 1931, פחות מיממה לאחר שהובהלה לבית החולים מגדרה.
 • חיים ארלוזורוב, בליל שבת ה-14 ליולי 1933 קרוב לשעה 22:00, הובהל לבית החולים בעקבות התנקשות בחייו. קליע אחד נורה לבטנו. הוא נפטר תוך שלוש שעות עקב איבוד דם רב וחוסר יכולת של הצוות הרפואי לייצב את מצבו, מצב שאינו מקובל כמקרה קריטי.
 • ישראל קסטנר, הובהל לבית החולים לאחר התנגשות בחייו. היה זה ב-4 למרץ 1957. הו נפטר בבית החולים.

רפואת החירום בימינו – של תחילת המאה-העשרים ואחת, באותה תקופה הייתה עדיין בחיתוליה. האמת שבצרף האירועים היא שודרגה גם במסגרת בית חולים "הדסה" בתל-אביב במקביל למה שנעשה בבתי חולים אחרים ברחבי הארץ.

"הקשר התימני" בבית החולים העירוני "הדסה" בתל-אביב – דוגמא, סמל ומופת לעזרה לזולת

למִן תחילת המאה-העשרים גרו יהודים מקהילת יהודי תימן גם בתל-אביב. הם הקימו להם אזורי מגורים הקרובים, כמה שניתן, זה לזה, על מנת לאפשר חיי קהילה, בתי כנסת וכו', ברוח תרבותם בגולת תימן.

אף שהיו מספר אזורים בתל-אביב בהם התגוררו יהודים יוצאי תימן. המוכרת בשכונות יהודי תימן בתל-אביב הייתה זו הידועה בשם "כרם התימנים". מיקומה במתחם הגובל בשוק הכרמל ושכונת נווה צדק.

עיסוקם של בני תימן היה במלאכות שונות אשר בלשון המעטה, לא הביאו לרובם פרנסה טובה. רובן היו משפחות  קשי-יום. פה ושם היו גם כמה משפחות אמידות בקרב קהילת יהודי תימן. בלשון של ימינו הם היו נקראים בשם מה"עשירון העליון", אם כי ללא כול ספק מספרם היה הרבה פחות מעשירון.

לתל-אביב נוספו יהודים, שעלו לארץ ישראל מתימן בשלהי מלחמת העולם-השנייה – מסוף שנת 1943 ועד תחילת שנת 1944. היו אז מספר גלי עלייה שכללו מספר מאות יהודים מתימן. אישור לעלייתם ניתן על ידי השלטונות הבריטיים. ששלטו בארץ ישראל, במסגרת המכסות המותרות לעליית יהודים שקבעו הבריטים, באין עלייה באותם הימים ממדינות אירופה, שהיו מצויות בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, ניתן האישור לעליית יהודי תימן.

והימים, ימי מלחמת העולם השנייה, ותחילת שנותיה של מדינת ישראל בשנות החמישים של המאה-העשרים, הם ימים קשים מבחינה כלכלית לרבים מתושבי הארץ, כולל לבני קהילת יהודי תימן. כמצופה, צרכיהם של בני קהילה זו גלשו לתחומים שונים. בתל-אביב הוקמה חברה ציבורית על ידי יהודים בני קהילת יהודי תימן שחיו בתל-אביב והם מהמעמד הבינוני, שהיה היציב כלכלית, אם כי חי ברמת חיים למטה מהבינוניות. חברה ציבורית זו נקראה בשם "עזרת אחים", והמוטו מייסדיה היה: "אנו נעזור לעצמנו". אבי המנוח היה בין מקימי גוף תומך ומסייע זה, ואכן, הם היו מסייעים לבני הקהילה שהגיעו לעתים אף עד חסרון פת לחם, הדבר נעשה אם במתן בסתר של עזרה בכסף, בביגוד, מלגות לתלמידים ובדרכי תמיכה אחרות. ממש עזרה לאחים – כשם הגוף שהקימו – "עזרת אחים".

והימים ימים שלא מעטים מתושביה היהודיים של ארץ ישראל אינם חברים באחת מקופות החולים (באותה תקופה היה אדם צריך להיות חבר הסתדרות על מנת להיות חבר בקופת החולים הכללית שהייתה הגדולה ביותר שבין קופות החולים האחרות). כך, כאשר היה צורך בייעוץ רפואי או בבדיקות מעבדה הייתה לרבים בעיה של חוסר אפשרות לקבלת שירותים רפואיים אלה בהיעדר אמצעים כספיים למימונם על ידי פנייה לרופא פרטי או למעבדות פרטיות.

אבי המנוח, היה הרוח החיה בעשייה ציבורית גם בתחום הבריאות לבני קהילתו – קהילת יהודי תימן וגם לבני קהילות ישראל אחרות. רבים מבני הקהילה תושבי תל-אביב ידעו ש"דב מזרחי מהמעבדה" יכול לעזור. אליו היו פונים בבקשה שיסייע בידם. הוא היה מבקש מרופאים- שנמנו על סגל בית החולים "הדסה" שיבדקו – חינם אין כסף – חולים מבני הקהילה. הוא היה פונה בחֵן ובדרכי נועם – מלבורנטיות במעבדות השונות שתבצענה בדיקה (או בדיקות) דם – גם כן ללא תשלום. וכך הצליחו לשרוד לא מעטים והחלימו ממצבי חולי שונים לאחר קבלת ייעוץ רפואי וביצוע בדיקות מעבדה ללא תשלום. התודה מגיעה לא רק לאבי המנוח – אלא גם לסגל הרופאים ועובדי המעבדות – דוגמא, סמל ומופת של עזרה לזולת.

"לכל דבר סוף בעולם הזה" – גם לבית החולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור

הישוב היהודי בארץ ישראל הלך וגדל- הלך והתעצם. כך גם מספר תושבי תל-אביב הלך ומתעצם. מערך שירותי הבריאות היה זקוק אף הוא הרחבה של תשתית האשפוז. כך, בין היתר, בבית החולים "הדסה" שברחוב בלפור היה צורך להרחבת יריעותיו. עם השנים, הוספו עוד מבנה ועוד קומה – טלאי על גבי טלאי.

תושיית פרנסי העיר הולידה את הרעיון להעברת בית היולדות ומחלקות הנשים (גניקולוגיה) למקום אחר. כך הופעל לראשונה בשנת 1951 בית יולדות ומחלקה גניקולוגית באזור שנקרא הקריה.

ההקלה בתשתית האשפוז בבית החולים ברחוב בלפור לא ארכה ימים, אז הוחלט על בניית מערך אשפוזי נוסף לתושבי תל-אביב. בשנת 1961 הופעל בית החולים "איכילוב" והוא על שמו של עזרא איכילוב שהיה חבר כנסת מטעם הציונים הכלליים והמפלגה הליברלית בכנסות השנייה עד הרביעית.

עם השנים, הורחבה יריעת האשפוז סביב בית החולים "איכילוב". והוקם המרכז רפואי על שם סוראסקי. לפנינו קומפלקס רפואי רחב ממדים ומודרני בתשתיתו.

על מרכז זה מצינו באתר האינטרנט של מרכז הרפואי על שם סוראסקי.

 

המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי ת"א –

תעודת זהות (נכון לחודש מרס 2006)

המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי הינו בית החולים השני בגודלו במדינת ישראל, המשרת את כל אוכלוסיית המטרופולין הכוללת 360,000 תושבי העיר וכן יותר ממיליון איש הנכנסים לעיר מידי יום למטרות עבודה, בילוי ועסקים. המרכז הרפואי ת"א המשתרע על שטח של כ-150,000 מ"ר, מאגד בתוכו שלושה בתי חולים: בית החולים הכללי "איכילוב" ומרכז השיקום ע"ש אידה סוראסקי, ביה"ח "ליס" ליולדות, וביה"ח "דנה" לילדים, ומשמש גם כמרכז הוראה ומחקר המסונף לפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א ולבית הספר לסיעוד ע"ש שיינבורן.

במרכז הרפואי כ-1,100 מיטות אשפוז, כ-60 מחלקות ומכונים וכ-150 מרפאות חוץ. בנוסף, פועל לצד המרכז הרפואי מכון לבדיקות רפואיות מיוחדות (מלר"מ) המאפשר קבלת טיפולים ייחודיים שאינם נכללים בסל הבריאות בכ-30 מרפאות.

