בית חולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור

 

בית החולים היהודי הראשון בתל-אביב:

נולד, חי ושבק חיים

מאת פרופ' אבשלום מזרחי

פתיחה אישית

עבורי בית חולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור בתל-אביב, היה ציון דרך בחיי האישיים.

אבי המנוח – דב מזרחי**– או בשמו המקורי אַדִיבּ אַלמִשְׁרִקִי – עבד בבית החולים במשך ארבעים ושבע שנים.

אבי, יליד תימן, עלה עם אחיו המנוח אהרון (הַרוּן אַלמִשְׁרִקִי) והוא יתום בן 14 בשנת 1914.

עלייתם לארץ ישראל נעשתה בחופזה על ידי בני משפחותיהם בצנעא – בירת תימן – על מנת להבריחם מפני "גזרת היתומים" שהטילו המוסלמים – שליטי תימן – על היהודים. גזירה זו חייבה כל יתום או יתומה והם יהודים להמיר את דתם לאִסלם.

מסיפוריו של אבי נ"ע, למדתי שהם נחתו בנמל יפו, שבועיים לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה כאשר השלטון העות'מאני היה בארץ ישראל.

יתומים, ללא משפחה, ללא ידידים, ללא כל בסיס למחייה ומשען חברתי, תרבותי, או אחר, עסקו אבי ודודי בעבודות מזדמנות שונות בתל-אביב הקטנה של אז.

ברצף השנים והזמנים ימי מלחמת העולם הראשונה – הם הוגלו לתקופת מה לטבריה על ידי השלטון העות'מאני, שהיה כידוע מעורב במלחמה זו לצד כוחות הרשע הגרמניים. בשהותם בטבריה הייתה תקופה שעבדו בסג'רה – הלא היא אילנייה של היום – ולא פחות מאשר במחיצתו של דוד בן-גוריון. בתום המלחמה, הם ושבו לתל-אביב, בה הרגישו הכי בטוחים והכי רצויים.


** שמו המקורי של אבי – אַדִיב אַלמִשְׁרִקִי – החליפו תושבי הארץ ממוצא אשכנזי לדב מזרחי, השם דב אינו מקובל כלל בין שמות יהודי תימן. כך "נגזל" ממנו שמו המקורי אדיב – שכשמו כן היה – אדם אדיב ונעים הליכות.

בשנת 1920, התקבל אבי המנוח לעבודה כפועל ניקיון בבית החולים "הדסה" בתל-אביב, ששכן באותם הימים ברחוב נחלת בנימין 18, בבניין שאמור היה להיות מלון בבעלות יהודי בשם ספקטור.

אבי היה פועל הניקיון הראשון של בית החולים "הדסה" בתל-אביב!

בתפקיד של פועל ניקיון עסק אבי עד שבית החולים עבר למשכנו הקבוע ברחוב בלפור בשנת 1928.

בכישוריו הטבעיים, והוא ללא כל השכלה מינימאלית, פרט למספר שנות לימוד אצל "המוֹרי" בחדר התימני בצנעא, עמדו אנשי סגל בית החולים על יכולותיו ושיבצו אותו לעבוד במעבדה הבקטריולוגית של בית החולים. עבודתו הייתה תמיד קשורה להכנת קרקעי מזון שהיו דרושים לבדיקות הבקטריולוגיות שנעשו במעבדה. בנוסף, עסק אבי בעיקור (סטריליזציה) של כלי מעבדה (פיפטות, מבחנות, צלחות פֶטרי וכדומה שבאותה תקופה היו כולם מזכוכית ולא מפלסטיק כשם שהם בשעריה של המאה העשרים ואחת).

עם השנים, הפך אבי לבעל הניסיון רב ביותר בהכנת קרקעי מזון. כל תלמידות בית הספר לאחיות היו חייבות להרחיב דעת למשך מספר שבועות במסגרת לימודיהן במעבדות (בניהן הכימית והבקטריולוגית). בתקופת שהותן הן שהו במחיצתו של אבי המנוח, שכוּנה בפי כל "דוּבִּי". ולמדו מניסיונו העשיר גם השכילו מתבונתו, מראיית חייו המרתקת ומאופיו השלו, הצנוע, הרגוע, המחייך והאוהב, הסבלני והסובלני. שכן אבי היה אדם שקט, נעים הליכות, וְעָנָו בכל הליכות חייו.

ואני, שנולדתי בבית החולים "הדסה" ברחוב בלפור בשנת תרצ"ח (1937), אפשר לומר שגדלתי בין כותלי בית החולים. תמיד נהגתי לבקר את אבי במעבדה הבקטריולוגית ולשהות שם במחיצתו שעות רבות. שם ינקתי את "רוּחוֹ", "רֵיחו" ו"טעמו" של מקצוע המיקרוביולוגיה. אפוף בראייה זו, עם סיום שירותי בצה"ל למדתי מיקרוביולוגיה בבית הספר לרפואה בירושלים. שם הוכשרתי כמיקרוביולוג-ביוטכנולוג. במקצוע זה עסקתי למעלה משלושים שנים עם אשכולות של הצלחות והישגים ברמה הלאומית והבינלאומית.

ומבית האולפנא בירושלים קבלתי את כל תארי האקדמיים ועל כך גאוותי – "כי מציון תצא תורה". הכול כאמור, התחיל בבית החולים העירוני "הדסה" ששכן ברחוב בלפור בתל-אביב. זהו בית החולים ששרת את תושבי תל-אביב היהודים למן שנת 1918 ועד לסגירת שעריו בשנת 1992.

בית החולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור שימש נדבך חשוב ביותר בבניית התשתית הרפואית בתל-אביב. לכן ראיתי כחובה נעימה להביא כמה ציוני דרך חשובים ומעניינים הקשורים בית החולים זה.

בית חולים יהודי ביפו – תחילת התשתית האישפוזית

במקום מושבם ביפו הקימו להם היהודים תשתית קהילתית שאפשרה מסגרת חיים בתוך אוכלוסיה ערבית.
היו אלה ד"ר מנחם שטיין – הרופא ה"בילויי", שהיה רופא מטעם הפקידות של הנדיב במושבות והאחים אליעזר ושמעון רוקח, שהקימו אגודה ששמה "עזרת ישראל". עשייתם הייתה בתחומי החברה והבריאות, כך למשל הם הקימו ביפו (בשנת 1886) את הספרייה הראשונה ששמה היה כבר אז "שער ציון" שהפכה ברבות הימים לספרייה הגדולה בתל-אביב ספריית "שער ציון – בית אריאלה".

בנוסף, הם נודעו גם בכך שהיו הראשונים ש"פרצו" את "חומות" העיר יפו והקימו את שכונת נווה צדק – הראשונה בשכונות העבריות מחוץ ליפו.

גם בפן הבריאותי-רפואי עסקו פעילי אגודת "עזרת ישראל". הם הקימו את בית החולים היהודי הראשון בארץ ישראל. לשם כך, בשנת 1886 הם שכרו ביפו דירה והפכוה לבית חולים. השם שהעניקו לו היה "שערי ציון".

בית החולים שימש לא רק את תושביה היהודיים של יפו אלא גם את היהודים שגרו במושבות.

בשנת 1891 פרצה מחלת קדחת בקרב העולים שמלאו את יפו בעקבות גלי העלייה הראשונה. יפו הפכה למעֵין בית חולים אחד גדול. העוני והצפיפות הפיצו את המחלה גם בין תושביה הערביים של העיר.

עקב מצוקה כלכלית נסגר בית החולים, אך הצורך הדחוף בבית חולים הולידה את שתדלנותו של מרדכי אידלמן, שהיה מורשה של החברה "למען ציון" בירושלים. הוא חבר לגופים יהודיים אחרים בחו"ל (בני ברית ואחרים) והם שכרו ביפו בניין בן שתי קומות בו נפתח מחדש בית החולים "שערי ציון".

בית החולים היה צורך חיוני ביותר לבני הקהילה, בעיקר עקב ריבוי מחלות ומגפות שהיו תולדה של רמת היגיינה נמוכה ביותר ששררה בקרב התושבים. כך למשל, בשנת 1913 פרצה בארץ ישראל מגפת טיפוס הבטן שהפילה עשרות אלפים חולים – איש ואישה וביניהם היו גם יהודים רבים.

בשנת 1918 היו בבית החולים היהודי ביפו 10 מיטות. אלה היו מיועדות לאישפוז רק של מקרי חֵרום.

למן שנת 1918, עם תחילת המנדט הבריטי בארץ ישראל, הפעלתו של בית החולים היהודי ביפו נתמך חלקית על ידי הג'וינט – הגוף הפילנתרופי היהודי מארצות הברית. אז הוגדל מספר המיטות ל-18 ונפתחו בו גם מרפאות חוץ.

בקיץ 1919, כאשר מספר רב של עולים הגיעו לארץ ישראל בתום מלחמת העולם הראשונה – תום השלטון העות'מאני ותחילת המנדט הבריטי בארץ ישראל – הועמדו מספר המיטות בבית החולים ל-48 מיטות.

יהודי יפו מייסדים את "חברת בית החולים"

הדבר אירע בשנת תר"פ (1920), מהשנים הראשונות למנדט הבריטי בארץ ישראל. המצב הכלכלי בארץ היה קשה, בלשון המעטה. הצורך לשיפור משמעותי של השירותים לקהילה היהודית ביפו. היה גם הצורך להביא לתפקוד יעיל וטוב יותר של בית החולים היהודי, ביפו (בהנהלת ד"ר צ'לנוב שנפטר בשנת 1918).

וכאן עלתה היוזמה של "ועד העיר ליהודי יפו": לקחת את האחריות על עצמם ולדאוג לעצמם למְרב מחסוריהם. זאת, בין היתר, על מנת להביא לאווירה נאותה – בלשון שנאמר בכרוז (שיובא להלן) – "אל נתן מקום לפתחון פה לאמר נלקינו במכת המדינה של ההרגל בתמיכת-חוץ". אכן מילים קשות הדורשות הֵערכות אחרת של דאגה לעצמם ולא להושיט יד ולחיות על תמיכות ונדבות.

בכרוז שפורסם ליהודי יפו בחודש אדר תר"פ (1920), מודיע "ועד העיר ליהודי יפו" על יסוד "חברת בית-החולים". הוועד פונה לתושביה היהודים של יפו לתרום, בתשלומים חודשיים, כספים לטובת אחזקה תקינה, מסודרת ורציפה של בית החולים.

ולשון הכרוז בנושא זה מבקשת: "קבענו גם תשלום חודשי סמלי של 5 גר"מ (גרוש מצרי), ואנו בטוחים, כי אף תשוב אחד לא יעדר אפוא מרשימת החברים – המשלמים לחברת בית החולים… גורל קיומו ושכלולו של בית החולים נתון בידנו ובידכם".

כדרכם של החיים, היו כאלה שענו לפניית הוועד ותרמו כספים והיו שהתעלמו מפנייה אנושית זו.

השתלשלות ההיסטוריה שהביאה לפתיחתו של בית חולים בתל-אביב

בימי השלטון העות'מאני שכנו בין הערבים יהודים רבים ביפו. כמו תמיד, היו תקופות שקטות ולידן היו תקופות סוערות של מהומות ופרעות שפרעו הערבים בשכניהם היהודים.

כפי שתואר לעיל, ביפו שכן בית חולים יהודי. למִן שנת 1918 נתמך חלקית על ידי הג'וינט. בית החולים נאלץ לסגור את השערים בסוף שנת 1920, עקב הפסקת התמיכה בהפעלתו. למצב עגום זה נוספו הפרעות שפרעו הערבים ביהודי יפו. בחודש מאי בשנת 1921 (תרפ"א). יהודים רבים נטשו את ביתם ביפו ועברו לתל-אביב – העיר היהודית שנמצאת בחיתוליה. פניות של פרנסי הקהילה היהודית ביפו לקבלת סיוע אם באמצעות הקמת "חברת בית החולים" עלו בתוהו. פנייה לבני הקהילה היהודית ביפו לתרום מכספם להפעלת בית החולים לא צלחו. לזאת נוסף כישלון לשכנע את המושל הבריטי לתקצב את הפעלת בית החולים. מצב זה הגביר את הצורך בהקמת בית חולים יהודי בתל-אביב.

מסתבר, שאבן הפינה לבית החולים העירוני ברחוב בלפור 8 הונחה למעשה עוד בשנת 1914. אך עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה – והשלטון העות'מאני שולט בארץ – לא נמשכה בנייתו. חומרי הבניין הופנו – על פי פקודת המושל הצבאי הטורקי של יפו – לבניית מסגד שנשא את שמו של המושל – הלא הוא מסגד חסן-בֶּק, העומד על תילו אל מול פני הדולפינריום ברחוב הירקון בתל-אביב של ימינו.

והימים ימי פרעות (תרפ"א-1921). בית חולים היהודי ביפו שכן בינות משכנות הערבים. המהומות שפרצו בחודש מאי 1921 הביאו למפנה. פצועים יהודים – נפגעי המהומות – הופנו לטיפול חֵרום בגימנסיה "הרצליה", שכידוע שכנה בקצה של רחוב הרצל בפיתחה של שכונת נווה צדק.