המרכז הרפואי ת"א משמש בנוסף להיותו בית החולים של העיר ת"א גם כמרכז ומנקז ארצי (Referral center) בתחומים שונים כגון: טראומה, נוירוכירורגיה, נוירוכירוגית ילדים, אורטופדיה אונקולגית, כירורגיה של הסרטן, השתלה משולבת של כליה-לבלב, השתלת כבד, מיקרוכירורגיה של העצבים ועוד.

מרכז רפואי זה נותן שירות רפואי לחיילי צה"ל, טיפל בנפגעי פיגועי טרור, ועוד.

 

 


בשנת 1992, הופסקה פעילותו של בית החולים "הדסה -רוקח" ברחוב בלפור. כל המחלקות שנותרו בו הועברו למתחם בית החולים איכילוב. מאוחר יותר נהרסו כל מבניו של בית החולים שברחוב בלפור. במקומו הוקם בית דירות רב קומות – מִתחם רובע  לב העיר.

בשנת 1995, הופסקה פעילותו של בית היולדות ומחלקת הנשים הקריה. מאוחר יותר נהרס המבנה.

וכך בא הסוף לנדבך כה חשוב בהיסטוריה של תל-אביב בתחום הבריאות, כפי שנהוג לומר: "לכל דבר יש סוף בעולם הזה".

כמה אנשי שם מהסגל הרפואי של בית החולים "הדסה" שברחוב בלפור שיש מקום להזכירם

ברצף השנים הניעו את מכונת העשייה הרפואית רופאים ואחיות רבים ורבות.

להלן, כמה מהבולטים מהסגל הרפואי שהותירו את חותמם על בית החולים. כולם חשובים בשווה ואין חשיבות לסדר הופעתם:

 • פרופ' מכס מרקוס, יליד גרמניה. נודע ככירורג בכיר ודגול. הוא זכה לכינוי "רופא המחתרות", וזאת על תרומתו בטיפול בנפגעי חברי המחתרות שלחמו בשלטון הבריטי.

על שמו נקרא הרחוב "רופא המחתרות", בשכונת "כוכב הצפון" שבצפונה של העיר תל-אביב (קרוב לתחנת הכוח רידינג).

 • פרופ' גוסטב (יוסף) אשרמן. מגדולי רופאי הנשים. מנהל מחלקת נשים ויולדות. על שמו נקראת תסמונת אשרמן. פרופ' אשרמן היה הרופא שבכישרונותיו הצליח  הביא לכך שאימו של כותב מאמר זה, תוכל להרות, לאחר שנים ארוכות שהייתה עקרה. הוא גם היה הרופא  המיילד  (בניתוח קיסרי) של כותב מאמר זה. כותב המאמר חב לו את חייו.
 • פרופ' אפרים רפפורט. רופא, מנהל המעבדה הבקטריולוגית וההמטולוגית בבית החולים. רופא/מדען בעל שיעור ברמה בינלאומי. לזכותו מספר של ממצאים מדעיים הקשורים לאבחנה (דיאגנוזה) מעבדתית של חיידקי מעיים (בעיקר אבחנה בין זני החיידקים הגורמים לטיפוס הבטן).
 • ד"ר מרגלית, רופא הפרסונל (סגל העובדים) בבית החולים. אביו של דן מרגלית, מבכירי העיתונאיים בישראל.
 • מנהלי מחלקות ילדים. פרופ' נחום בוגר, פרופ' בן ציון ורבין,פרופ' ישראל היימן ופרופ' צבי שפירר היו מגדולי רופאי הילדים בישראל – אז והיום. האחרון (שפירר) ייסד את בית החולים לילדים דנה.
 • ואחרונה חביבה, האחות הרחמנייה  בתיה ספיטקובסקי. היא הייתה האחות האחראית של חדר המיון בבית החולים. ביד רמה, המשולבת עם אמפתיה לפונים לקבל ייעוץ רפואי נהלה בתיה את חדר המיון. היא הייתה קשובה לפניות הפונים לקבלת עזרה ברגעי מצוקתם ודאגה שיקבלו את הייעוץ מהרופאים במהירות המרבית.  בתיה היא אמה של אופירה ארז-נבון, מי שהייתה אשתו של יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל. כידוע, אופירה נפטרה בטרם עת.

והרשימה עוד ארוכה… וכולם מהווים נדבכים חשובים ביותר בתשתית הבריאות של תל-אביב ומדינת ישראל.

זר של תודות

כותב המאמר רואה כחובה נעימה להודות לאותם אנשים יפים שסייעו בידו ללקט חומר כה רב, חשוב ומעניין. בזכותם ובעזרתם ניתן היה להביא את המאמר לתשתיתו הנוכחית.

 • ראשית, תודה לארכיון עיריית תל-אביב, שהעמיד לרשותי את כל קבצי הכתובים שבארכיון ואת הזכות להשתמש בכמה תמונות המצויות בו.

בארכיון זה, ברצוני להודות – אישית – מקרב הלב לנלי ורזרבסקי, עובדת הארכיון, שבנועם הליכותיה, בסבלנותה ובעזרתה – הכמעט אין-סופית – סייעה לי רבות.

 • תודה לד"ר נירה ברטל, לא רק על תכני הספרים שכתבה, אלא גם על אשר סייעה לי בעצה ובהכוונה.
 • תודה מיוחדת שלוחה לפרופ' נסים לוי, שסייע לי בעצה ובהכוונה בתחום סבוך ומעניין זה של ההיסטוריה.
 • תודה מיוחדת לספרני/יות ספריות שער-ציון – בבית אריאלה, על עזרתם הרבה באיתור כתובים שהיו חשובים לכתיבת המאמר.
 • תודה לאביבה דנון (בתה של מאיה ברכה נ"ע, שהייתה לבורנטית במעבדה הבקטריולוגית בבית החולים עשרות בשניםI. אביבה סייעה בחידוד הזיכרונות ובאיסוף תמונות למאמר.
 • ותודה לכל האחרים שסייעו לו ושאולי נשתכחו מזיכרוני.

על מחבר המאמר

פרופ' אבשלום מזרחי: מדען – מיקרוביולוג- ביוטכנולוג

רחוב בוני העיר 5

תל אביב 69373

טלפון: 03-6993786

פקס: 03-6994980

דוא"ל:  mizrshir@netvision.net.il

בבליוגרפיה

 1. עשרים שנות שירות רפואי בארץ ישראל (1938-1918) ההסתדרות המדיצינית "הדסה". ספר לכבוד פתיחת המרכז הרפואי של "הדסה" והאוניברסיטה העברית בירושלים ב-9.5.39 (כ' אייר תרצ"ט).
 2. חמלה וידע ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל 1948-1918 / נירה ברטל. מכון בן-צבי (2005).
 3. דרוש רק חלום – סיפורה של הדסה / משה מרלן לוין. הוצאת גפן (1998).
 4. מי ומה בתל-אביב / דב בן-מאיר. הוצאת מי ומה תקשורת ומקומות (1991).
 5. הדסה לבריאות העם / ציפורה שחורי-רובין ושפרה שורץ. הספרייה הציונית (תשס"ד).
 6. פרקים בתולדות הרפואה בארץ ישראל (1948-1979) / נסים לוי. הוצאת הקיבוץ המאוחד והפקולטה לרפואה ע"ש ברוך רפפורט, הטכניון חיפה (1998).
 7. היסטוריה של תל-אביב – משכונות לעיר (1909-1936) / יעקב שביט ושמעון בוגר. הוצאת רמות, אוניברסיטת תל-אביב (2001).
 8. אריחים מעטרים עיר – קירמיקה "בצלאל" בבתי תל-אביב (1929-1923) / בתיה כרמיאל. הוצאת מוזיאון ישראל, תל-אביב (1996).