הגימנסיה לא הייתה בנויה ולא הייתה לה קיבולת לאשפז פצועים וחולים. אלה הופנו לבניין ריק ברחוב נחלת בנימין 18. היה זה בניין בבעלותו של יהודי בשם ספקטור שיִעד את הבניין להיות בית מלון, אך טרם פתח אותו. כאן הייתה למעשה ראשיתו של בית החולים העירוני "הדסה" בתל-אביב. בבניין זה שכן בית החולים עד שעבר למשכנו ברחוב בלפור בשנת 1928. בימינו, קל  זהות את הבניין. המבנה – לפחות בחיצוניותו – דומה למבנה שהיה בשנת 1921 ובחזיתו שוכנת המסעדה של נקניקיות "אס". כשלעצמו,מפעל נקניקיות "אס" בתל-אביב הוא סיפור חלוצי של תעשיית הבשר המעובד בארץ ישראל, אך אין זה המקום לפרוס את יריעת הכתוב אודותיו.

התשתית האישפוזית במלון ספקטור הולכת ומתרחבת

בתחילה, היו בבית החולים ששכן במלון "ספקטור", עשר מיטות גם מספר מיטות זה הוא שמצוין בכתובים שונים. אך אבי המנוח ידע לספר לי שבתחילת הדרך היו בבית החולים ארבע מיטות בלבד. הצרכים של האוכלוסייה היהודית בעיר הביאו, כבר בחודש אוגוסט 1921, להגדלת מספר המיטות ל-75, במחלקות פנימית, כירורגית, ילדים ועיניים. לא אחת התפוסה עלתה והגיעה עד ל-85 מיטות.

המעבדה הבקטריולוגית, בראשותו של ד"ר ארתור פליקס, ששכנה בבית החולים היהודי ביפו עברה לדירה בת ארבעה חדרים בבניין הצמוד למלון "ספקטור".

לאור הקמת התשתית הרפואית במלון "ספקטור", בעקבות פרעות 1921, עקרה גם מרפאת החוץ ששכנה ביפו (בבניין שהוגדר "בניין המרפאות היפה ביותר במזרח התיכון") לתל-אביב.

זאת ועוד. בשנת 1923 הועברה מרפאת החוץ "הדסה", ששכנה בשכונת נווה צדק לבניין בית החולים ברחוב נחלת בנימין. במרפאה זו נתנו שירותי רפואת-יום ברפואת ילדים, עיניים, כירורגיה, פנימית, נשים ויולדות.

כמו כן, לאחר מכן נפתחה גם מעבדה כימית. היא הופעלה על ידי הכימאי ברנפלד, בהנהלתו של ד"ר פליקס, שהיה גם בקטריולוג וגם כימאי.

וכך מתפתחת בתבונה ובמחשבה בריאה תשתית רפואית-אישפוזית בתל-אביב על פי צרכי התושבים היהודיים ועל פי אמות התקציב הזמין.

הפעלת בית החולים בסיוע ארגון נשות "הדסה" והעירייה

להפעלתו של בית החולים היו דרושים שני תחומי סיוע עיקריים:

א.        סיוע מקצועי: הקמת תשתית רפואית מודרנית וחדשנית ברוח הקיים באותם הימים בעולם המערבי – לרוב בארצות הברית. תשתית זו הוקמה ברובה בסיועו של ארגון "הדסה" – שבסיסו בארצות הברית.

ב.         סיוע כספי: לתפעול שוטף של בית החולים. היה דרוש סיוע רציף. זה ניתן הן על ידי העירייה, הממשלה הבריטית (בימי המנדט), והן על ידי ארגון "הדסה".

כמה נתונים תקציביים שיכולים לעניין את הקורא הסקרן הקשורים לתקציב הפעלתו של בית החולים במלון "ספקטור":

 • עלות השכרתו השנתית הייתה 1,020 לי"ש (לירות שטרלינג).
 • עיריית תל-אביב שלמה 500 לי"ש לשנה לצורכי שכירת הבניין.
 • 700 לי"ש יועדו גם כן על ידי העירייה, לשם רכישה והתקנה של הציוד: מיטות, וכדומה לבית החולים במשכנו במלון "ספקטור".

בניית בית החולים ברחוב בלפור – מתחילה בשנת 1925

אף שהונחה אבן פינה כבר בשנת 1914 והימים ימי השולטאן העות'מאני, הונחה אבן פינה לבניית בית החולים ב-30 ליוני 1925. בטקס זה נכחו הנציב העליון, הרברט סמואל ורעייתו, ראש העירייה, מאיר דיזנגוף וקרואים נכבדים אחרים. מלאכת הבנייה ניתנה לחברת "סולל בונה".
תקציב הקמתו של בית החולים ברחוב בלפור עמד על 17,000 לי"ש. לצורכי בניית בית החולים תרמה "הדסה" ו"ועד הרופאים היהודיים באמריקה" 7,500 לא"י (לירות ארץ-ישראליות), הממשלה הבריטית השתתפה בפרויקט בסך 5,000 לי"ש.

בעוד הבניין הולך ונבנה ברחוב בלפור, התפוסה במלון "ספקטור" עולה ומספר המיטות עלה ל-127.

קצב הבנייה היה איטי עקב עיכובים בהעברת הסכום שהבטיחה הממשלה הבריטית לשם הקמת בית החולים.

בחודש דצמבר 1928 עבר בית החולים למשכנו החדש ברחוב בלפור. הבניין היה בן שלוש קומות וחצי עם חצר אחורית גדולה ורחבה שכללה גינה מוריקה ובה בריכת דגים – "ריאה ירוקה" בעגה של ימינו.

שטח בית החולים היה פרוס בין הרחובות בלפור (שם הייתה הכניסה הראשית), לרחוב מאז"ה ששכן דרומית לרחוב בלפור (שם שכנה הכניסה האחורית – כניסת השירותים).

בתחילת הפעלת בית החולים ברחוב בלפור, היו בקומה התת-קרקעית המטבח, שסיפק אוכל לחולים במחלקות בית החולים ומחלקת התחזוקה. האוכל הועבר למחלקות ששכנו בקומות השונות של הבניין במעלית שנקראה באותם הזמנים "מכונת הגבהה חשמלית".

בקומה הראשונה של הבניין שכנו משרדי ההנהלה, המעבדה הקלינית (בקטריולוגית וכימית) והמחלקה הפנימית.

הקומה השנייה כללה את המחלקות הכירורגיה והילדים ושני חדרי ניתוח.

הקומה השלישית כללה חדר רופאים וחלל ריק שבו היה מיועד לבנייה עתידית של עוד מחלקה אישפוזית.

בחצר בית החולים שכנו מבנים בודדים. באחד שכנה מחלקה למחלות מדבקות ובשני שכנה מחלקת נשים ויולדות.

לימים, הגידול באוכלוסיית העיר תל-אביב והדרישה המוגברת למערכת אשפוז רחבה יותר, נבנו עוד שני בניינים גדולים בחצר בית החולים. בבניינים אלה שכנו מחלקות נוספות כפולות של ילדים, פנימית, כירורגית, עור, עיניים, ועוד.

בחצר האחורית נבנה בניין שבו מוקמו המעבדה הבקטריולוגית והמעבדה הכימית. במעבדה הבקטריולוגית שבה נעשו גם בדיקות המטולוגיות.

מחלקת התחזוקה הועברה לחצר, וכך גם המכבסה הועברה לחצר והכניסה אליה היה מרחוב מאז"ה – כאמור היה הרחוב המקביל לרחוב בלפור מצד דרום.

כמו כן, קרוב ליציאה האחורית ברחוב מאז"ה שכן חדר המתים של בית החולים.

פריסת שטחו של בית החולים מרחוב בלפור (כניסה ראשית שקרוב אליה היה חדר המיון) ועד לרחוב מאז"ה (כניסה אחורית – שלה קרוב חדר המתים וממנו יצאו הלוויות), הביא לקללה שהתפתחה בעקבות פריסה גיאוגרפית זו. הקללה הייתה שגורה בפי תושבי תל-אביב הוותיקים: "שתכנס מרחוב בלפור ותצא מרחוב מאז"ה"…

מכון רנטגן שכן בקומת הקרקע של הבניין הראשי.

הוועד המנהל של בית החולים כלל באי-כוח העירייה, הממשלה הבריטית וההסתדרות המדיצינית "הדסה".

בתחילת הדרך יו"ר הוועד המנהל היה א' פרלסון. בוועד היה גם ד"ר מ' לבונטין, שמונה למנהל בית החולים בשנת 1937 (על שמו של ד"ר לבונטין קרוי רחוב בדרומה של העיר תל-אביב).

נסיון להקים בית חולים נוסף – לא צלח

ההערכה שצפויה  מצוקת האשפוז בבית החולים ברחוב בלפור  והרצון לשדרג  (מושג שלא היה קיים בלשון העברית של אותם הימים) את רמת השירותים הרפואיים ולהעבירם לפסים מודרניים גבוהים יותר, הולידו הכנת תשתית להקמת  בית חולים נוסף. אכן, חזון יפה וראיית עתיד נבונה.

לשם כך, רכשה העירייה, כבר בשנת 1925, חמישים הונם פרדס (פרדס פורטליס(. .הרכישה נעשתה מאפנדי איברהים שוקי, תושב הכפר הערבי סוּמֵיל (כפר ששכן עד למלחמת העצמאות, במתחם מפגש הרחובות אבן גבירול וארלוזורוב של ימינו). הפרדס שכן במִתחם שבו שוכנים כיום בניינה של עיריית תל אביב, ככר רבין וגן העיר.

בהיות כול האזור באותה תקופה  בשליטת הערבים (מגורים ופרדסים) , הם נהגו לפרוע ביהודים שרצו להתנחל באזור זה. כך, מפאת הסיכון נגוז ולא צלח הרעיון להקום המקום בית חולים נוסף.

אתר שמזכיר – ביודעין או שלא ביודעין – כוונות אלה , הוא  בריכת להשקיית הפרדסים שנותרה במקום (היכן ששוכן היום בנין עיריית תל אביב).לאחר קום המדינה הבריכה נקראה בשם בריכת "גן הדסה". הבריכה עמדה על תילה שנים רבות עד לבניית בניין העירייה. עד לבנייתן של בריכות שחייה בתל אביב שימשה בריכת "גן הדסה" כבריכה המובילה בעיר, בה למדו רבים מילדי העיר תל אביב לשחות ולהשתכש במים.

ליד הבריכה עובר רחוב הגסה, רחוב המקשר – אז והיום – את רחוב אבן גבירול עם רחוב שלמה המלך.

 לפנחנו אתרים ששזורים בעקיפין למערך הסיעודי בתל אביב של אז.

הפעלת בית החולים עוברת לרשות עיריית תל-אביב

השפל הכלכלי של שנות העשרים והשלושים של המאה-העשרים, שהציף את ארצות הברית (בארצות הברית זו הייתה תקופה קשה הידועה בשם "תקופת היובש"), הביא לצמצום התמיכה הכספית של "הדסה" בארץ ישראל. בשנת 1927 "הדסה" מבקשת לקצץ בתמיכתה זו. בעקבות זאת ועד הקהילה היהודית בעיר הקים ועד לבית החולים.

הנהלת "הדסה" בארץ הודיעה לעיריית תל-אביב שהיא ממשיכה לסייע כספית להפעלת בית החולים, אך בסך שיהיה פחות מחמישים אחוז מתקציב ההפעלה של בית החולים. זאת ועוד, "הדסה" הודיעה שיעור התמיכה הכספי שלה ילך ויפחת מידי שנה ויפסק לאחר חמש שנים.

הנהלת עיריית תל-אביב לא ראתה בעין יפה גזירה כלכלית זו. העירייה באה בדין ודברים עם הנהלת "הדסה" לשינוי מדיניות זו. גם המושל הבריטי התערב בנושא. בסופו של דבר הוחלט שהחל מ-18 בינואר 1931 תועבר הפעלת בית החולים לעירייה.

בשנת 1931, הקצבת העירייה להפעלת בית החולים הייתה 1,000 לא"י. לשם כך הטילה העירייה על כל תושבי תל-אביב ויפו היהודים מס מיוחד. הדבר נעשה באישור מושל המחוז הבריטי.

מאז, בית החולים נקרא בשם בית החולים העירוני "הדסה" תל-אביב.

על קצה המזלג – נקודות מעניינות על ההסתדרות המדיצינית "הדסה"

רבות נכתב – ובהרחבה – על תולדותיה ומעשיה של ההסתדרות (המדיצינית) הרפואית "הדסה".

מה שיובא להלן הוא כמה טיפות מִיָם – דוגמא וסמל למופת של התנדבות, של עזרה לזולת, של עזרה של בעלי יכולת לנזקקים ועזרה של יהודים ליהודים באשר הם. והכול ברוח שנאמר: "איש את אחיו יעזורו".

ניצני דרכה של "הדסה" החלו בשנת 1898 כאשר יהודיה אמריקנית, תושבת ניו-יורק, ששמה אֶמַה גוּטהייל, מתלווה לבעלה – אז נשיא הפדרציה של ציוני אמריקה – לקונגרס הציוני השני שהתקיים בבזל שבשוויץ.