תמונות למאמר על בית החולים הדסה ברחוב בלפור

 1. 1.         חוזר ועד יהודי יפו – עמוד 1
 2. 2.         חוזר ועד יהודי יפו – עמוד 2
 3. 3.         חוזר ועד יהודי יפו – עמוד 3
 4. 4.         בית החולים בימיו הראשונים, בבית ספקטור ברחוב נחלת בנימין. הצלם: אברהם סוּסקין.
 5. 5.         תכניתו של האדריכל ד' הרשקוביץ (משנת 1925), לבית החולים העירוני בתל אביב. בתכניתו, בין היתר, היו מתוכננים להיות משובצים בחזית הבניין קישוטי קרמיקה מעשי ידי אומני מבית הספר לאומנות בצלאל מירושלים. בסופו של הדרך, התכנית לא בוצעה (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).
 6. 6.         בית החולים ברחוב בלפור בשנותיו הראשונות.
 7. 7.         תקנון לסדרי בית החולים משנת 1933 (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).
 8. 8.         במעבדה הבקטריולוגית בשנת 1939. (מימין דב מזרחי, אבי מחבר המאמר, שהיה לבורנט בבית החולים מראשיתו במשך 47 שנים! הוא היה ה"לבורנט התימני הראשון" בתבל…)
 9. 9.         "הריאה הירוקה" – החצר הפנימית של בית החולים. המקום היחידי בו נהגו החולים ובני משפחותיהם לנפוש ולנשום אוויר צח.
 10. 10.     סגל עובדי המעבדה הבקטריולוגית (השנה 1939). במרכז התמונה יושב פרופ' אפרים רפפורט,מנהל המעבדה, מגדולי הבקטריולוגים בעולם. משמאלו יושב דב מזרחי, אביו של מחבר מאמר זה (התקבל באדיבות מאביבה דנון).
 11. 11.     מחזור 1956 של בית הספר לאחיות של בית החולים (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).
 12. 12.     בטקס קריאת בית החולים על שם ישראל רוקח, ראש העירייה השני של תל-אביב. המועד 29.3.73.

בתמונה: עומד מימין, יהושע רבינוביץ, ראש העירייה. במרכז-יושבת: אסתר רוקח, רעייתו של ישראל רוקח (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).

 1. 13.     סֵיר הרברט סמואל – הנציב העליון הבריטי.
 2. 14.     הנרייטה סולד.
 3. 15.     נתן שטראוס
 4. 16.     מאיר דיזנגוף.
 5. 17.     ישראל רוקח
 6. 18.     שער הכניסה לבית החולים מרחוב בלפור. הצוהר מימין- חלון השוער. משמאלו, שער הכניסה הצר להולכי רגל ומשמאלו, השער הגדול לכניסת אמבולנסים. צולם בשנת 1964. הצלם: וילי פרלנדר (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל אביב)
 7. 19.     החזית הדרומית של בית החולים – הפונה לרחוב בלפור ( התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל אביב )

 

354 תגובות
 1. viagra 50 mg

  viagra buy no prescription canada
  viagra 50 mg
  viagra buy dubai

 2. zithromax

  zithromax 500 mg
  zithromax price
  zuthromax 1000 mg
  generic zithromax

 3. best payday loans

  pay day loan online
  best payday loans
  no hassle payday loans

 4. solarmovie

  Major thankies for the post.Much thanks again. Want more.

 5. Nathan Coombe

  Major thankies for the article post. Will read on…

 6. viagra for sale uk

  cheap viagra from canada online
  viagra for sale uk
  where to buy viagra in canada

 7. pirater un compte facebook

  Major thanks for the blog.Thanks Again. Keep writing.

 8. payday advance

  cash advance akron ohio
  payday advance
  pay day online

 9. zithromax buy online

  zithromax price
  zithromax online
  zithromax z pak cost
  zithromax z pak

 10. Aqrhdapporp
 11. PlmgEnurf
 12. LikcvEnurf
 13. GnyiReoche
 14. Jntbwinvafe

  generic cialis india – http://buycialis-menedpil.com/ does generic cialis work [url=http://buycialis-menedpil.com/]cialis online without prescription[/url] ’

 15. TbkoEscott
 16. Fvtjddext

  free viagra sample pack – http://cheapviagra-edmen.com/ order cheap viagra [url=http://cheapviagra-edmen.com/]viagra online without prescription[/url] ’

 17. Jycolchieta
 18. VwebgInhike
 19. online payday loans instant approval

  need a small loan
  online payday loans instant approval
  online payday loan reviews

 20. LtbivAlulge
 21. Vbholacimi

  cialis free sample order cialis online cialis pill splitter [url=http://genericcialis-viaed.com/]generic cialis online[/url] ’

 22. JazwhTyday
 23. Volvgesosy

  generic cialis 5mg cialis cialis 20mg pills [url=http://onlinecialis-cialisvip.com]cialis no prescription[/url] ’

 24. Bryan Fences

  whoah this weblog is great i really like studying your articles. Stay up the great work! You already know, lots of persons are looking round for this information, you can aid them greatly.

 25. Fbsdfreets

  viagra safe cheap viagra cheap viagra [url=http://buyviagra-edgetpil.com/]viagra samples[/url] ’

 26. patrice sarda phuket

  The post is absolutely fantastic! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your website and detailed info you offer! I will bookmark your website!

 27. Lbbevabsom

  viagra and women generic viagra cheap female viagra [url=http://cheapviagra-edmen.com/]order viagra online[/url] ’

 28. FsfvEstilt

  cialis pill looks like cialis order cheap cialis [url=http://buycialis-menedpil.com/]cialis[/url] ’

 29. auto insurance quotes

  cheap car insurance
  auto insurance quotes
  auto insurance quotes
  cheap auto insurance

 30. AwbghExanty

  free viagra without prescription viagra online brand generic online viagra [url=http://genericviagra-buyeds.com/]buy viagra cheap[/url] ’

 31. Google cheat 2017

  A big thank you for your article post.Really thank you! Want more.

 32. LxcnArcaft

  cialis tadalafil lilly cialis pills low dose cialis [url=http://cialisonline-vipmej.com/]cheap cialis online[/url] ’

 33. Bbtbadurne

  branded viagra cheap viagra generic viagra pills [url=http://viagraonline-getonl.com/]viagra[/url] ’

 34. Ftsvivods

  cialis 5mg side effects cialis online cialis 20mg tablets [url=http://cialisonline-pricepil.com/]online cialis[/url] ’

 35. best auto insurance california

  can auto insurance make you use used parts
  auto owners insurance
  car insurance per month
  auto insurance quotes

 36. TimothyTeade

  [url=http://www.pynkiss.ae/media/book.php?p=37.html/]Levitra Kopen Zonder Recept[/url]
  Enjoying coffee can certainly assist you to lose fat. Its content has coffee, which can induce your body and release catecholamines. Catecholamines intends out extra fat tissue and changes them into energy your body can make use of. Nonetheless, this gain is mitigated when you put sugars in your caffeine. The sugars boosts your blood insulin, so keep the coffee black color.
  [url=http://www.bakercalvarybaptist.com/images/biller.php?o=170-Viagra-Pills-Online-Uk-Cheapest-Viagra-Pills-Uk-Viagra-Uk-Paypal]Viagra Pills Online Uk[/url]
  Use money managing rules when investing foreign currency on Currency trading. By using funds managing you are boosting the chances – that you just will minimize loss out there – and become profitable in the long term, so you can carry on creating wealth with trades on the foreign currency market for a long time.
  [url=http://www.guiasgradebook.com/Classes/access.php?r=77-Viagra-Bestellen-Ohne-Kreditkarte,Generika-Viagra-Ohne-Rezept,Lovegra-Kaufen-Deutschland.html]Viagra Bestellen Ohne Kreditkarte[/url]
  A white colored smile could be yours. Follow our confirmed pointers and you may see exactly how easy it is to obtain a grin that other folks will jealousy. You have absolutely nothing to shed. Try our tips along with the wonderful white colored grin you will get, you won't be able to stop smiling.Healthy Skin: Widely Perfect And Constantly In Fashion
  [url=http://www.quiltsbywendy.com/images/weedery.php?fg=75-Cialis-Generico-Contrareembolso-España-Cialis-Efectos-Secundarios-Cialis-Pharmacy-Spain]Cialis Generico Contrareembolso España[/url]

 37. auto insurance risk

  auto insurance ranking
  auto insurance broker quotes
  go auto insurance
  auto insurance toronto

 38. does auto insurance cover moving trucks

  auto insurance safeco
  buying auto insurance
  auto insurance online purchase
  auto insurance coverage g

 39. click for more info

  Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Much obliged.

 40. cialis generico in farmacia

  buy cialis professional uk
  cialis generico in farmacia
  where can i buy cialis online in australia

 41. dragon city hacks

  Very informative post.Thanks Again. Keep writing.

 42. omega xl review

  Say, you got a nice article post.Really thank you! Awesome.

 43. XRumerTest

  Hello. And Bye.

 44. DennisHaree

  [url=http://www.visborg-if.dk/adidas-originals-superstar-kvinder-061.asp]Adidas Originals Superstar Kvinder[/url]
  Think prior to publish on social networking web sites. A lot of companies have a look at these information to acquire advice about prospective and recent staff members. Do not forget that cyber messages are available yrs, as well as years, later on. Prevent conflict and conflict by maintaining extreme thoughts and photos off the Internet.