אמה גוטהייל חזרה מהקונגרס והיא חדורת מוטיבציה ציונית. היא החליטה – בדרכה שלה – להֵרתם למפעל הציוני – אותו חזה ועליו ניצח בנימין זאב הרצל, אותו פגשה אמה גוטהייל בקונגרס וממנו התרשמה עמוקות.

וכך, בשובה לארצות הברית, הקימה אמה גוטהייל חוג לפעילות חברתית של נשים יהודיות בעיקר ניו-יורק. את החוג קראה אמה בשם "בנות ציון". חוג חברתי זה "שוכפל" וכאשר קבוצות נשים יהודיות הקימו חוגים כמותו ברחבי העיר ניו-יורק ובעיקר ברובע הארלם, שבאותה תקופה גרו בו רבים מיהודי העיר.

רוב רובם של חוגים אלה, שאגב זכו גם לשם הכולל "חוגי לימוד", נקראו בתחילה בשם "בנות ציון". עם הזמן, כאשר המוטיבציה הפמיניסטית פעמה בהן – ובצדק! – הן קראו לחוגים אלה בשמות של נשים יהודיות מפורסמות מההיסטוריה היהודית: שמות ארבע האמהות (שרה, רבקה, רחל, לאה), דבורה, יעל, וגם הדסה, שהוא שמה העברי של אסתר המלכה.

וכך, גם החוג של אמה גוטהייל קבל את השם "הדסה". מאז זהו שמו של הגוף שצמח, התרחב בממדיו והרחיב את יריעות בעשייתו שנקרא ארגון "הדסה".

סיפורה של "הדסה" והנגיעה הארץ ישראלית מתחיל למעשה בשנת 1909. בשנה זו בקרה בארץ ישראל אחת מנשות חוג "הדסה" של אמה גוטהייל בהארלם. שמה הנרייטה סולד. הנרייטה סולד הייתה המומה ומזועזעת ממראה עיניה על הרמה הירודה של אורחות חיי היהודים בארץ ישראל: דלות, עוני, מחלות, מגפות והעדר מערכות סיעודיות ובריאותיות לתמיכה ולעזרה ליהודים היושבים בארץ ישראל והפזורים בעריה ובמושבותיה.

בחוזרה לארצות הברית, יזמה הנרייטה סולד את רעיון הקמתו של ארגון ארצי-פדראלי של נשים יהודיות שמטרתו סיוע ליהודים בארץ ישראל, בעיקר באפיקי הסיעוד והבריאות.

את רעיון יוזמתה הביאה את הנרייטה סולד לזימון ישיבה בה הוכרז על יסוד "הדסה". הישיבה התקיימה ב-24 בפברואר 1922 במשרדו של הרב יהודה מגנס בבית הכנסת "עמנואל" ששוכן, במלוא הדרו, עד היום, בשדרה החמישית במנהטן. בישיבה השתתפו 38 נשים יהודיות ידועות כאמה גוטהייל עצמה, ואחרות.

הסניף הראשון של "הדסה" היה בניו-יורק, כדרכם של גופים וחברות נקבעו לארגון זה תקנון וחוקה.

הסעיף הראשון בחוקה היה: "תוקמנה מרפאות אזוריות בעריה ובמושבותיה של ארץ ישראל".

מעניין לציין שבראשית הפעלתו של הסניף הראשון – הניו-יורקי של "הדסה" היו בקופתו רק 300 דולר.

הוגת הרעיון – הנרייטה סולד – הייתה אשת מעשה, עטורת כישורים ויכולות בארגון ובעשייה ציבורית. היא הייתה בוגרת הסמינר התיאולוגי היהודי, מורה לשפות ולמדעים. כל אלה הִקנו לה יכולות בעשיית הקודש שנטלה על עצמה.

בוועידה השנייה של "בנות ציון" שהתקיימה ברוצ'סטר שבמדינת ניו-יורק בחודש יוני 1914 התקבלו, בין היתר, מספר החלטות ניהוליות וטקסיות: ראשית, הוחלט על השם ל"הדסה". אושר סמלה של "הדסה" והוא מגן דוד אדום, ומתחתיו עוצב הכיתוב "אֲרוּכַת בת עַמִי". סיסמא זו לקוחה מדברי הנביא ירמיה (ח, כב): "הַצֳרִי אין בגלעד אם רֹפֵא אין שם מדוע לא עלתה אֲרֻכַת בַּת עַמִי".

הפעולה הראשונה שעשתה "הדסה" הייתה שליחתן של שתי אחיות לירושלים. על מנת לסייע בתחומי הבריאות. מימן את נסיעתן נדבן יהודי משיקגו בשם נתן שטראוס. לימים, הוא יתרום רבות לנושא הבריאות בארץ ישראל.

האחיות – רחל לאנדי ורוז קפלן – הגיעו לירושלים בתחילת 1913 להן הצטרפו אנה לֵאון – ממייסדות "הדסה" הארגון וכמה מבני משפחת שטראוס.

העשייה המשמעותית הראשונה של האחיות (ושל ארגון "הדסה" בארץ ישראל) הייתה פתיחתה של המרפאה הראשונה בשכונת מאה-שערים שבירושלים. היה זה בחג הפורים תרע"ג (1913).

בכניסה למרפאה תלו את השלט הבא בעברית ובאנגלית:

בנות ציון אמריקניות

American Daughters of Zion

מכון שומרות חולים

Nurses Settlement

הדסה

Hadassah

פעולתן הסיעודית של שתי האחיות, אלה את תחומי ההיריון, המיילדות והתינוקות. כמו כן, הן טיפלו במחלת העיניים –גרענת –שהייתה נפוצה בין תושבי ארץ ישראל באותם הזמנים.

פעולותיה של "הדסה" בשנות מלחמת העולם הראשונה (1918-1914) בארץ ישראל, נתקלו בעוינות מצד השלטונות העות'מנים שלא אהבו, בלשון המעטה, את האמריקנים. פעולות "הדסה" נמשכו בארץ ישראל ב"הילוך נמוך", בעוד שבארצות הברית שנות המלחמה הוקדשו לעיבוי התשתית הארגונית והכספית של "הדסה".

קבוצת עזרה מדיצינית של ציוני אמריקה

בשלהי מלחמת העולם הראשונה, בקיץ 1916, עקב המצב הבריאותי-רפואי הקשה בקרב יהודי ארץ ישראל, החליטה הפדרציה של ציוני אמריקה לעשות מאמץ ולגייס רופאים לעזרת הישוב היהודי בארץ ישראל. רבים מהרופאים היהודים תושבי מדינות שונות היו מעורבים ב"בוץ" המלחמה והפנייה הייתה ליהודי ארצות הברית. "הדסה" הייתה זו שהחליטה להתנדב ולסייע על ידי שליחת רופאים, אחיות ותרופות. עקב ימיה של מלחמת העולם הראשונה וקשיים אחרים המשלחת הרפואית הגיעה לארץ ישראל ב-18.8.1918, דהיינו  רק לאחר כיבושה של ארץ ישראל על ידי הבריטים מידי הטורקים.

בדרכה לארץ פגשה המשלחת בצרפת את הברון רוטשילד שהבטיח לסייע בידי המתנדבים. במצרים קבל את פני המשלחת מנהיג ציוני מארץ ישראל – הלא הוא המדען פרופ' חיים ויצמן – לימים נשיאה הראשון של מדינת ישראל.

המשלחת כללה של 18 רופאים במקצועות שונים, 20 אחיות ועוד אנשי סיוע ואדמיניסטרציה.

היעדים העיקריים של קבוצה רפואית-סיעודית זו בארץ ישראל גלשו למספר תחומים חשובים ורחבים: הקמת בתי חולים, הקמת מרפאות, הקמת מעבדות, פיתוח מערך היגייני לבתי ספר, פתוח מערך רפואי במושבות, שדרוג נושא ההיגיינה – סניטציה, טיפול בתינוקות, ביקורי בית אצל חולים, טיפול בעולים חדשים וביעור מחלת המלריה.

תרומתה של קבוצה זו היה רב ועצום. הם תרמו את שלהם ברחבי הארץ. זה היה הגרעין הרפואי-סעודי המשמעותי שנזרע בקרב יהודי ארץ ישראל באותה התקופה.

קבוצה רפואית זו הייתה זו שהנחילה בקרב יהודי ארץ ישראל תשתית בריאותית-רפואית-סעודית מודרנית ביותר – כפי שהיה על פי אמות המידה שהיו קיימות באותה התקופה בארצות הברית: ידע, ניסיון ומכשור רפואי מודרני – כמובן, במושגים של אותם זמנים.

בשנת 1920, עלתה הנרייטה סולד לארץ ישראל. היא הבינה שחייבים לאחד את שני הגופים קבוצת העזרה המדיצינית של ציוני אמריקה וארגון "הדסה". ביכולותיה האישיים ובמוטיבציה שלה היא דאגה להעביר החלטה בוועידת "הדסה", שהתכנסה בפיטסבורג בשנת 1921, להביא לאחוד שני הגופים. כך הוקם הגוף שנקרא "הסתדרות מדיצינית "הדסה" – "Hadassah Medical Organization".

ומכאן והלאה פעל בארץ גוף רפואי-סעודי זה שתרם רבות לתשתית הבריאות בארץ ישראל.

תשתית בית החולים העירוני "הדסה" בסוף שנות השלושים ובתחילת שנות הארבעים של המאה-העשרים – דוגמת חתך מעניינת לפעילות בריאותית-רפואית-סיעודית

מידי שנה בשנה מוציאה עיריית תל-אביב שנתון שמסכם את עשייתה במשך השנה בתחומים שונים, כולל בתחום הבריאות. המדובר ב"ידיעות עיריית תל-אביב". כך, להלן חתך של העשייה בתחומי הבריאות בשנת תרצ"ט (1938/9) ותחילת שנות הארבעים של המאה-העשרים ממצאים ותיאורים מעניינים.

יחידות סמך בבית החולים

 • בבית החולים פועלים כיחידות סמך ועזר לתשתית הכוללת של המוסד: מכון רנטגן, מכון לריפוי חשמלי, בית מרקחת, בית כנסת ומה שנקרא אז ספריית חולים. המדובר בספרייה שהחולים בזמן אשפוזם בבית החולים, יכולים לשאול ספרים ממנה. הספרים המיועדים להשאלה לחולים היו בשפות שונות. המדובר בבליל השפות הבאות: עברית, אידיש, פולנית, רוסית, גרמנית, אנגלית, הונגרית, איטלקית ובולגרית.
 • כמה מילים נוספות על הספרייה. אחד מרפואי בית החולים, ד"ר א' גרינברג, הוא שיזם את הקמת הספרייה. הספרים היו אוסף מתרומתם של אנשים וגופים שונים.

ובשנת 1939, הייתה תרומה מיוחדת לספרייה ועליה דווח בידיעון העירייה בזו הלשון: "הנהלת בית החולים, מקבלת בהשתדלותו של פרופ' ל'פ' מאיר, מנהל מחלקת הילדים, ספרייה מדעית גדולה של פרופ' פינקלשטיין מברלין שמכילה אלפי כרכים בכל מקצועות המדע". אכן תרומה נכבדה.

וכך, בשנת תרצ"ט (1938/9) ספריית החולים הכילה 5,114 ספרים וכאמור הם כתובים ב"לשונות שונות".

 • מרפאות החוץ עוברות למבנה חדש. גם על כך דווח בידיעון עיריית תל-אביב משנת תרצ"ט. שם נמסר שבשנת 1939 עבר אגף מרפאות החוץ (שעברו מסכת נדודים ארוכה עוד משנות העשרים) אל משכנם החדש באגף חדש שנבנה. מעליו מצויות מחלקות הילדים, ומתחתיו המכבסה ששרתה את בית החולים.
 • ·           מצבת כוח האדם – פרסונל בית החולים ומכוני העזר בשנת תרצ"ט (1938/9):

ההנהלה ומשרדים

½ 9

רופאים

25

משרד האחות הראשית

2

אחיות במכונים, מרפאות וכו'

½ 16

אחיות חדרי הניתוח

5

אחיות לטיפול בחולים

95

סניטרים

5

עובדים במעבדות

8

עובדי בית המרקחת

4

עובדים במחסן הלבנים

½ 3

עובדות במטבח

½ 11

עובדות בניקיון

26

שוערים

3

חצרנים

2

עובדים כלליים ושליחים

4

טלפוניסטית

1    

בס"ה

221

 • ביקורים אצל חולים. הנוהג הקיים בימינו שבו פוקדים מבקרים את החולים בהיותם מאושפזים, כמעט במשך כל שעות היממה, לא היה כנוהג זה בשנותיו הראשונות של בית החולים ברחוב בלפור. בתחילת דרכו של בית החולים היה הביקור מותר רק פעמיים בשבוע וגם זה לתקופה קצובה של שעה עד שעתיים ובשעות אחרי הצהרים. גם אז חל איסור שישהו יותר משני מבקרים ליד מיטת החולה.

"גזרה" זו הוקלה כאשר בשנות הארבעים הראשונות של המאה-העשרים, אז הותר לבקר את החולים מידי יום ביומו (כולל בשבתות ובמועדים), בשעות אחר הצהריים למשך שעה עד שעתיים בלבד.

וכדאי להזכיר לכולנו – המדובר בתקופה שרק למיעוט תושבים היה בביתם טלפון (שלא לדבר על אי קיומו של טלפון נייד). הקשר עם החולה או עם הרופא היה בפגישה של פנים אל פנים.

 • בית המרקחת משרת את כל צרכי מוסדות העיר. מסתבר שכבר בשנת תרצ"ח (1936/7) בית המרקחת של בית החולים היה מוקד לאספקת מרקחות ותרופות לא רק למחלקות בית החולים אלא גם למוסדות שונים ברחבי העיר תל-אביב. המדובר בבתי ספר, גני הילדים, מושבי הזקנים, מגן דוד אדום, "תחנות לטיפול בנשים הרות ויונקים" (זו "טיפת חלב" אך בלשון שהייתה נהוגה מאותה תקופה) ולשאר המוסדות הציבוריים הרפואיים האחרים בעיר.

בית מרקחת היה מוקד בו רקחו הרוקחים שבו חלק גדול ממה שנקרא באותם הימים "חומרי רפואה". הרוחקים שבו נהגו לרקוח בעצמם חלק לא קטן מהתרופות ולא להשתמש אך ורק בתרופות מסחריות המיוצרות על ידי חברות פרמצבטיות שונות, כפי שהדבר נעשה בימינו בהיקף גדול.

נסיקת איכות הטיפול הרפואי – בכל בתי החולים בארץ ישראל וגם בתל אביב

מספר לא קטן של בתי חולים בארץ ישראל היו נפוצים עוד בסוף המאה התשע-עשרה ובתחילת המאה-העשרים. נירה ברטל, בספרה "ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל: 1948-1918" (הוצאת מכון בן-צבי, 2005), מספרת על ריבוי בתי החולים בארץ ישראל. חלקם הוקמו על ידי מעצמות אירופאיות גדולות, כנסיות נוצריות או עדות שונות. כך הוקמו רק בירושלים 19 בתי חולים בין השנים 1914-1842, עבור אוכלוסייה של כ-70,000 נפש מהם 45,000 יהודים.

רמת הטיפול הרפואי, מערך הסיעוד והמעבדות לא היה מהגבוהים, ויש אומרים שזה בלשון המעטה. רק משנות העשרים של המאה-העשרים החלה נסיקה ברמת האשפוז על כל פסיפס מרכיביו בסקטור היהודי.

הדבר התבטא בעיקר בשני מישורים: הצטרפותם של רופאים יהודיים ממדינות אירופה לסגל הרפואי בבתי החולים. היו אלה בעיקר רופאים מגרמניה וארצות הברית.

התרומה של "הדסה" למערך האשפוז בארץ ישראל הולידה גם נסיקה באיכות האִשפוז ומערכות האבחנה: "שכפול" של מעבדות בקטריולוגיה, כימיה, פתולוגיה מכונים לבדיקת רישום מוח חשמלי (EEG, Electro Encephalogram) , רישום לב חשמלית (ECG, Electro Cardiogram), מכוני רנטגן ומכונים לטיפול בהקרנות, ועוד.

הידע שהביאו עמם הרופאים מאירופה ומארצות הברית הוליד שִדרוג של תכניות הלימודים בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

הכנסה ל"סל התרופות" של אותה תקופה את הפניצילין – חלוץ התרופות האנטיביוטיות – בשנות הארבעים של המאה-העשרים – ואחריו הכנסה של חומרים אנטיביוטיים אחרים, ותרופות אחרות על בסיס סטרואידים ותרופות על בסיס של נגזרות כימיות אחרות, הביאו לנסיקה באיכות הטפול בבתי החולים.

כל שנאמר לעיל נעשה גם בבית החולים "הדסה" ברחוב בלפור בתל-אביב.

קריאת בית חולים "הדסה" ע"ש ישראל רוקח

ישראל רוקח היה ראש העירייה השני של תל-אביב, אחרי מאיר דיזנגוף. לימים, היה חבר כנסת ושר בממשלות ישראל בכנסות הרביעית והחמישית.

בטקס שנערך ב-29 במרץ 1973 נקרא בית החולים העירוני "הדסה" על שמו.

בטקס נכחו אסתר – אלמנתו של ישראל רוקח, מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' פדה, חברי מועצת העירייה, עובדי בית החולים ורופאים שעבדו בבית החולים עוד בזמן שישראל רוקח כיהן כראש העירייה. יצחק רוקח – אחיו המנוח, הודה בשם המשפחה. בתום הטקס הסירה אסתר רוקח – הרעייה – את הלוט מעל לשלט הכניסה לבית החולים, ראש העירייה יהושע רבינוביץ בירך את הקרואים.

אכן, ציון זיכרון מכובד לראש עירייה – שהיה אִיש אשכולות בעשייתו הציבורית.

בית ספר לאחיות שליד בית החולים "הדסה" בתל-אביב

יריעת נושא הסיעוד בארץ ישראל עד לקום המדינה מובא בהרחבה ולעומק על ידי נירה ברטל בספרה "ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל: 1948-1918" (הוצאת מכון בן-צבי, 2005).

שם מצינו נקודות חשובות ומעניינות. להלן כמה מהן:

 • בשנת 1943 נפתח בית הספר לאחיות ליד בית החולים "הדסה" בתל-אביב.
 • מסגרות הלימודים היו על פי אלו שהיו נהוגות בבית הספר לאחיות בית החולים "הדסה" בירושלים.
 • בתחילת דרכו בית הספר לאחיות שכן בבית מלון ששכן בסימטת בית השואבה – סימטא שתחילתה ברחוב אלנבי והיא סמוכה לרחוב בלפור. בקיץ של שנת 1945 עבר בית הספר לאחיות למשכנו החדש בבית הבריאות ע"ש נתן שטראוס ששכן במעלה רחוב בלפור כדי 200 מטר מזרחית מבית החולים "הדסה".
 • בבית הספר לאחיות היה מקום ל-75 תלמידות, אך בתחילת דרכו למדו בו רק 38 תלמידות.

ויתור על שכר הלימוד בבית הספר לאחיות הביא לתפוסתו המלאה, שכן באותה תקופה היה צורך גדול באחיות בתשתית הרפואית בתל-אביב – אם בבית החולים עצמו ואם במרפאות ובבתי הספר ברחבי העיר.

 • בשנת 1944 נפתח קורס למיילדות ראשון במסגרת בית הספר לאחיות.

נתן ולינה שטראוס נדבנים מארצות הברית שתרמו רבות לתשתית הבריאותית בישראל וגם בתל-אביב

נתן שטראוס (ואשתו לינה), זוג נדבנים מארצות הברית זכו לתואר – הבלתי רשמי: "אבות הרפואה הציבורית בארץ ישראל".

נתן שטראוס (1931-1848), נולד בארצות הברית למשפחה יהודית שהיו בה סוחרים נדבנים. הם היו מעורים בקהילת היהודים בארצות הברית.

כבר בצעירותו, גילה נתן שטראוס עניין בנושאי הבריאות. הוא השכיל להבין שמחלות נגרמות עקב תנאי היגיינה ירודים. עם מודעות זו הוא פתח רשת של מפעלים לפסטור חלב. שמו הלך לפניו כאדם שוחר בריאות ומבין בבריאות, הדבר שהביא אותו בשנת 1898 להיבחר לנשיא ועד הבריאות של העיר ניו-יורק.

מעורבותו בתחום הבריאות ובתחומים הנוגשים לה הביאו אותו, בין השאר, לתמוך ולסייע בפרויקטים גדולים ומרשימים הבאים – כולם בארצות הברית:

 • הקמת בתי מחסה לעניים ומחוסרי דיור.
 • הקמת מסגרת לטיפול בילדים חולי שחפת.
 • תמיכה וסיוע לנכי מלחמת העולם הראשונה.

כיהודי ציוני נלהב ראה נתן שטראוס צורך לסייע להביא לשיפור דאג לרמת הבריאות הירודה ששררה בתקופתו בארץ ישראל (היגיינה ברמה נמוכה, מחלות זיהומיות, ועוד). כך החליט לתרום מכספו לשיפור המצב הבריאותי של יהודי ארץ ישראל.

מרפאת הבריאות הראשונה שהקים נתן שטראוס הייתה ונחנכה בירושלים בשנת 1912.

בשנת 1913, מִמֶן נתן שטראוס חלק גדול מהוצאות שליחותן של שתי האחיות – רחל לאנדי ורוז קפלן – שנשלחו מטעם סניף "הדסה" בניו-יורק לירושלים. מטרת הנסיעה הייתה להביא לשיפור מסגרת הבריאות בקרב יהודי ארץ ישראל. לשתי האחיות בנסיעתן לארץ ישראל, אליהן נלוו, בין היתר, גם כמה מבני משפחת שטראוס.

נראה שהשיא במפעלי תרומתם של משפחת שטראוס הייתה הקמת מרכזי בריאות בירושלים ובתל-אביב. המטרה הייתה שמרכזי בריאות אלה ישמשו כמוקדים למתן ייעוץ בריאותי, בצד חינוך לבני גילים שונים וכו' בנושאי הבריאות המגוונים.

הידועים במרכזי הבריאות שהוקמו על ידי משפחת שטראוס היו בית הבריאות בירושלים, הקרוי על שמו, השוכן שם ברחוב שטראוס ובתל-אביב – בית הבריאות השוכן במעלה רחוב בלפור בסמוך לבית החולים העירוני "הדסה". גם זה האחרון נקרא על שמו של נתן שטראוס.

די מהר הבינו הזוג נתן ולינה שטראוס שיש להשתלב בעשייה עם מפעל ארגון גדול שתהיה לו "נשימה ארוכה" לשמירת רמת הבריאות הנאותה בארץ ישראל. הם ראו בארגון "הדסה" את הגוף המתאים, חברו לו והיו פעילים בו. ברצף העשייה הציבורית לינה שטראוס שמשה כסגנית נשיאת הכבוד של "הדסה".

התודה שהציבור היהודי בארץ ישראל העניק לנתן שטראוס היה בנוסף לקריאת בתי בריאות (בירושלים ובתל-אביב) ובקריאת רחוב על שמו בירושלים, הוא זכה לקריאת עיר על שמו בישראל, הלא היא העיר נתניה.

בית החולים העירוני "הדסה" משרת את הציבור היהודי הן בעִתות שלום והן בעִתות מלחמה

במשך כל שנות קיומו שרת בית החולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור את תושביה היהודים בעיר העברית הראשונה במדינת ישראל המתחדשת, אם לפני ואחרי הכרזת העצמאות – בעשרות שנות קיומה של מדינת ישראל, בית החולים היה נדבך חשוב במאבקה של המדינה בכל אלה שרצו (ולצערנו, עדיין רוצים) בחיסולה.

בית החולים טיפל בנפגעי הפרעות והפורענויות שיזמו הערבים בשנות העשרים והשלושים של המאה-העשרים. את פצועי לוחמי המחתרות השונות, את נפגעי הפצצות האיטלקים בשלהי מלחמת העולם השנייה בתחילת שנות הארבעים של המאה-העשרים את תל-אביב, את נפגעי מלחמת העצמאות, אם מהפצצות המצרים על תל-אביב ואם מנפגעי הצלפים שנפגעו מהירי מהשכונות הערביות (כמו שכונת מנשיה), פצועי הקרבות לכבוש יפו, פצועי מלחמת "קדש" ועד למלחמת ששת הימים.

להלן לקט קצר של אנשים ידועי שם שטופלו בבית החולים:

 • המשוררת רחל, נפטרה בבית החולים ב-16 לאפריל 1931, פחות מיממה לאחר שהובהלה לבית החולים מגדרה.
 • חיים ארלוזורוב, בליל שבת ה-14 ליולי 1933 קרוב לשעה 22:00, הובהל לבית החולים בעקבות התנקשות בחייו. קליע אחד נורה לבטנו. הוא נפטר תוך שלוש שעות עקב איבוד דם רב וחוסר יכולת של הצוות הרפואי לייצב את מצבו, מצב שאינו מקובל כמקרה קריטי.
 • ישראל קסטנר, הובהל לבית החולים לאחר התנגשות בחייו. היה זה ב-4 למרץ 1957. הו נפטר בבית החולים.

רפואת החירום בימינו – של תחילת המאה-העשרים ואחת, באותה תקופה הייתה עדיין בחיתוליה. האמת שבצרף האירועים היא שודרגה גם במסגרת בית חולים "הדסה" בתל-אביב במקביל למה שנעשה בבתי חולים אחרים ברחבי הארץ.

"הקשר התימני" בבית החולים העירוני "הדסה" בתל-אביב – דוגמא, סמל ומופת לעזרה לזולת

למִן תחילת המאה-העשרים גרו יהודים מקהילת יהודי תימן גם בתל-אביב. הם הקימו להם אזורי מגורים הקרובים, כמה שניתן, זה לזה, על מנת לאפשר חיי קהילה, בתי כנסת וכו', ברוח תרבותם בגולת תימן.

אף שהיו מספר אזורים בתל-אביב בהם התגוררו יהודים יוצאי תימן. המוכרת בשכונות יהודי תימן בתל-אביב הייתה זו הידועה בשם "כרם התימנים". מיקומה במתחם הגובל בשוק הכרמל ושכונת נווה צדק.