  [img]https://www.kellys.nu/imagess/kel2/5391-adidas-basketball-shoes-2015.jpg[/img]

  To summarize, it is essential to allow yourself a great track record in juicing before buying the type of material essential. This may perhaps help save time and money. Take advantage of the assistance we have now provided just to be from the best shape to make selections about engaging in generating your own liquid.Just A Little Advice Never Hurts So Attempt These Out To Get In shape

  [img]https://www.taijischoolwf.nl/images/tai2/15453-asics-tight.jpg[/img]

 45. Jamesnib

  [url=http://www.sorbus.dk/079-new-balance-kv-373.html]New Balance Kv 373[/url]
  In case you have been scammed with a payday advance company, do your best to let it be known on multilple web sites. Whilst you may possibly be unable to get your money back, it is possible to assist others by protecting against them from falling in the very same snare which you did.

  [img]https://www.onecue.nl/images/one2/637-abercrombie-and-fitch-jas-blauw.jpg[/img]

  Attempt to reduce the a long way you generate your car or truck. Your insurance policy is based on how many mls you generate per year. Don't rest about the app since your insurance firm may check to see just how much you travel each year. Find a way to not drive as many miles annually.

  [img]https://www.mainlinepower.es/images/mainlinepoweres/24241-adidas-superstar-estampados.jpg[/img]

 46. Jamespoopy

  [url=http://www.schuetzt-unsere-kinder.de/003-air-max-thea-günstig.php]Air Max Thea Günstig[/url]
  When you are possessing a pest control dilemma at your house, have a look at your junk for clues to why this can be occurring. Garbage should be in air limited luggage and disposed of consistently. Maintain your rubbish outside the house your house instead of inside of your kitchen area to lower the likelihood of having a pest dilemma.

  [img]https://www.e-ski.cz/images/e-s2/6251-nike-air-max-90-leather-black.jpg[/img]

  Provide your clients with useful tips or information and facts in every single marketing newsletter. Think about the e-zine as a chance to show your knowledge of your area. Your customers will believe in you much more when they observe how a lot you realize and you will be more prone to purchase products or services of your stuff.

  [img]https://www.gigaphotoproject.es/images/gigaphotoprojectes/11269-adidas-ultra-boost-black-grey.jpg[/img]

 47. jacklew

  Great work! This is the kind of info that should be shared across the web. Shame on Google for now not positioning this post upper! Come on over and visit my site . Thank you =)

 48. additional resources

  Really enjoyed this blog post.Really thank you! Much obliged.

 49. sletrokor

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more.

 50. Secvvtrapse

  need personal loan – https://loansczne.com/ online check advance [url=https://loansczne.com/]online payday loans[/url] ’

 51. BAqzxSmeado

  cash and payday loans – https://paydayobns.com/ online loans no credit check [url=https://paydayobns.com/]same day payday loan[/url] ’

 52. GencTraits

  debt consolidation loan – https://paydayceinf.org/ instant loans for bad credit [url=https://paydayceinf.org/]payday loans online[/url] ’

 53. FmtygRelve

  online payday loans – https://loansnerc.org/ emergency loans [url=https://loansnerc.org/]payday cash loan[/url] ’

 54. GsbnChiero

  consolidate student loans – https://loanscerj.com/ bad payday loans [url=https://loanscerj.com/]payday loan lenders[/url] ’

 55. LfedsdLinee

  instant online loans no credit check – https://loansnzyr.com/ fast personal loans [url=https://loansnzyr.com/]payday loans[/url] ’

 56. KmrcnPrene

  payday cash advance – https://paydaycnrs.net/ online loans no credit check [url=https://paydaycnrs.net/]payday loans[/url] ’

 57. Hjnthainge

  personal loan – https://loanenav.net/ bad credit no fax payday loan [url=https://loanenav.net/]payday loan lenders[/url] ’

 58. VvhklAssut

  payday loans 1 hour – https://loans7foal.com/ loans people bad credit [url=https://loans7foal.com/]online payday loans[/url] ’

 59. Kmrcirrash

  installment loans – https://loans24rjn.com/ big payday loan company [url=https://loans24rjn.com/]3 month payday loans[/url] ’

 60. DIC Phoenix

  Awesome post.Really thank you! Much obliged.

 61. EgqeInhabs

  payday advance cash america payday cash loan loans poor credit [url=https://loansczne.com/]payday loans[/url] ’

 62. sex pill

  Im thankful for the article. Will read on…

 63. DvegOwerie

  payday loans today loans payday no credit check student loans [url=https://paydayobns.com/]payday loans[/url] ’

 64. FqxsInfusa

  quick loans for bad credit loans payday best payday loan lender [url=https://paydayceinf.org/]payday loans online[/url] ’

 65. you can find out more

  Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 66. Minyiannuar

  bad credit loan payday loans payday lender bad credit loan payday loans quick online payday loans [url=https://loanscerj.com/]payday loans[/url] ’

 67. LtvyhRincit

  best payday loan site cash advance definition free checking account banks [url=https://loansnzyr.com/]payday loans online[/url] ’

 68. oferte aer conditionat

  Serviciile noastre. Montaj si Instalare aer conditionat in Bucuresti. Sector 1, 2, 3, 4, 5, 6 si imprejurimi. Firma noastra va ofera cele mai bune servicii de montaj aparate de aer conditionat la cel mai mic pret, oriunde in Bucuresti si in imprejurimi. Promptitudinea si seriozitatea echipelor noastre de frigotehnisti calificati va garanteaza calitate lucrarilor. http://instalare-aer-conditionat-bucuresti.ro

 69. JtnbvbEntigh

  online installment loans payday loans same day payday loan [url=https://paydaycnrs.net/]payday loans[/url] ’

 70. Lvbnypseuth

  online loans for bad credit loans payday personal loans people bad credit [url=https://loansnerc.org/]payday loans[/url] ’

 71. Cdhhcthitte

  affiliate payday loan best payday loans online bank account [url=https://loans7foal.com/]cash advance credit card[/url] ’

 72. pure slim 1000 review

  Muchos Gracias for your article post.Much thanks again. Will read on…

 73. Cetyjikeno

  debt relief payday loans online american payday loans inc [url=https://loans24rjn.com/]pay day loans[/url] ’

 74. KshffUnuppy

  small business loans bad credit payday loans online biggest cash payday loan [url=https://loanenav.net/]payday loans[/url] ’

 75. BnrsADVILT

  generic viagra canada – http://tabletve.com/ brand generic online viagra [url=http://tabletve.com/]Kamagra 100mg[/url] ’

 76. Osimi SeaView

  Enjoyed every bit of your blog. Awesome.

 77. PlvmgEnurf
 78. LbfdEnurf

  rx cialis low price – http://509pharma.com cialis cost [url=http://509pharma.com]buy cialis[/url] ’

 79. carte grise en ligne

  Hey, thanks for the article. Will read on…

 80. Lbwthitte
 81. TbdfEscott
 82. elakekassa

  I appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Will read on…

 83. FvvvfrAlmome

  cheapest viagra professional – http://bqpharma.com/ how long does viagra last [url=http://bqpharma.com/]viagra price[/url] ’

 84. VnngInhike

  natural alternatives to viagra – http://q1pharma.com/ best price for viagra [url=http://q1pharma.com/]purchasing Viagra[/url] ’

 85. buy cialis online

  where to buy cialis in toronto canada
  buy cialis online
  cheap cialis china

 86. diamond escorts

  Loving the info on this website , you have done outstanding job on the blog posts.

 87. BnrfsADVILT
 88. PbstEnurf
 89. website designing company in Delhi India

  I truly appreciate this post.Really looking forward to read more. Awesome.

 90. LbrfEnurf
 91. GndfReoche
 92. Fsbgdext
 93. Jbfcinvafe
 94. TbgdfEscott
 95. Jggvlchieta
 96. LbikAlulge

  buy cialis online without prescription – http://cialisonline-buycialde.com/ order cialis no prescription [url=http://cialisonline-buycialde.com/]cialis 40 mg dosage[/url] ’

 97. KrtbpIrrend
 98. BqxvClaste

  buy name brand viagra order viagra online cheap viagra [url=http://genericviagra-onat24.com/]discount viagra[/url] ’

 99. JasnfTyday

  viagra dose viagra online cheapest viagra online [url=http://onlineviagra-genericbuy7.com/]online viagra[/url] ’

 100. Vsbfesosy

  cialis generic vs brand buy cialis 5 mg cialis [url=http://onlinecialis-cialisceo.com/]order cialis[/url] ’

 101. cialis online

  pictures of cialis pills
  cialis online
  cialis compare discount price

 102. aer conditionat incarcare freon

  A/C freon fee provides both comfort as well as a much fresher as well as cleaner air via the following services: selling, mounting and also installing air conditioning unit, cooling, service and also recommendations on utilizing air conditioning system.

 103. Ffvfreets

  natural viagra substitute sildenafil viagra online viagra order [url=http://buyviagra-edgeneric365.com/]viagra[/url] ’

 104. FsfvvEstilt

  lowest price cialis cialis online pharmacy order cialis [url=http://genericcialis-edviaprx.com/]cialis coupon[/url] ’

 105. AabdhExanty

  viagra cost canada cheapest viagra online viagra name brand [url=http://viagraonline-zerbuy24.com/]womens viagra[/url] ’

 106. Fsnfvods

  cialis pill cutter cialis online cialis pill identifier [url=http://cialisonline-buycialde.com/]cialis online[/url] ’

 107. LabdArcaft

  purchase cialis cialis on line buy cialis generic [url=http://cialisonline-vipcijffo.com/]cialis.com free offer[/url] ’

 108. buy generic propecia online cheap

  how to buy propecia online
  buy generic propecia online cheap
  buy propecia online singapore

 109. Ffbvginfugs

  cialis 5mg reviews cialis generic buy brand cialis [url=http://buycialis-menrxonil.com/]cialis online[/url] ’

 110. MiguCruthref

  Amoxicillin Dosage Dogs Canadian Generic Levitra How To Stay Healthy After Keflex [url=http://genericcial.com]online pharmacy[/url] Cialis 20 Vidal

 111. instalator aer conditionat

  Price Installation air conditioning. Standard mounting AC 9000/12000 BTU: 250 Lei (for dough machines included in the box of the appliance). Standard mounting AC 18000/24000 BTU: 400 Lei (for appliances with kit included in the box of the device). Standard mounting AC 9000/12000 BTU: 450 Lei (for non-installation devices). Standard mounting AC 18000/24000 BTU: 600 Lei (for non-installation devices). More info : http://aer-conditionat-montaj-inclus.ro

 112. Asfapporp
 113. PbsbtEnurf
 114. LmnfHoable
 115. son thinh

  I cannot thank you enough for the article post.Thanks Again. Awesome.

 116. GkuhReoche
 117. DcfChiero
 118. TsbcfEscott
 119. Mhcaluck
 120. KbarIrrend
 121. ice machine filter

  I know this is not exactly on topic, but i have a blog using the blogengine platform as well and i'm having issues with my comments displaying. is there a setting i am forgetting? maybe you could help me out? thank you.

 122. Astrology

  There is a lot of misunderstanding about these issues today. Your material helps explain things.

 123. Vbsdclacimi

  average cost of cialis purchase cialis cialis 20 mg dosage [url=http://cialisonline-hanegeneric.com/]buy cialis[/url] ’

 124. Jamesfreli

  college essays college essay online i need help with my essay [url=https://collegeessay.us.com]college essay[/url]

 125. EZ Battery Reconditioning

  Awesome post.Really thank you! Much obliged.

 126. Jamesfreli

  essays writing services essay writing service essay writing service [url=https://essaywritingservices.us.com]essay writing service[/url]

 127. plock

  Great blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 128. Ssdfbftrapse
 129. GsbgfnChiero

  payday advance loan – https://www.jk2paydayloans.org bank account [url=https://www.jk2paydayloans.org]payday loans online direct lenders only[/url] ’

 130. LefbtLinee
 131. FsfxgRelve
 132. VvhkblAssut
 133. GbsdcTraits
 134. BsdjxSmeado
 135. buy cialis online

  buy cialis cheap prices fast delivery
  buy cialis online
  how to buy cialis in japan

 136. Knfoirrash
 137. Hjntbhainge
 138. KsdbPrene

  payday loan no credit check – http://paydayloansvrtb77.org/ credit card bad credit [url=http://paydayloansvrtb77.org/]cash advance definition[/url] ’

 139. Larbruing

  Comprare Levitra In Rete Paul Bentyl Byclomine Where To Order [url=http://viafreetrial.com]buy viagra online[/url] Viagra Original Use Allopurinol 300 Mg Australia

 140. Write Essay Service
 141. Larbruing

  Cialis 20g [url=http://leviprices.com]levitra 20mg best price[/url] Viagra Farmacia Ricetta Isotretinoin roaccutane how to buy

 142. Ldbgbruirm

  instant payday loans for – https://cashcevth.com debt consolidation loans [url=https://cashcevth.com]cash advance america[/url] ’

 143. Ffnhhjximpumn

  get loan bad credit get cash now same day loans [url=https://cashecbya.com]payday loans online[/url] ’

 144. Sfgftrapse
 145. GwebnChiero

  american loans – http://loansbtxsa.org payday loan installment [url=http://loansbtxsa.org]payday loans online[/url] ’

 146. LefvbtLinee

  online payday loans with – https://paydayvynk.org payday loan no credit check [url=https://paydayvynk.org]cash advance on credit card[/url] ’

 147. mamaweeb

  Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 148. FsvRelve
 149. VdfbnlAssut

  bad credit home loans – https://paydayloanswwe.com personal loans poor credit [url=https://paydayloanswwe.com]payday advance online[/url] ’

 150. BenfSmeado

  bad credit lender no payday loan – https://paydayloawdcr.com loans [url=https://paydayloawdcr.com]instant payday loans[/url] ’

 151. GdfTraits

  bar none payday loans – https://do5loansbadcredit.org low interest rate personal loans [url=https://do5loansbadcredit.org]cash advance loans[/url] ’

 152. phenocal

  Appreciate you sharing, great article.Much thanks again. Will read on…

 153. Is Homework Helpful

  order essay paper buy an essay online website for essays in english [url=https://buyessays.us.com]website that writes essay for you[/url]

 154. Knfovirrash

  aussie payday loans – https://cashadmme.com bmg group payday loan [url=https://cashadmme.com]pay day loans[/url] ’

 155. Hdfnhainge

  credit card debt relief – http://paydayllae.com/ cash and payday loans [url=http://paydayllae.com/]online loan[/url] ’

 156. KeefPrene

  bad credit payday loans lenders – https://paydaybdrfs.com best payday loan company [url=https://paydaybdrfs.com]cash advance usa[/url] ’

 157. Lsdcbruirm

  quick faxless payday loan – https://paydayrvjlo.com fast online payday loans [url=https://paydayrvjlo.com]cash advance on credit card[/url] ’

 158. Ffnhbhjximpumn

  cash advance loan cash advance lenders pls payday loan store [url=https://cashrvyn.com]payday loans no credit check[/url] ’

 159. Sfgfbtrapse

  debt consolidation home loan – https://paydaaexc.com are internet payday loans legal [url=https://paydaaexc.com]paydayloan[/url] ’

 160. GsdgfChiero
 161. LwebdLinee

  pay day loan affiliate – https://paydayloansvar.org instant cash loans [url=https://paydayloansvar.org]3 month payday loans[/url] ’

 162. FsvxvcRelve

  advanced america payday loans – http://installmentloanertj.org fast cash personal loans [url=http://installmentloanertj.org]cash advance loans online[/url] ’

 163. VbsdxlAssut
 164. BrtnSmeado

  small payday loans online – https://personalvrdcg.org car loan website [url=https://personalvrdcg.org]short term loans[/url] ’

 165. GddbfTraits

  a payday loan uk – https://paydaytbukl.org no credit check loan [url=https://paydaytbukl.org]get cash now[/url] ’

 166. Hbduhhainge

  cash america payday loans – http://personalloanplk.org cash loan no credit check [url=http://personalloanplk.org]payday lenders[/url] ’

 167. Kdsbcirrash
 168. Writing My Essay
 169. Joefreli

  payday advance loans payday loans near me payday loan no credit check [url=https://shorttermloans.us.com]where can i get a personal loan with bad credit[/url]

 170. KdsbcPrene

  same day loans no credit – https://cashshybn.com bad check topayday loan [url=https://cashshybn.com]payday loans online[/url] ’

 171. StevenSmaro

  U.S. stock Market Slips As Investors Prcis Tax Bill Plan – aamsonline.org
  [url=http://aamsonline.org/?p=60]U.S. stock Market Slips As Investors Prcis Tax Bill Plan – aamsonline.org>>>[/url]

 172. Essay Writing

  buy an essay online cheap buy essay online essay writing for college students [url=https://buyessays.us.com]buy essays online[/url]

 173. StevenSmaro

  U.S. stock Market Slips As Investors Prcis Tax Bill Plan – aamsonline.org
  [url=http://aamsonline.org/?p=60]Click here…[/url]

 174. StevenSmaro

  U.S. stock Market Slips As Investors Prcis Tax Bill Plan – aamsonline.org
  [url=http://aamsonline.org/?p=60]More info…[/url]

 175. StevenSmaro

  U.S. stock Market Slips As Investors Prcis Tax Bill Plan – aamsonline.org
  [url=http://aamsonline.org/?p=60]Show more…[/url]

 176. Joefreli

  custom essay writing my essay writing write my essay [url=https://writemyessay.us.com]write my essay online[/url]

 177. StevenSmaro

  U.S. stock Market Slips As Investors Prcis Tax Bill Plan – aamsonline.org
  [url=http://aamsonline.org/?p=60]Click here>>>[/url]

 178. wrhjuktrapse
 179. dsfnfjChiero
 180. LdddndLinee
 181. sdolplAssut
 182. phentaslim review

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Thanks Again. Much obliged.