עיסוקם של בני תימן היה במלאכות שונות אשר בלשון המעטה, לא הביאו לרובם פרנסה טובה. רובן היו משפחות  קשי-יום. פה ושם היו גם כמה משפחות אמידות בקרב קהילת יהודי תימן. בלשון של ימינו הם היו נקראים בשם מה"עשירון העליון", אם כי ללא כול ספק מספרם היה הרבה פחות מעשירון.

לתל-אביב נוספו יהודים, שעלו לארץ ישראל מתימן בשלהי מלחמת העולם-השנייה – מסוף שנת 1943 ועד תחילת שנת 1944. היו אז מספר גלי עלייה שכללו מספר מאות יהודים מתימן. אישור לעלייתם ניתן על ידי השלטונות הבריטיים. ששלטו בארץ ישראל, במסגרת המכסות המותרות לעליית יהודים שקבעו הבריטים, באין עלייה באותם הימים ממדינות אירופה, שהיו מצויות בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, ניתן האישור לעליית יהודי תימן.

והימים, ימי מלחמת העולם השנייה, ותחילת שנותיה של מדינת ישראל בשנות החמישים של המאה-העשרים, הם ימים קשים מבחינה כלכלית לרבים מתושבי הארץ, כולל לבני קהילת יהודי תימן. כמצופה, צרכיהם של בני קהילה זו גלשו לתחומים שונים. בתל-אביב הוקמה חברה ציבורית על ידי יהודים בני קהילת יהודי תימן שחיו בתל-אביב והם מהמעמד הבינוני, שהיה היציב כלכלית, אם כי חי ברמת חיים למטה מהבינוניות. חברה ציבורית זו נקראה בשם "עזרת אחים", והמוטו מייסדיה היה: "אנו נעזור לעצמנו". אבי המנוח היה בין מקימי גוף תומך ומסייע זה, ואכן, הם היו מסייעים לבני הקהילה שהגיעו לעתים אף עד חסרון פת לחם, הדבר נעשה אם במתן בסתר של עזרה בכסף, בביגוד, מלגות לתלמידים ובדרכי תמיכה אחרות. ממש עזרה לאחים – כשם הגוף שהקימו – "עזרת אחים".

והימים ימים שלא מעטים מתושביה היהודיים של ארץ ישראל אינם חברים באחת מקופות החולים (באותה תקופה היה אדם צריך להיות חבר הסתדרות על מנת להיות חבר בקופת החולים הכללית שהייתה הגדולה ביותר שבין קופות החולים האחרות). כך, כאשר היה צורך בייעוץ רפואי או בבדיקות מעבדה הייתה לרבים בעיה של חוסר אפשרות לקבלת שירותים רפואיים אלה בהיעדר אמצעים כספיים למימונם על ידי פנייה לרופא פרטי או למעבדות פרטיות.

אבי המנוח, היה הרוח החיה בעשייה ציבורית גם בתחום הבריאות לבני קהילתו – קהילת יהודי תימן וגם לבני קהילות ישראל אחרות. רבים מבני הקהילה תושבי תל-אביב ידעו ש"דב מזרחי מהמעבדה" יכול לעזור. אליו היו פונים בבקשה שיסייע בידם. הוא היה מבקש מרופאים- שנמנו על סגל בית החולים "הדסה" שיבדקו – חינם אין כסף – חולים מבני הקהילה. הוא היה פונה בחֵן ובדרכי נועם – מלבורנטיות במעבדות השונות שתבצענה בדיקה (או בדיקות) דם – גם כן ללא תשלום. וכך הצליחו לשרוד לא מעטים והחלימו ממצבי חולי שונים לאחר קבלת ייעוץ רפואי וביצוע בדיקות מעבדה ללא תשלום. התודה מגיעה לא רק לאבי המנוח – אלא גם לסגל הרופאים ועובדי המעבדות – דוגמא, סמל ומופת של עזרה לזולת.

"לכל דבר סוף בעולם הזה" – גם לבית החולים העירוני "הדסה" ברחוב בלפור

הישוב היהודי בארץ ישראל הלך וגדל- הלך והתעצם. כך גם מספר תושבי תל-אביב הלך ומתעצם. מערך שירותי הבריאות היה זקוק אף הוא הרחבה של תשתית האשפוז. כך, בין היתר, בבית החולים "הדסה" שברחוב בלפור היה צורך להרחבת יריעותיו. עם השנים, הוספו עוד מבנה ועוד קומה – טלאי על גבי טלאי.

תושיית פרנסי העיר הולידה את הרעיון להעברת בית היולדות ומחלקות הנשים (גניקולוגיה) למקום אחר. כך הופעל לראשונה בשנת 1951 בית יולדות ומחלקה גניקולוגית באזור שנקרא הקריה.

ההקלה בתשתית האשפוז בבית החולים ברחוב בלפור לא ארכה ימים, אז הוחלט על בניית מערך אשפוזי נוסף לתושבי תל-אביב. בשנת 1961 הופעל בית החולים "איכילוב" והוא על שמו של עזרא איכילוב שהיה חבר כנסת מטעם הציונים הכלליים והמפלגה הליברלית בכנסות השנייה עד הרביעית.

עם השנים, הורחבה יריעת האשפוז סביב בית החולים "איכילוב". והוקם המרכז רפואי על שם סוראסקי. לפנינו קומפלקס רפואי רחב ממדים ומודרני בתשתיתו.

על מרכז זה מצינו באתר האינטרנט של מרכז הרפואי על שם סוראסקי.

 

המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי ת"א –

תעודת זהות (נכון לחודש מרס 2006)

המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי הינו בית החולים השני בגודלו במדינת ישראל, המשרת את כל אוכלוסיית המטרופולין הכוללת 360,000 תושבי העיר וכן יותר ממיליון איש הנכנסים לעיר מידי יום למטרות עבודה, בילוי ועסקים. המרכז הרפואי ת"א המשתרע על שטח של כ-150,000 מ"ר, מאגד בתוכו שלושה בתי חולים: בית החולים הכללי "איכילוב" ומרכז השיקום ע"ש אידה סוראסקי, ביה"ח "ליס" ליולדות, וביה"ח "דנה" לילדים, ומשמש גם כמרכז הוראה ומחקר המסונף לפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א ולבית הספר לסיעוד ע"ש שיינבורן.

במרכז הרפואי כ-1,100 מיטות אשפוז, כ-60 מחלקות ומכונים וכ-150 מרפאות חוץ. בנוסף, פועל לצד המרכז הרפואי מכון לבדיקות רפואיות מיוחדות (מלר"מ) המאפשר קבלת טיפולים ייחודיים שאינם נכללים בסל הבריאות בכ-30 מרפאות.

המרכז הרפואי ת"א משמש בנוסף להיותו בית החולים של העיר ת"א גם כמרכז ומנקז ארצי (Referral center) בתחומים שונים כגון: טראומה, נוירוכירורגיה, נוירוכירוגית ילדים, אורטופדיה אונקולגית, כירורגיה של הסרטן, השתלה משולבת של כליה-לבלב, השתלת כבד, מיקרוכירורגיה של העצבים ועוד.

מרכז רפואי זה נותן שירות רפואי לחיילי צה"ל, טיפל בנפגעי פיגועי טרור, ועוד.

 

 


בשנת 1992, הופסקה פעילותו של בית החולים "הדסה -רוקח" ברחוב בלפור. כל המחלקות שנותרו בו הועברו למתחם בית החולים איכילוב. מאוחר יותר נהרסו כל מבניו של בית החולים שברחוב בלפור. במקומו הוקם בית דירות רב קומות – מִתחם רובע  לב העיר.

בשנת 1995, הופסקה פעילותו של בית היולדות ומחלקת הנשים הקריה. מאוחר יותר נהרס המבנה.

וכך בא הסוף לנדבך כה חשוב בהיסטוריה של תל-אביב בתחום הבריאות, כפי שנהוג לומר: "לכל דבר יש סוף בעולם הזה".

כמה אנשי שם מהסגל הרפואי של בית החולים "הדסה" שברחוב בלפור שיש מקום להזכירם

ברצף השנים הניעו את מכונת העשייה הרפואית רופאים ואחיות רבים ורבות.

להלן, כמה מהבולטים מהסגל הרפואי שהותירו את חותמם על בית החולים. כולם חשובים בשווה ואין חשיבות לסדר הופעתם:

 • פרופ' מכס מרקוס, יליד גרמניה. נודע ככירורג בכיר ודגול. הוא זכה לכינוי "רופא המחתרות", וזאת על תרומתו בטיפול בנפגעי חברי המחתרות שלחמו בשלטון הבריטי.

על שמו נקרא הרחוב "רופא המחתרות", בשכונת "כוכב הצפון" שבצפונה של העיר תל-אביב (קרוב לתחנת הכוח רידינג).

 • פרופ' גוסטב (יוסף) אשרמן. מגדולי רופאי הנשים. מנהל מחלקת נשים ויולדות. על שמו נקראת תסמונת אשרמן. פרופ' אשרמן היה הרופא שבכישרונותיו הצליח  הביא לכך שאימו של כותב מאמר זה, תוכל להרות, לאחר שנים ארוכות שהייתה עקרה. הוא גם היה הרופא  המיילד  (בניתוח קיסרי) של כותב מאמר זה. כותב המאמר חב לו את חייו.
 • פרופ' אפרים רפפורט. רופא, מנהל המעבדה הבקטריולוגית וההמטולוגית בבית החולים. רופא/מדען בעל שיעור ברמה בינלאומי. לזכותו מספר של ממצאים מדעיים הקשורים לאבחנה (דיאגנוזה) מעבדתית של חיידקי מעיים (בעיקר אבחנה בין זני החיידקים הגורמים לטיפוס הבטן).
 • ד"ר מרגלית, רופא הפרסונל (סגל העובדים) בבית החולים. אביו של דן מרגלית, מבכירי העיתונאיים בישראל.
 • מנהלי מחלקות ילדים. פרופ' נחום בוגר, פרופ' בן ציון ורבין,פרופ' ישראל היימן ופרופ' צבי שפירר היו מגדולי רופאי הילדים בישראל – אז והיום. האחרון (שפירר) ייסד את בית החולים לילדים דנה.
 • ואחרונה חביבה, האחות הרחמנייה  בתיה ספיטקובסקי. היא הייתה האחות האחראית של חדר המיון בבית החולים. ביד רמה, המשולבת עם אמפתיה לפונים לקבל ייעוץ רפואי נהלה בתיה את חדר המיון. היא הייתה קשובה לפניות הפונים לקבלת עזרה ברגעי מצוקתם ודאגה שיקבלו את הייעוץ מהרופאים במהירות המרבית.  בתיה היא אמה של אופירה ארז-נבון, מי שהייתה אשתו של יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל. כידוע, אופירה נפטרה בטרם עת.

והרשימה עוד ארוכה… וכולם מהווים נדבכים חשובים ביותר בתשתית הבריאות של תל-אביב ומדינת ישראל.

זר של תודות

כותב המאמר רואה כחובה נעימה להודות לאותם אנשים יפים שסייעו בידו ללקט חומר כה רב, חשוב ומעניין. בזכותם ובעזרתם ניתן היה להביא את המאמר לתשתיתו הנוכחית.

 • ראשית, תודה לארכיון עיריית תל-אביב, שהעמיד לרשותי את כל קבצי הכתובים שבארכיון ואת הזכות להשתמש בכמה תמונות המצויות בו.

בארכיון זה, ברצוני להודות – אישית – מקרב הלב לנלי ורזרבסקי, עובדת הארכיון, שבנועם הליכותיה, בסבלנותה ובעזרתה – הכמעט אין-סופית – סייעה לי רבות.

 • תודה לד"ר נירה ברטל, לא רק על תכני הספרים שכתבה, אלא גם על אשר סייעה לי בעצה ובהכוונה.
 • תודה מיוחדת שלוחה לפרופ' נסים לוי, שסייע לי בעצה ובהכוונה בתחום סבוך ומעניין זה של ההיסטוריה.
 • תודה מיוחדת לספרני/יות ספריות שער-ציון – בבית אריאלה, על עזרתם הרבה באיתור כתובים שהיו חשובים לכתיבת המאמר.
 • תודה לאביבה דנון (בתה של מאיה ברכה נ"ע, שהייתה לבורנטית במעבדה הבקטריולוגית בבית החולים עשרות בשניםI. אביבה סייעה בחידוד הזיכרונות ובאיסוף תמונות למאמר.
 • ותודה לכל האחרים שסייעו לו ושאולי נשתכחו מזיכרוני.