 183. FwecRelve
 184. kfyusSmeado
 185. srtjvbTraits
 186. bsdurnirrash
 187. KdsbcfPrene

  bad credit no fax payday loan – https://cashadvanceloansbpo.org bad check to a mississippi payday loan [url=https://cashadvanceloansbpo.org]online payday loans no credit check[/url] ’

 188. Hsdvbhainge
 189. FvttClig

  viagra without a prescription – http://viagraazmhj.com/ viagra free sample [url=http://viagraazmhj.com/]viagra[/url] ’

 190. Cfcvgdiasp

  buy now viagra natural viagra viagra sale [url=https://viagraonszb.com]online viagra[/url] ’

 191. BwbhADVILT

  womens viagra – http://ericviaed.com/ viagra tablets [url=http://ericviaed.com/]viagra pharmacy[/url] ’

 192. Jgeweppfrulty

  brand name only cialis purchase cialis cialis overnight [url=http://cialisovnsm.com/]tadalafil cialis[/url] ’

 193. Vsbfgesosy

  cialis pills for sale cialis.com cialis order canada [url=https://cialisoakdm.com]buy cialis generic[/url] ’

 194. GervReoche
 195. DonaldBuh

  Moved Temporarily
  [url=http://onlinecasinorsk.blogspot.com/2017/10/fortunejack-is-actually-one-of-most.html]Show more![/url]

 196. Rszbloggerz

  A Shenzhen Blogger
  [url=http://szbloggerz.blogspot.com]Click here!..[/url]

 197. Rszbloggerz

  A Shenzhen Blogger
  [url=http://szbloggerz.blogspot.com]More info!..[/url]

 198. Rszbloggerz

  A Shenzhen Blogger
  [url=http://szbloggerz.blogspot.com]A Shenzhen Blogger >>>[/url]

 199. Fbddext

  viagra woman – http://viagraocns.com/ buy viagra usa [url=http://viagraocns.com/]viagra how it works[/url] ’

 200. DbcfChiero

  viagra 100mg side effects – http://aaviagla.com generic viagra sale [url=http://aaviagla.com]how does viagra work[/url] ’

 201. TdscEscott

  viagra results – http://menedkkr.com female viagra uk [url=http://menedkkr.com]viagra pharmacy[/url] ’

 202. RobertBen

  Best Bitcoin Gambling Sites For 2018 | f4xu2ks33f4xu2ks33 [url=http://www.psrgroup.com/f4xu2ks/?p=68]Best Bitcoin Gambling Sites For 2018 …[/url]

 203. Write Assignment

  essays help buy essay online buy essay online [url=https://buyessay.us.com]buy essays online[/url]

 204. RobertBen

  A Guide To Shenzhen | f4xu2ks33f4xu2ks33 [url=http://www.psrgroup.com/f4xu2ks/?p=62]More info!..[/url]

 205. RobertBen

  A Guide To Shenzhen | f4xu2ks33f4xu2ks33 [url=http://www.psrgroup.com/f4xu2ks/?p=62] f4xu2ks33f4xu2ks33![/url]

 206. FsddbAlmome

  viagra story – http://viagrapfhze.com/ viagra brand cheap [url=http://viagrapfhze.com/]viagra without prescription[/url] ’

 207. Mhcbaluck

  low price viagra – http://viagraveikd.com/ best place to buy viagra [url=http://viagraveikd.com/]canadian pharmacy viagra[/url] ’

 208. VsumInhike

  viagra brand buy – http://sexviagen.com buying viagra [url=http://sexviagen.com]viagra side effects[/url] ’

 209. easy payday loans

  same day payday loans no credit check
  cash advance loan
  loans
  payday advance

 210. FvttClig

  over the counter viagra alternative – http://viagraazmhj.com/ overnight viagra [url=http://viagraazmhj.com/]brand name viagra[/url] ’

 211. Cfcvgdiasp

  cheap brand name viagra viagra reviews buy viagra soft [url=https://viagraonszb.com]viagra generic[/url] ’

 212. Larbruing

  Levitra Ersetzen Comment Acheter Du Viagra France [url=http://viaonlineusa.com]viagra[/url] Achat Cialis Paypal Does Propecia Need A Prescription Cephalexin Side Effects Diabetes

 213. BwbhADVILT

  online name brand viagra – http://ericviaed.com/ viagra brand cheap [url=http://ericviaed.com/]womens viagra[/url] ’

 214. Jgeweppfrulty

  brand cialis cialis cialis generic canada [url=http://cialisovnsm.com/]cialis drug[/url] ’

 215. Benuta

  I think it is a nice point of view. I most often meet people who rather say what they suppose others want to hear. Good and well written! I will come back to your site for sure!

 216. Vsbfgesosy

  cialis everyday tadalafil cialis cialis overnight delivery [url=https://cialisoakdm.com]cheap cialis online[/url] ’

 217. MiguCruthref

  Levitra Generika Unterschied Amoxicillin Urine [url=http://cheapvia50mg.com]viagra prescription[/url] Cephalexin Dosage In Human Adults Treat Acne With Amoxicillin

 218. GervReoche

  viagra australia – http://genericviaser.com viagra online sales [url=http://genericviaser.com]what happens if a girl takes viagra[/url] ’

 219. Fbddext

  viagra online buy – http://viagraocns.com/ viagra generic canada [url=http://viagraocns.com/]cheap viagra[/url] ’

 220. DbcfChiero

  viagra and alcohol – http://aaviagla.com viagra for cheap [url=http://aaviagla.com]buy viagra without prescription[/url] ’

 221. TdscEscott

  how does viagra work – http://menedkkr.com viagra online prescription [url=http://menedkkr.com]viagra sale[/url] ’

 222. FsddbAlmome

  cheap brand name viagra – http://viagrapfhze.com/ online purchase viagra [url=http://viagrapfhze.com/]viagra pills[/url] ’

 223. Mhcbaluck

  cheap generic viagra – http://viagraveikd.com/ viagra buy now [url=http://viagraveikd.com/]generic viagra india[/url] ’

 224. Lancenon

  Opzioni Binarie Bitcoin | Iopzioni.com
  [url=http://it.iopzioni.com/opzioni-binarie-bitcoin/]visita sito>>>[/url]

 225. VsumInhike

  cheapest viagra in uk – http://sexviagen.com buy viagra cheap [url=http://sexviagen.com]purchase viagra online[/url] ’

 226. Cash Advance

  loans short term no credit check short term loans short term loans no credit checks [url=https://shorttermloans.us.com]best short term loans[/url]

 227. FvttClig

  buy discount viagra online – http://viagraazmhj.com/ canadian pharmacy viagra [url=http://viagraazmhj.com/]order viagra[/url] ’

 228. Cfcvgdiasp

  buy real viagra viagra price order female viagra [url=https://viagraonszb.com]viagra canada[/url] ’

 229. BwbhADVILT

  buy viagra in england – http://ericviaed.com/ viagra canadian pharmacy [url=http://ericviaed.com/]viagra sale[/url] ’

 230. buy generic viagra

  cheap viagra in the uk
  buy generic viagra
  how safe is it to order viagra online

 231. Jgeweppfrulty
 232. Vsbfgesosy

  cheap cialis india cialis price buy cialis cheap [url=https://cialisoakdm.com]buy cheap cialis[/url] ’

 233. GervReoche

  cheapest viagra price – http://genericviaser.com viagra order online [url=http://genericviaser.com]pfizer viagra[/url] ’

 234. DbcfChiero

  buy real viagra – http://aaviagla.com viagra sales [url=http://aaviagla.com]viagra uk[/url] ’