על מחבר המאמר

פרופ' אבשלום מזרחי: מדען – מיקרוביולוג- ביוטכנולוג

רחוב בוני העיר 5

תל אביב 69373

טלפון: 03-6993786

פקס: 03-6994980

דוא"ל:  mizrshir@netvision.net.il

בבליוגרפיה

 1. עשרים שנות שירות רפואי בארץ ישראל (1938-1918) ההסתדרות המדיצינית "הדסה". ספר לכבוד פתיחת המרכז הרפואי של "הדסה" והאוניברסיטה העברית בירושלים ב-9.5.39 (כ' אייר תרצ"ט).
 2. חמלה וידע ראשית מקצוע הסיעוד בארץ ישראל 1948-1918 / נירה ברטל. מכון בן-צבי (2005).
 3. דרוש רק חלום – סיפורה של הדסה / משה מרלן לוין. הוצאת גפן (1998).
 4. מי ומה בתל-אביב / דב בן-מאיר. הוצאת מי ומה תקשורת ומקומות (1991).
 5. הדסה לבריאות העם / ציפורה שחורי-רובין ושפרה שורץ. הספרייה הציונית (תשס"ד).
 6. פרקים בתולדות הרפואה בארץ ישראל (1948-1979) / נסים לוי. הוצאת הקיבוץ המאוחד והפקולטה לרפואה ע"ש ברוך רפפורט, הטכניון חיפה (1998).
 7. היסטוריה של תל-אביב – משכונות לעיר (1909-1936) / יעקב שביט ושמעון בוגר. הוצאת רמות, אוניברסיטת תל-אביב (2001).
 8. אריחים מעטרים עיר – קירמיקה "בצלאל" בבתי תל-אביב (1929-1923) / בתיה כרמיאל. הוצאת מוזיאון ישראל, תל-אביב (1996).

תמונות למאמר על בית החולים הדסה ברחוב בלפור

 1. 1.         חוזר ועד יהודי יפו – עמוד 1
 2. 2.         חוזר ועד יהודי יפו – עמוד 2
 3. 3.         חוזר ועד יהודי יפו – עמוד 3
 4. 4.         בית החולים בימיו הראשונים, בבית ספקטור ברחוב נחלת בנימין. הצלם: אברהם סוּסקין.
 5. 5.         תכניתו של האדריכל ד' הרשקוביץ (משנת 1925), לבית החולים העירוני בתל אביב. בתכניתו, בין היתר, היו מתוכננים להיות משובצים בחזית הבניין קישוטי קרמיקה מעשי ידי אומני מבית הספר לאומנות בצלאל מירושלים. בסופו של הדרך, התכנית לא בוצעה (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).
 6. 6.         בית החולים ברחוב בלפור בשנותיו הראשונות.
 7. 7.         תקנון לסדרי בית החולים משנת 1933 (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).
 8. 8.         במעבדה הבקטריולוגית בשנת 1939. (מימין דב מזרחי, אבי מחבר המאמר, שהיה לבורנט בבית החולים מראשיתו במשך 47 שנים! הוא היה ה"לבורנט התימני הראשון" בתבל…)
 9. 9.         "הריאה הירוקה" – החצר הפנימית של בית החולים. המקום היחידי בו נהגו החולים ובני משפחותיהם לנפוש ולנשום אוויר צח.
 10. 10.     סגל עובדי המעבדה הבקטריולוגית (השנה 1939). במרכז התמונה יושב פרופ' אפרים רפפורט,מנהל המעבדה, מגדולי הבקטריולוגים בעולם. משמאלו יושב דב מזרחי, אביו של מחבר מאמר זה (התקבל באדיבות מאביבה דנון).
 11. 11.     מחזור 1956 של בית הספר לאחיות של בית החולים (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).
 12. 12.     בטקס קריאת בית החולים על שם ישראל רוקח, ראש העירייה השני של תל-אביב. המועד 29.3.73.

בתמונה: עומד מימין, יהושע רבינוביץ, ראש העירייה. במרכז-יושבת: אסתר רוקח, רעייתו של ישראל רוקח (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל-אביב).

 1. 13.     סֵיר הרברט סמואל – הנציב העליון הבריטי.
 2. 14.     הנרייטה סולד.
 3. 15.     נתן שטראוס
 4. 16.     מאיר דיזנגוף.
 5. 17.     ישראל רוקח
 6. 18.     שער הכניסה לבית החולים מרחוב בלפור. הצוהר מימין- חלון השוער. משמאלו, שער הכניסה הצר להולכי רגל ומשמאלו, השער הגדול לכניסת אמבולנסים. צולם בשנת 1964. הצלם: וילי פרלנדר (התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל אביב)
 7. 19.     החזית הדרומית של בית החולים – הפונה לרחוב בלפור ( התקבל באדיבות מארכיון עיריית תל אביב )

 

584 תגובות
 1. http://bestcoingenerator.info/game-hack-cookie-run.html

  I appreciate you taking to time to contribute That's very helpful.

 2. http://headintodigital.com/meez-coins-hack.html

  07 Temmuz 2008 Pazartesihalkın iradesiyle gelen güçlü iktidarlar nasıl bölünüp parçalanır? Bunun uzmanlarından biriside şenerdir. Yoksa seçimde ady olmamamsının nedeni ergenekonmu? Bunu daha önceden biliyormuydu?. Yoksa sinan aygün gibi onuda Cumhurbaşkanımı yapacaklardı. Bu vaadlere kandımı. ŞENER SİZ BİTTİNİİİİİİZ BIŞUNA KÜREK SALLIYORSUNUZ. KENDİ AYAĞINIZA KURŞUN SIKTINIZ KUSURA BAKMAYIN MİLYAR OYUM OLSA ZIRNIK KOKLATMAM SANA. AK PARTİDEKİ KÜSKÜNLERMİŞ. BÖYLELERİNDEN ZATEN NE PARTİYE NEDE ÜLKEYE FAYDA BEKLENMEZ ONLARDA GİTSİN TAM TEMİZLİK OLUR HİÇ OLMAZSA.

 3. http://exemcor.com/how-to-get-free-coins-on-csgo-house.html

  That is very fascinating, You are a very professional blogger. I have joined your rss feed and look forward to in quest of more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 4. http://osucvcgolf.com/legit-pokemon-go-coin-generator.html

  dobry den taky jsem naletela podvodníkům..najde se tu nekdo kdo pujcuje na smenku?potrebovala bych 70tis..jsme na MD..prijem mam 12tis..mohu splacet i 2tis.zadne penize predem nedam..pri vyplaceni penez ANO..naletela jsem takhle 3x.jsem v registru…dekuji za nabídky…

 5. madden 15 coin generator legit

  Bonjour, AgnèsJ’ai aimé la virtuosité avec laquelle vous faites avouer à cette délicieuse vieille dame ses fredaines passées, la tendre pudeur de cette histoire, cette jolie façon que vous avez de faire entendre les sentiments; j’aurai grand plaisir à lire d’autres nouvelles de vous. Continuez à passer des frontières, elles ne sont faites que pour ça !

 6. http://mrsampson.com/how-to-get-free-coins-on-slotomania-for-iphone.html

  Thank you for this. The church that we attend, the pastor did “40 Days of Prayer for America.” With the theme verse being 2 Chronicles 7:14 If my people, which are called by my name, shall humble themselves, and pray, and seek my face, and turn from their wicked ways; then will I hear from heaven, and will forgive their sin, and will heal their land.

 7. http://headintodigital.com/get-free-coins-madden-ultimate-team-17.html

  Anonima / preciso de ajuda, to com tarefa de ed. fisica e tem a seguinte pergunta:A ginastica de academia ou musculação são realizadas com o auxilio de maquinas.São exercícios de musculação:A- LançamentosB- Rosca alternada, Remada alta e SupinoC- Arremesso , Levantada e Chute

 8. http://exemcor.com/how-to-get-free-coins-for-doubledown-casino.html

  esoy com el mismo problema de mi hijo no me parece q por unos dias voy a retrasarlo el es del 16 d abril porfavor q se puede hacer con esto q es el problema de tantos niños no es justo retrasarlo q nos den una opcion.

 9. free coins fifa 16 without human verification

  hola gente de basta de todo si miran bien la foto este hombre interpreto correctamente.si miran la flecha señala para el lado de la vereda osea que ESTA PROHIBIDO ESTACIONAR ARRIBA DE LA VEREDAsi la flecha enfocaria para la calle yo y este pobre hombre les dariamos la razon. ASI ESTA EL PAIS CON GENTE QUE INTERPRETA DE DOS FORMAS. JA!

 10. http://kreditvergleichs.top/kreditvergleich.html

  Hi Fatna! Nope – if you’re on the mailing list, you won’t have to pay to download the books. I’ll send you a link and a coupon code to where you can download the books for free. So those on the mailing list will be able to download free ebooks even when I start charging! Then if you have any problems downloading (sometimes the Nook gives people issues!), just shoot me an email. As for revising: Damian’s Oracle is getting an editing, whereas Damian’s Assassin will have additional material added and editing. I’ll post updates on my website for those re-release dates! Lizzy

 11. http://headintodigital.com/how-to-get-free-coins-on-starmaker.html

  You're the one with the brains here. I'm watching for your posts.

 12. agario how to get free coins pc

  I don’t believe you actually spoke to her, Correction, I don’t believe she replied You know at Target they make you a handle for the big packs of toilet paper with a strip of tape. You can carry the pack like a briefcase and not loose your swagger, or street cred as at were.

 13. http://exemcor.com/tdp4-coin-generator.html

  Free info like this is an apple from the tree of knowledge. Sinful?

 14. http://www.loboheights.com/

  This article is a home run, pure and simple!

 15. game hack dragon city

  This makes everything so completely painless.

 16. http://onlinekreditsofort.top/die-billigste-bank.html

  That's going to make things a lot easier from here on out.

 17. http://kreditzuniedrigenzinsen.info/privatkredit-test-arbeit.html

  Hello Zaldy Thanks for the inquiry. Based on our clinical findings, with consistent use of Novuhair twicea day, in 4-6 weeks the results showed the non-progression of hairloss, prevention of excessive hair shedding and stimulation of hair growth noticeable in as early as 4 months. Depending on the damage or condition of the hair, the result may vary. Some even notice the result earlier while some may take more time.

 18. zinssatz kleinkredit jobs

  4c1142ona 26c6b82c6Hi! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!22

 19. http://bestekrediteonline.club/kredit-aufnehmen-eltern-bürgen.html

  Julio · mercoledì, 7 novembre 2012, 3:02 pmQuattro anni sono tanti, e vedremo come andrà avanti questo governo con la maggioranza repubblicana nella Camera. Non vedo Hillary Clinton a godersi una pensione dorata, per cui la sua candidatura appare probabilissima. Altro è la sua vittoria in un 2016 che chissà come troverà gli americani.

 20. http://kreditunddarlehen.top/zinsen-berechnen-auto-nicht.html

  fantastic issues altogether, you simply received a new reader. What may you suggest about your put up that you just made some days ago? Any positive?

 21. privatkredit worms

  Fell out of bed feeling down. This has brightened my day!

 22. kredit luxemburg englisch

  Just gave it a go, not really good at lighting and rendering but you gotta try before you can succeed right? Can’t wait to find out who wins. Lol, good luck to all!

 23. euro darlehen kosten

  Could you write about Physics so I can pass Science class?

 24. http://kreditmittopzinsen.pw/günstiger-kredit-ausland.html

  Your articles are for when it absolutely, positively, needs to be understood overnight.

 25. http://kreditmittopzinsen.pw/privatdarlehen-oberhausen.html

  Martinou dit :Inutile de dire que ces deux smartphones ne sont pas comparables… Ils ne le sont peut-etre pas sur certains points techniques, néanmoins on les compare de par leur renommée, parce que ce sont les deux smartphones dont tout le monde parle…

 26. http://bestekrediteonline.club/sparkasse-kfz-rechner.html

  Hey Everyone, by all means, make use of this contest win when you query. I’ll vouch for any of you! I’m sorry Kathy and Dana missed it, I’ll have a new one upon my return from vacation! Thank so much for the participation and comments, you all make my day.

 27. kredit ausrechnen nicht

  Atirador Posted on Olha só, esses caras ficam criticando o blog, mas eu pergunto. Quanto eles estão pagando para baixar filmes aqui? deixem de ser BABACAS, e respeitem o blog, e o cara que esta postando…wesley, obrigado por disponibilizar os filmes, mas por favor, não coloque informação errada sobre os filmes, tipo áudio em português, quando na verdade não é. obrigado.

 28. cialis sur internet jobs

  It's good to see someone thinking it through.

 29. gebruik viagra vrouwen

  OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG Watch MyVidS!!!!

 30. viagra højt blodtryk

  I think hatred and anger may be caused by not fully understanding the reasons why our expectations where not met.I was hurt badly by someone and the biggest frustration for me is not knowing the reasons why he did it. Maybe I unconsciously tell myself that I was deserving of such treatment because I am defective in some way and then anger becomes the psychic-glue for my conscious mind.

 31. http://performance-therapeutics.com/ervaringen-cialis-effect.html

  Great work — for all of the magazines, the editors and their staffs! I am especially proud that you have selected, again, the fine work done by Lanny Knutson of the Plymouth Owners Club (POC) and their excellent magazine, The Plymouth Bulletin. It is a great magazine – of, by, and for the members of POC. Keep up the fine work!

 32. billigaste viagra med recept

  You've really impressed me with that answer!

 33. online kredit deutschland

  apakah ada mesin untuk menghilangkan minyak sehingga keripik menjadi kering.ada nggak training cara membuat keripik sebelum membeli mesin tersebut, kalau ada dimana ya?tank’s

 34. viagra kaufen mit paypal

  That kind of thinking shows you're on top of your game

 35. http://www.voices4ability.com/

  I just couldn’t depart your web site before suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 36. http://bradgunn.com/viagra-pil-proberen.html

  May 3, 2008That article is a duplicate.Now what’s the deal with it being duplicated?Both are indexed on G, so, is it a “big deal” to have your article duplicated?I sucks at writing articles and the copy/paste solution is best for me. I just don’t know for sure if it’s a bad thing, SEOwise…

 37. http://voices4ability.com/preis-von-cialis-5mg.html

  Thanks for sharing. Always good to find a real expert.

 38. generic for cialis

  Hey, that post leaves me feeling foolish. Kudos to you!

 39. cialis houdbaarheid extra

  Ich finde derzeit keinerlei Hinweise auf eine Installation von MySQL. In den (die wie immer sehr dürftig sind), steht MySQL unter Dienste – was immer das heissen mag (vielleicht weiss ein Leser mehr?).Im Blog von . Irgendwie kann ich mir nicht vorstellen, das eine MySQL-Server-Variante mitgeliefert wurde. Ich kann mir auch nicht vorstellen, wie das mit den Lizenzen vereinbar wäre.

 40. http://libertyhallinnsc.com/billige-cialis-uden.html

  28 agosto, 2009MarceloBuenas señores!segun esto jazztel viene mejorando del dia a la noche, es un producto realmente de exelente calidad y confiabilidad que supone un gran cuidado en el bolsillo. si alguno de vosotros quisiera adquirir este servicio no dude en avisarme y yo personalmente les llamare para comunicarles la gran cantidad de promociones que tenemos para usted. y ademas no dudare en ofrecerle magnificos regalos.Que esperas? muevete a jazztel internet de alta velocidad.  

 41. viagra betekenis niet

  The new name sounds good, EH. As for my bookshelves, I just had to box up most of my books because of Emma. She's decided at 3 years old that she is going to start reading (playing with books). But, she doesn't like her books, only mine. Not going to happen!! So, I've put them away for now. 🙁

 42. buy sildenafil 50mg

  hei,og godt nyttÃ¥r. 2 lodd pÃ¥ meg. Ã¥ bli eldre er jo uunngÃ¥elig og helt naturlig – og om man fÃ¥r være frisk har man mye Ã¥ være takknemlig for.jeg er følgerklem TOVE

 43. sildenafil 50mg på nätet

  This is an article that makes you think "never thought of that!"

 44. http://photosofchurches.com/viagra-express-ohne-rezept.html

  Hey, lucky you with a whole week off. That's a whole week to enjoy thanksgiving leftovers right? :)That is a very handsome addition to your family. Congratulations to all.

 45. cialis professional 40mg

  casey and victoria! Exciting about the baby Victoria. If you (or Casey) have any questions about baby quilts come back and ask me (or visit the links I gave, they’re much more knowledgeable).

 46. nätet viagra blogg

  Wow, that was so interesting. Good thing you thought about stripping the diapers, and just in time (right before the day care lady reached her threshold). I'm glad things are going well now, and that the diapers are working normally again.

 47. bijwerkingen cialis alcohol

  Thank you so much for the updates! We are all eagerly awaiting the arrival of Baby Bump and I hope you know that everyone wishes you well. Here’s to the safe and happy arrival of your baby! Love you!

 48. http://frostvegasmusic.com/beebe-insurance.html

  Your website has to be the electronic Swiss army knife for this topic.

 49. http://browncountygallery.com/aaa-auto-insurance-new-haven-ct.html

  Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he answer.

 50. http://browncountygallery.com/auto-insurance-appleton.html

  Looks to me like the guy was being pilloried for doing his job. Enforcing public health licensing rules and reminding people that AIDS is not curable? roflEvidently people DO need to be told that poverty keeps the population high and dying early, even in the U.S. Ummm, particularly in the U.S. where they walk among us.More stagecraft like that and less of the charter school stagecraft please.

 51. car insurance in santa barbara

  Congratulations, Audi! I love your blog, your sense of humour and your fantastic outfits! I also love your literate writing. Here's to many more years of great outfits!

 52. http://safe-mates.com/car-insurance-edinburg-texas.html

  Ghostwan > Deux spiel des jahres, le fameux prix allemand. Entre les deux il y a eu Dixit, très différent et très bon lui aussi.Affaire de goût, je préfère Dominion à Qwirkle.

 53. erectile

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 54. motor insurance quote online

  Mrs. Pacman cuando Chewy se convierta en un bebesaurio teme si escuchas “EL” SILENCIO y lo pongo con mayúsculas Se pone mucho más interesante es verdad pero a la vez más estresante. Un besote desmadroso

 55. http://frostvegasmusic.com/a1-auto-insurance-spring-tx.html

  i only know as much … i only know as much french as dave mustaine has taught me and it must be: lah fin dooh mond… the end of the world. also, could we add ‘soy sauce’ to the flavor stylings of micro-brews and the like? Was this answer helpful?

 56. http://leahjonet.com/ny-insurance-state-department.html

  on Hola, instala este explorardor de archivos, pero hazlo desde tu Galaxy Nexus mediante el market que tengas instalado, despues ejecuta este explorador y busca como apk o apps en la carpeta o directorio donde hayas guardado el apk de esta nueva versión de play store y la podras instalar, Saludos.

 57. http://onsetwithjaslene.com/tennessee-insurance-regulations.html

  Thanks so much for this reflection I have added it to a blog I am developing about the Occupy Movement. You also now give new meaning to the concluding phrase: For the Kingdom, the power and the glory are yours, now and forever!!

 58. http://kreditimvergleich.club/kredite/günstige-kredite-für-gewerbe/

  Ważne jest to , że policja (państwo)zdała egzamin , gdyż uniemożliwiła zadymę , jaką przygotowywały liczne bojówki PIS-owsko-faszystowskie , niektórym jednak udało się zaistnieć , ale szybko zostały spacyfikowane. Jednak ta skrajnie prawicowa , niebezpieczna dla niepodległości Polski ideologia pseudonarodowa i pseudopatriotyczna za przyzwoleniem PIS i Rydzyka manipuluje, wstrętnie coraz większą liczbą prawdziwych Polaków , z naszych uczciwych rodzin

 59. http://meinebestefinanzierung.info/billig-kredit/billig-kredit-vergleich-hauskauf/

  I believe that the cheese nuggets are just that–nuggets of cheese. There are so many WEIRD recipes in the 2nd set (Polynesian Tuna anyone?). But who knows if I’ll ever get to them!I’ve been at this for 30 weeks and I’m not even yet at the half way point.

 60. http://niedrigzinsgarantie.info/kredit/kfz-kredit/kfz-kredit-absetzen/

  Thanks Holly. If you get a moment, you can see some of my reviews on my site in the Must Reads section. Many more to come in the Non Fiction and Fiction sections.

 61. http://kreditzutopkonditionen.top/24/24-stunden-kredit-ohne-test/

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 62. http://zumguenstigenkredit.pw/online/online-kredit-deutschland/internet-online-kredit-deutschland/

  The opposition coalition might want to consider when they decide to take down the government how it will adversely affect the economy. If the Liberals get anything close to power due to some insanity from the voting public or via the desperate act of coalition things will not be too rosy.

 63. http://kreditimvergleich.club/kredit/was-ist-ein-abgezinster-kredit/

  I’d must examine with you here. Which is not one thing I often do! I enjoy studying a submit that can make folks think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 64. http://meinebestefinanzierung.info/kredit/kredit-erfahrungen/bank-direkt-kredit-erfahrungen/

  Danke für die Erklärung zu Google-Analytics. Wundere mich auch täglich über die Abweichungen.@Cujo: Ich erreiche mit StatPress auch 5x mehr Seitenzugriffe. Irgendwie traue ich dem Programm nicht, aber Piwik krieg ich nicht installiert ;(

 65. http://kreditimvergleich.club/kredit-zins-vergleich/kredit-zins-vergleich-lenovo/bau-kredit-zins-vergleich-lenovo/

  ”வலையுலக வடிவேலு” எண்டு நான் பட்டம் குடுக்கிறன்.//////அட பட்டம் எல்லாà®®் நல்லாத்தான் இருக்கு! ஆனா இதை எல்லாà®°ுà®®் ஒத்துக் கொள்ளுவினமோ?

 66. http://zumguenstigenkredit.pw/vergleich/kredit-zins-vergleich-festgeld-monatlich/

  You're right anon. No one cares. My blog isn't as good as scamps. My scamps aren't as good as scamp's scamps. But what the hell, it was mildly entertaining, and it got me through the tedium of writing my dissertation. Bye for now. I'll leave you guys with a bit of peace and quiet. xxx

 67. http://meinebestefinanzierung.info/online-kredit/finanzierung-online-kredit/finanzierung-online-kredit-deutschland/

  more about 10 FAQ’s about Revised GRENow you have learned about new GRE exam 2011, now use 20 Step GRE Exam Study guide to start preparing.Related Posts GRE Exam Syllabus – GRE General TestGRE Quantitative

 68. Pfizer sänker priset på viagra

  I had about 30 old members added to a group I administer – and the bloody interface won't let me remove them because it claims they're not group group members. Stupid thing.

 69. cialis online kopen tot

  Keep it coming, writers, this is good stuff.

 70. http://kobeviagraonline.info/generic-viagra-professional-100mg.html

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a amazing job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Superb Blog!

 71. http://bestelcialisonline.top/cialis-zonder-recept-xtc.html

  pues nunca había oido nada de tooodo lo asombroso que has contado!!! Aunque no creo que el padre de mis criaturas hubiera colaborado como veo que hizo tu Semenator, jajajajaja.A mi me daba un poco igual, primero vino niña y luego niño, y me pareció correcto!. Besos!!

 72. effets indésirables cialis action

  The ability to think like that shows you're an expert

 73. http://achatdeviagra.top/viagra-site-fiable-forum.html

  Jeg lærte mye når jeg tok bachelor i idrett, fysisk aktivitet og helse Beate! Hmm: Det jeg mener med pump er at det er en god pekepinne på om du har brukt riktig muskulatur under trening iforhold til en øvelse. Eksempel med sittende roing og nedtrekk som jeg nevnte i artikkelen

 74. http://achatdeviagra.top/viagra-prix-en-france-pas-cher.html

  Hi new visitor to your site i was looking for good vegetarian sites and i came to ur place here. i have subscribed to ur feeds and would love to check around ur other dishes.. do visit me when you get timethis is lovely spread you got up there and i am seeing lots of eggless baking and since i am a vegetarian who doesnt use eggs in cooking love to try out theselovely site you have here

 75. buy viagra aus Drogenhändler

  ok so i like balls especially chocolate balls because they are really gigantically nice and uh…. yeah ……. and aaa….. why not…… so you can suck my savoury ass…… it make me a….. really crappy..so go now to eat….so go now to eat….i say 2 time cus it replay con….

 76. Rezept cialis Online-Apotheke

  Yup, that'll do it. You have my appreciation.

 77. wat is cialis html

  quindi confernare che esistono conferme assolutamente indipendenti ed autorevoli sul funzionamento dell'ecat? ci giocheresti quindi sopra il 100%?Quanto vicino sarebbe il traguardo? Settimane? Mesi?

 78. viagra cialis kopen prijs

  uptownsteve: "I'll regard your response as a white flag."Yep, your head still firmly wedged between your ass cheeks.You are a complete buffoon, buck dancing for the benefit of morons. Congratulations.

 79. http://www.36heurescialis.info/

  I will be putting this dazzling insight to good use in no time.

 80. http://36heurescialis.info/vente-cialis-pharmacie-en-ligne.html

  Moi qui ai deux mains gauches je pense que ce n’est même pas la peine, je vais en mettre partout sauf au bout des ongles ! Mais en tous cas ça rend super bien, chapeau !

 81. habbo online coin generator

  Awesome! This stuffing recipe would have been perfect for Thanksgiving and Christmas too. Please remind your foodie friends next year, that this is the stuffing to prepare!Hope you and your family had a wonderful Thanksgiving.

 82. free coins nba live

  Das war typisch für die 70er Jahre. Ich kann mich noch sehr gut daran erinnern (mein Gott, so alt bin ich schon?). Da gab es auch noch die Klementine mit dem Ariel und Tante Tilly mit den Spülhänden, die für Palmolive geworben hat. Und immer standen die Frauen als kleines Dummchen da.Da lobe ich mir doch die Vielfalt von heute. Dicke Schwedenbäuche mit Saunahandtuch sind auch nicht gerade prickelnd.LG Sabine

 83. fifa 14 coin generator ps3

  None can doubt the veracity of this article.

 84. 8 ball pool coins hack no survey no password

  If you haven't read Oriana Fallaci's books "The Rage and the Pride" and "The Force of Reason", you it to yourself to do so. She was one brave, tough, no-holds-barred writer and she has perfectly captured our dilemna in these books. Wilders certainly deserves the award…God bless him.

 85. pixel gun world how to give yourself free coins

  DH, MOHON DIBERIKAN ADVISE PADA KAMI , UNTUK PINTU UKURAN OPENINGAN 2,4 M X 6 M, RENCANA AKAN DIPASANG PINTU KACA LIPAT FRAMELESS, MOHON BANTUANNYA UNTUK DI BERIKAN , MATERIAL YG DIBUTUHKAN DAN HARGA NYA BERAPA?, ATAS BANTUAN DAN KERJASAMANYA DIUCAPKAN TERIMA KASIH,HORMAT,AGUS

 86. red crucible firestorm coin generator

  Why does this have to be the ONLY reliable source? Oh well, gj!