 235. TdscEscott

  best price viagra – http://menedkkr.com pfizer viagra for sale fast delivery [url=http://menedkkr.com]generic viagra online[/url] ’

 236. Fastest Payday Loan
 237. Jamesfreli

  my homework help write my essay write my essay for me [url=https://writemyessay.us.com]here i found it[/url]

 238. FvttClig

  cheapest viagra professional – http://viagraazmhj.com/ viagra without prescription [url=http://viagraazmhj.com/]generic viagra india[/url] ’

 239. Cfcvgdiasp

  buy viagra online viagra soft tabs free viagra without prescription [url=https://viagraonszb.com]viagra cheap[/url] ’

 240. swenly

  how can i get a personal loan with bad credit
  [url=http://paydayonlinemoney.com/]fast cash[/url]
  payday loans for self employed
  payday cash loan

 241. fajeheax

  easy online payday loans
  [url=http://paydayonlinemoney.com/]cash loan[/url]
  payday loans denton tx
  pay day loans

 242. estign

  las vegas payday loans
  [url=http://paydayonlinemoney.com/]online cash advance loan[/url]
  payday in advance
  payday cash advance loan

 243. BpliuADVILT

  alternative viagra – https://viagracnar.com viagra england [url=https://viagracnar.com]what would happen if a girl took viagra[/url] ’

 244. GervvReoche

  cheap herbal viagra – http://fviagrajjj.com buy herbal viagra [url=http://fviagrajjj.com]over the counter viagra[/url] ’

 245. Jndfgffrulty

  canadian drug cialis cialis online generic soft tabs cialis [url=http://newgenericrx1pricev.com]order cialis online[/url] ’

 246. Fbbsddext

  viagra 100 mg – http://fuyviagraf.com viagra cost canada [url=http://fuyviagraf.com]viagra samples[/url] ’

 247. DshhfChiero

  viagra pill splitter – http://viagrapbna.com generic viagra soft tabs [url=http://viagrapbna.com]viagra uk[/url] ’

 248. TsdvEscott

  free samples of viagra – https://viagracefo.com brand viagra online [url=https://viagracefo.com]herbal viagra[/url] ’

 249. Vsbbfgesosy

  cialis soft tabs online pharmacy cialis price cialis professional vs cialis [url=http://newcheaprx1onlinev.com]generic cialis online[/url] ’

 250. no credit check loans

  cash advance loan
  payday loans bad credit
  cash loans no credit check
  cash advance loan

 251. levitra 20 mg

  buy levitra pills
  levitra 20 mg
  cheap levitra 40 mg

 252. Essay Writer Review

  college essay writing services help with my essay admissions essay help [url=https://collegeessay.us.com]buy college essays[/url]

 253. FsdbhAlmome

  viagra patent expiration date – http://newmed1onlinev.com cheap viagra india [url=http://newmed1onlinev.com]viagra prescription[/url] ’

 254. Jamesfreli
 255. Mhcbbaluck

  viagra generic brand – http://aaeviagrat.com viagra expiration date [url=http://aaeviagrat.com]viagra generic[/url] ’

 256. VsdvtyInhike

  viagra mail order – http://viagrapaoe.com generic viagra [url=http://viagrapaoe.com]online viagra[/url] ’

 257. Personal Loans

  payday loans bad credit today unsecured personal loans online personal loans [url=https://badcreditpersonalloans.us.com]get loan bad credit[/url]

 258. Kmexapporp
 259. Sweatty

  easy pay day loans
  [url=http://personalloansesonline.com/]bad credit personal loans guaranteed approval[/url]
  cash advance bakersfield
  unsecured personal loans

 260. syroich

  one main financial personal loan
  [url=http://personalloansesonline.com/]personal loans for bad credit[/url]
  actual payday loan lenders
  personal loans for bad credit

 261. scootaw
 262. Jamesjab

  auto numbering in autocad
  autocad 2015
  autocad lt 97 download
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad 2018[/url]
  autocad 2011 iso download

 263. KennethNup

  autocad lt 2013 serial
  autocad 2017
  autocad 2011 serial number or group id
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad[/url]
  autodesk student autocad

 264. MwxeEnurf

  viagra canadian pharmacyhttp://cheapviagraruvkmen.com/viagra orderbuy generic viagra best generic viagra

 265. Jamesjab

  buying autocad
  autodesk
  download autocad lt
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad viewer[/url]
  autocad lt 2011 upgrade price

 266. Jamesjab

  autocad per studenti
  autocad 2015
  price for autocad 2017
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad 2018[/url]
  autocad 3d drawing download

 267. BrcsTraits

  a fast payday loanhttp://paydayloansken.com/ online payday loans no credit check loans for bad credit debt relief programs

 268. Wcrfdext

  viagra for cheaphttp://buyviagrairncgeneric.com/viagra onlinehow much is viagra

 269. KennethNup

  autocad ecscad download
  auto cad
  autocad 4 download
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad download[/url]
  autodesk student autocad civil 3d

 270. InrcInhike
 271. LRnikAlulge

  20 mg cialis – http://newmed1onlinev.com buy cialis online doctor [url=http://newmed1onlinev.com]cialis samples[/url] ’

 272. Travisideks

  autocad 2017 product key and serial number 32 bit
  autocad drawing
  autocad r13 r13 autodesk download
  [url=http://autocadgou.com/#]autodesk autocad[/url]
  autocad revit price

 273. KennethNup

  arcgis for autocad download
  autocad 2017
  autocad 2017 ita download
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad 2016[/url]
  autocad download for students

 274. Jamesjab

  autocad 2013 delete key not working
  autocad 2014
  autocad lite 2013 price
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad 2018[/url]
  download autocad manual

 275. Kmbtgapporp

  cialis on line http://ccsialisonl.com/ ordering cialis online [url=http://ccsialisonl.com/]]buy generic cialis[/url]pfizer viagra

 276. Bernardfok

  purchase autocad 2017 online
  autocad viewer
  autocad software
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad free download[/url]
  autocad dla studentow

 277. BrittNaize

  autocad product key 2016
  autocad 2018
  autocad 2017 serial numbers
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad 2017[/url]
  autocad download

 278. Jeremypaxic

  ventanas autocad 2d
  autocad
  autocad electrical 2013 download
  [url=http://autocadgou.com/#]auto cad[/url]
  online autocad projects

 279. Adam Corbett

  Thanks , I've recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

 280. MbseEnurf

  female viagrahttp://cheapviagraruvkmen.com/side effects of viagrageneric viagra natural viagra alternative

 281. Bernardfok

  autocad electronics software
  baixar autocad
  autocad android full
  [url=http://autocadgou.com/#]descargar autocad[/url]
  dibujos de autocad para descargar

 282. BrittNaize

  product key autocad
  autocad 2015
  autocad short key commands
  [url=http://autocadgou.com/#]autocad 2018[/url]
  autocad keys

 283. patrice sarda phuket

  Spot on with this write-up, I actually assume this website needs far more consideration. I will in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 284. Fdbollprelo
 285. LdbraSmeado
 286. BrvcsTraits

  approval no fax payday loans http://paydayloansken.com/ bad credit installment loans [url=http://paydayloansken.com/]]payday cash advance loan[/url] personal loans bank

 287. Wvcrfdext

  viagra from indiahttp://buyviagrairncgeneric.com/generic viagrabuy brand viagra online

 288. DecvcInhike

  canada online pharmacy viagra http://kskviagraed.com/ 100mg viagra [url=http://kskviagraed.com/]]cheap generic viagra[/url]viagra effects on women

 289. LRnivkAlulge
 290. Jeremypaxic

  autocad number
  autocad 2018
  autocad electrical download
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad 2018[/url]
  autocad inventor fusion download

 291. VincentVor

  autocad lt 2011 license transfer
  autocad 2018
  descargar manual de autocad 2017
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad lt[/url]
  student autocad

 292. MichaelTipsy

  autodesk autocad 2011 download
  autocad 2017
  autocad online schools
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad lt[/url]
  autocad 2000 software download

 293. Kmbtgapporp

  buy cialis online in usa http://ccsialisonl.com/ online cialis [url=http://ccsialisonl.com/]]order cialis[/url]viagra sale online

 294. LdbraSmeado
 295. BrvcsTraits

  online payday loan http://paydayloansken.com/ consolidation debt [url=http://paydayloansken.com/]]payday loans[/url] bad credit no payday loan

 296. MbseEnurf

  order cheap viagrahttp://cheapviagraruvkmen.com/female viagra pillorder viagra women taking viagra

 297. Jeremylab

  autocad serial numbers
  autocad
  buy autocad lt 2014
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad 2017[/url]
  autocad 2012 32 bit serial number and product key

 298. RonaldAmink

  download autocad for mac 2017
  autocad
  codes for autocad
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad 2018[/url]
  autocad full version 2017

 299. MichaelImara

  autocad animation software
  autocad 2017
  autocad 1997 download
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autodesk autocad[/url]
  buy autocad 2014 lt

 300. DecvcInhike

  buy viagra internet http://kskviagraed.com/ viagra professional [url=http://kskviagraed.com/]]order viagra[/url]how to use viagra

 301. Fdbollprelo
 302. Wvcrfdext

  viagra pill splitterhttp://buyviagrairncgeneric.com/buy cheap viagrabest place to buy viagra

 303. Douglasdoura

  autocad vba enabler download
  autodesk autocad
  autocad authorization code
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad lt[/url]
  autocad 2013 full version

 304. Kmbtgapporp

  buy cialis soft online http://ccsialisonl.com/ cialis overdose [url=http://ccsialisonl.com/]]generic cialis[/url]viagra side effects

 305. JohnnyTeerm

  autocad cdkey
  autocad 2018
  autocad singapore price
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad 2014[/url]
  autocad jewelry design software

 306. FrancisBet

  bloques en 3d autocad para descargar
  autocad 2018
  download autocad structural detailing 2011
  [url=http://autocadbmsa.com/#]autocad 2016[/url]
  autocad installer download

 307. LRnivkAlulge
 308. BrvcsTraits

  online payday loans http://paydayloansken.com/ low interest loan [url=http://paydayloansken.com/]]payday express[/url] mortgage loan calculator

 309. MeneEnurf

  viagra price comparison http://newmed1onlinev.com/ lowest price viagra [url=http://newmed1onlinev.com/]order viagra[/url] online pharmacy viagra

 310. LdbraSmeado

  personal loans poor credit http://paydayloanslomonline.com/ cheap personal loans [url=http://paydayloanslomonline.com/]]payday cash loan[/url]3 month payday loans

 311. Jeffreywab

  anyone ordered viagra online
  viagra for sale uk
  can get addicted viagra
  [url=http://itfviagrakmn.com/#]viagra for sale uk[/url]
  can buy viagra amsterdam

 312. Aqvvceesosy

  cialis no prescription needed http://buyvcialiosonline.com/ cialis usa [url=http://buyvcialiosonline.com/]cheap generic cialis[/url] free samples of cialis

 313. DecvcInhike

  buy viagra professional http://kskviagraed.com/ viagra brand cheap [url=http://kskviagraed.com/]]viagra price[/url]cheap viagra india

 314. RichardEmido

  viagra generico citrato de sildenafila
  best price for viagra
  generic viagra cialis package
  [url=http://itfviagrakmn.com/#]viagra for men[/url]
  how long does it take to get an erection with viagra

 315. Alfonsoflono

  buy viagra uk boots
  viagra for men
  can you get viagra from planned parenthood
  [url=http://itfviagrakmn.com/#]viagra coupons 75 off[/url]
  pillola simile viagra

 316. Fdbdollprelo

  cialis canada online http://veucialis.com/ cialis 5mg daily dose [url=http://veucialis.com/]]discount cialis[/url] drug cialis

 317. JamesFoF

  buy viagra kerala
  viagra coupons
  viagra price in nz
  [url=http://itfviagrakmn.com/#]viagra prices[/url]
  best pharmacy prices for viagra

 318. Kmbtgapporp

  cialis generic online http://ccsialisonl.com/ canadian pharmacy cialis [url=http://ccsialisonl.com/]]cialis online without prescription[/url]generic viagra pills

 319. Essay Help

  buy essay online essay buy essays [url=https://buyessays.us.com]buy an essay[/url]

 320. Aa Seat Assignment

  buy college essays buy essay online buy an essay for college [url=https://buyessays.us.com]buy an essay uk[/url]

 321. JamesFoF

  buy viagra from lloyds
  viagra for sale uk
  best viagra pills
  [url=http://itfviagrakmn.com/#]viagra for men[/url]
  are viagra pills red

 322. WarrenTeand

  where to buy viagra in delhi
  viagra coupons
  cheapest viagra online place to buy viagra
  [url=http://itfviagrakmn.com/#]viagra on line no prec[/url]
  typical viagra price

 323. LRsdbAlulge
 324. VVrhaluck
 325. cialis online

  buy cialis canada yahoo answers
  cialis coupon
  legal buy cialis online
  [url=http://cialisemk.com/]cialis 20mg[/url]
  buy cialis generic india

 326. DavidRaize
 327. Willieinoxy

  buy cialis with money order
  cialis pills
  cheap viagra cialis uk
  [url=http://fmacialisuhy.com/#]cialis without a doctor's prescription[/url]
  order cialis professional online

 328. EnriqueDet

  how to order cialis online safely
  cialis coupons
  buy cialis levitra and viagra
  [url=http://fmacialisuhy.com/#]cialis pills[/url]
  buy cialis online discount

 329. FrnyfHoable

  how to get viagra without a prescriptionhttp://aviagraonlineq.com/viagra proonline viagra

 330. UnedbcHoable

  sildenafil viagrahttp://aviagraonlineq.com/viagra pills for saleviagra

 331. sciatica pain headaches

  Thank you ever so for you article post.Really looking forward to read more. Great.

 332. DennisNuh

  order cialis india
  cialis prices
  cheap viagra or cialis
  [url=http://fmacialisuhy.com/#]cialis coupons[/url]
  where to buy generic cialis online

 333. Adrianasype

  buy generic cialis online no prescription
  cialis cost
  can i cut cialis pills
  [url=http://fmacialisuhy.com/#]cialis without a doctor's prescription[/url]
  where can i buy cialis in london

 334. real play casino

  online roulette nj
  money casino games
  456 free slots casino
  no deposit bonus fx
  casino nsw

 335. MvedChiero
 336. MichaelJak

  can you split cialis pills
  cialis prices
  canadian pharmacy buy cialis professional
  [url=http://fmacialisuhy.com/#]cialis prices[/url]
  cialis for sale manila

 337. Samueljew

  can you really buy cialis online
  cialis cost
  buy cheap generic cialis online
  [url=http://fmacialisuhy.com/#]cialis tablets[/url]
  buy cialis uk no prescription

 338. Robertfairm
 339. UnedbcHoable

  viagra tablethttp://aviagraonlineq.com/name brand viagra onlineorder viagra

 340. Cedricpet

  order viagra for men
  viagra online
  quante pillole di viagra si possono prendere
  [url=http://fvbviagrahnas.com/#]cheap viagra[/url]
  viagra sale cheapest

 341. MvedChiero

  viagra online without prescriptionhttp://canadapharmacyonlinewxr.com/discount generic viagracialis onlineeffects side viagra

 342. avocat criminel montreal

  Appreciate you sharing, great post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 343. Danielsor

  buy viagra in costa rica
  viagra buy
  get insurance pay viagra
  [url=http://fvbviagrahnas.com/#]buy viagra[/url]
  how to get prescribed viagra online

 344. UnrebcHoable

  viagra ingredientshttp://aviagraonlineq.com/viagra online purchasecheap viagra

 345. Willieunura

  buy cialis and viagra
  cialis without a doctor's prescription
  where can i order cialis
  [url=http://vnacialisfbvn.com/#]cialis without a doctor's prescription[/url]
  can cialis pills be split

 346. WalterTrush
 347. LbrbdxfEnurf
 348. StewartHeini

  generic cialis for sale
  cialis without prescription
  how can i order cialis
  [url=http://vnacialisfbvn.com/#]cialis without prescription[/url]
  daily cialis discount

 349. ZomoRurgy

  The general condition of any person is composed from of a large number circumstances, among which the most important. Kinds health presented difficult system, on which not only common well-being depend, but also functionality of the organism.

  Impossible understand and explore health, types health, and additionally others components of the healthy strong organism, if in detail not go into the next concept. So, the health of a person, to date, is called standard and durable psychosomatic state of the individual.
  [url=http://aboutdiseases.50r.in/heartburn-relief-during-pregnancy-uk]heartburn relief foods[/url]

 350. Dennisbaife

  best place buy cialis online uk
  cialis without a doctor
  generic cialis cheap india
  [url=http://vnacialisfbvn.com/#]cialis without doctor[/url]
  blood pressure pills and cialis

השארת תגובה