 87. fifa 15 coin generator no survey no password

  Agradecemos en gran manera su comentario sr. Aesenio en nombre de nuestra directora y de todo el personal que integra esta Dirección. seguiremos trabajando con transparencia para nuestra sociedad.

 88. gsn casino free coins

  Whoa, whoa, get out the way with that good information.

 89. http://www.mycheatgold.pro/

  Yes, and this is coming from the same side of the street as the shouts about “taking back our country” and “restore the Constitution.” You know, the one that guarantees freedom of speech.

 90. heart of vegas free coin generator online

  admir rabdarea.io n’am, dar poate ar trebui sa imi cresc si eu una, intrucat nu o data am iesit pagubit. ma rog… nu chiar de _fiecare_ data.partea proasta’i ca la Pol in afara de Ma Bell n’avem niica. e monopol, degeaba ameninti ca renunti la serviciile lor – o sa iti raspunda ca n’ai decat sa faci semnale cu fum, daca nu mai vrei telefonie.

 91. http://www.coins-hack-generator.us/

  Thank you for your comments and readership. You are correct, at one or more of the photos is a hoax, and was photoshopped. We are removing the photos in question with our apologies, and replacing them with ancient depictions of giant beings. There have been other, but unverified reports of giant remains at various locations in the US and China, and we are researching this. Best wishes!

 92. hack de dino storm coins hack

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that arrive from nowhere that Im quite certain Id have a fair shot. Your blog is good visually, I mean people wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed together with your generic understanding of this subject.

 93. how to get free coins in creativerse

  Thank you so much for providing individuals with such a memorable chance to read from this site. It is often very enjoyable plus full of fun for me and my office mates to visit your website at the very least three times every week to find out the newest tips you have got. And indeed, we are certainly happy with all the incredible techniques served by you. Some 2 areas in this article are particularly the finest we’ve had.

 94. pokemon go hack coins withou survey

  1025 novembre 200864 1ceMoi j’aurais répondu : à genoux, garce, et satisfais ton homme, ou crains son courroux !Où est passée cette belle fougue machiste qui nous animait il y’a quelques poignées d’années, sommes-nous donc tous devenus d’infâmes larves soumises à la tyrannie féminine ?Je reviens, je vais poncer les pieds de mon épouse

 95. asphalt 8 hack for iphone

  Głównie to, co FYM wypisywał o p. M. Mertowej, (choć nie tylko to) wyrobiło moje zdanie o wartości tego, co pisał. Przypuszczenia co do tego, jakie były przyczyny jego działalności, ująłem w komentarzu do ostatniego tekstu p. K. Osiejuka.

 96. csgo kook free coins

  No complaints on this end, simply a good piece.

 97. msp free coins with booster

  Kæft en herlig datter du har – at sige sÃ¥dan nogle engle-ord om en gammel dame. Du mÃ¥ være stolt af hende. …Og iøvrigt pøj-pøj med anskaffelse af det hele;oDDD

 98. free coins spades plus

  I will be putting this dazzling insight to good use in no time.

 99. pokemon go hack for android kernel

  I'm not worthy to be in the same forum. ROTFL

 100. http://www.allgamecheats.club/

  Ich möchte gern Content-Bilder im Frontend leicht schattiert mit CSS (wie oben) abbilden, nur soll es bei bestimmten Bildern auch im Backend deaktiviert werden können, besonders bei PNG-Grafikdateien, die schon freigestellt und schattiert sind. Gibt es da eine Möglichkeit?

 101. glu hack for android

  RE: – Yes RayI’ve heard of the old owners squatting/destroying in ‘em for a couple years. Then the massive repair bill before selling, if the copper pipes and wiring haven’t been ripped out of the drywall yet.The evicted home in my neighborhood had MASSIVE damage, the water was left on after eviction to flood the house in a foot of water. – Rate this comment: 1  0

 102. how to get free coins midnight cinderella

  That's a cunning answer to a challenging question

 103. how to get free coins in csgo

  You are so awesome for helping me solve this mystery.

 104. günstige autoversicherung

  Liebe Mirjam,das ist schön zu hören! Ich kann gut verstehen, dass Du nach dem Abschluß von Faoon gehemmt warst. Das ging mir ähnlich, leider hat es nur viel länger noch gedauert.:(Manchmal fühlt man sich einfach völlig leer und ausgeblutet. Deshalb wünsche ich Dir, dass diese neue Schreibphase lange anhält!Alles LiebeNikola

 105. how to get free coins 8 ball pool android

  Absolutely LOVE the cutting back and forth between the pre-wedding ‘interview’ and the wedding day. It gives a wonderful ‘When Harry Met Sally’ feel to the whole thing! Beautiful job!

 106. injustice free coins android 2017

  The ability to think like that shows you're an expert

 107. farmville 2 free coins

  If you're looking to buy these articles make it way easier.

 108. wizard101 hack for mac

  It's a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

 109. pokemon go hack for android release date

  Apparently this is what the esteemed Willis was talkin' ’bout.

 110. metal storm online free coins

  Lol I bet his last name should be Hyneman Berry Hyneman.- LOLEPIC.Please – if you will ever meet the real mythbusters, write me a PN, Ill be there to see you awesome guys NICE!

 111. http://hackcheatstool.us/bejeweled-game-hack-remove-ads.html

  Wintere – a dokázali bychom je ohlídat? Horší by rozhodnÄ› nebyli, navíc by se dali "fackovat" jejich programem, když k tomu pÅ™ipočteme skutečnost, že současné situace de fakto znemožňuje represe padesátých let, tak není jejich volbou co ztratit.Už jste si pustili?:dneÅ¡ní video z kongresu ODS na Blistech? Opravdu je to maso!!!! Proboha!

 112. mut coin generator

  Ruth 姐姐:Kee keee~lu:Hello~ Welcome!"eventually, it'll be part of history, but hopefully, it will stay for as long as it could!"真係希望 la!xiao zhu:不用客氣~"電車會在甚麼時候變成令人懷念的東西?還是趁還在的時候多去積累日後的回憶。"對啦! 總好過要消失的時候才走去緬懷.The Inner Space å…„:"有些景物未變﹐但人情在變 !!!"這更惋惜….你那首歌, 道盡箇中唏歑.Vicky:啱 Key å–”!Joey:坐多幾次, 睇吓培唔培養到?柯蓮娜:晚上聽到電車的叮叮聲音, 好正!Mokit:我估你住九龍或新界. Right?Bee 小妹:^^

 113. http://freegoldgenerator.top/throne-rush-hack-for-pc-download.html

  où faut il placer le fichier iPhone-xxxx-estore.ipsw que g télécharger (dans quel dossier dois je le mettre ? Il y a-t-il un endroit spécifique où il faudrait le placer ?) svp et merci d’avance

 114. http://hackcheatstool.us/download-instagram-followers-hack-for-android.html

  Pedia megali ali8ia eine auti ego prosopika oute lepto dn ka8ome.3ekoliste pedia 3ekoliste gt 8a trela8oume sto telos pame oli 3ana sta parka stis allanes stis aules me tis parees mas afiste tn online parea.3ipniste pedia…..

 115. mut 16 coin generator no survey

  Ah ben là Caroline-Josée… ton article me jette par terre!!! J’aurais jamais pensé que ça existait!En tout cas, j’aimerais bien que le gouvernement nous donne un crédit d’impôt aux femmes pour tous les frais de tampons/serviettes qu’on achète durant notre vie!Bravo pour la recherche, très intéressant!

 116. 8 ball pool pc hack coins

  Always the best content from these prodigious writers.

 117. http://hackcheatstool.us/csgoatse-free-coins-not-working.html

  This "free sharing" of information seems too good to be true. Like communism.

 118. http://www.myfreecoins.top/

  Die Box-Version war ja schnell ausverkauft – wer hätte das bloß erwarten können Nur gut, dass das Spiel an sich gelungen ist, das Drumherum ist ja eher mies.

 119. http://coinsforfree.info/b2o-gunz-free-coins.html

  An excellent summary of some of the amazing and inspiring work you have been doing at Pt England School and the Manaiakalani Cluster schools. What you and your students are achieving is quite unique in New Zealand and around the world.

 120. banks that count coins free chicago

  Shoot, who would have thought that it was that easy?

 121. http://www.freegoldgenerator.top/

  Back in school, I'm doing so much learning.

 122. http://freegoldgenerator.top/game-hack-candy-crush.html

  Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one particular find out about Mid East has got additional problerms too

 123. ninja kiwi coins hack cheatengine

  Well, I’m back home now, in one piece. The people that work there are nice enough, it’s just the people signing on that are a bit grim. My six year old got a bit of a lecture on the way out when we walked past the louts drinking cans of Stella. “THAT is why you work hard at school!” etc. lol ! Thanks for the offer of help – I do have a CV that I always thought was OK, but I might send it to you just for you to have a look at to see if there are any glaring problems with it, if that’s ok x

 124. http://coins4games.us/jackpot-party-casino-slots-free-coins.html

  Tan,I believe I used the term philo-semitism first. At least a variant of it.Still, your comments here are golden. Your gift for cutting through the bullshit with logical judo is amazing. I've adopted your style more and more over the years.

 125. nhl 16 free coins weebly

  Hey this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 126. get coins hack ourworld

  I literally jumped out of my chair and danced after reading this!

 127. http://hackcheatstool.us/getting-free-coins-in-cooking-fever.html

  hai ,panu buh malaman ung nem mo sa korea?? kasi ung nem na cho hyun ae sa english “her second current” parang hnd ata tama ang convert na gamit hehehe thanks…

 128. fifa coins free xbox 360

  This makes everything so completely painless.

 129. wizard of oz slots free coins iphone

  That's a skillful answer to a difficult question

 130. http://www.hackcheatstool.us/

  The paragon of understanding these issues is right here!

 131. http://hackcheatstool.us/moba-coin-generator-torrent.html

  Gdy zakupiliśmy w tej chwili dom gotowy, jaki miał przedtem innego typu system nagrzewania, bez problemu zdołamy go dostawić na zewnątrz domu. A może jednak kocioł na ? Ludzie którzy dysponują obydwa piece tzn. Więcej na ten temat pod adresem:

 132. http://accessfreecoins.pro/dragon-ball-z-dokkan-battle-hack-for-pc.html

  and future nurse maanregs, this is how you cut back on staff and expenses, by increasing your patient to nurse ration. Scrubs caption contest winners – 2011Posted: January 17th, 2011GD Star Ratingloading…

 133. http://www.hackcheatstool.us/

  Rubens20 de janeiro de 2010cinseramente, o show foi fraco, senti que eles estavam ali pq tinham que esta, imendaram mtas musicas, e dava p/ ver que estavam loucos p/ sair dali, o show foi bom, alias é DEICIDE, mas quem foi em osasco uns anos atras sabe do que estou falando, msm assim valeu, DEICIDE é foda de qualquer jeito pena que o publico foi muito baixo..para um sabado..cade os metal de brasilia porra!!

 134. http://free-coins.club/meez-coin-hack-for-mac.html

  That’s what Jesus is truly about. Grace. If we simply cast these people out after they realize they’ve been lied to, where else can they go? God is about second chances.

 135. pocket monsters mobile game hack

  If you're looking to buy these articles make it way easier.

 136. zombie tsunami cheat coins

  prestada’ una cámara de vídeo y al alzar el vuelo con ella en el pico acabó rodando unas bonitas imágenes. Parece que el hecho de que cada vez haya más gente en la calle con cámaras de calidad da lugar a

 137. http://coins4games.us/is-there-free-coins-for-heart-of-vegas-on-facebook.html

  Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well

 138. http://coinsforfree.info/fifa-13-ultimate-team-coin-generator-mac.html

  Basia, ja do cienkie – sÅ‚odkie dodaÅ‚abym jeszcze, że na kruchym cieÅ›cie. 🙂 Wypiek zrobiÅ‚yÅ›cie cudny (o rany, ależ bym siÄ™ wgryzÅ‚a!), tylko w mojej nomenklaturze bliżej mu do dacquoise, niż do mazurka. 🙂 Nie żebym siÄ™ upieraÅ‚a przy swoim, bo równie dobrze mogÄ™ siÄ™ mylić, ale rzeczywiÅ›cie z mazurkiem nieodmiennie kruchy spód mi siÄ™ kojarzy… 🙂

 139. nba 2k15 coins cheat pc

  aun recuerdo esa noche!!!! Como grite!!! y la alegria despues de los 90 mint no tiene nombre!!! Farias no sabe que es ser Vinotinto!!! hizo hasta donde pudo, y ya se necesita cambio!

 140. http://accessgamecoins.win/csgo-polygon-free-coins.html

  pour le vrai pic postal : correction « bonheurt » à ceux qui peuvent citer des auteurs sur les thèmes devenus si actuels de la contrefaçon et l’imposture : en voici deux : J.Derrida , et D. Sibony .

 141. http://unlimitedgoldforgames.pro/temple-run-coins-cheat.html

  Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 142. http://www.gamecoins.pro/

  Just a note on the comment about the 120 V wires on each side of the ground – the two 120′s are 120 degreest apart on the generator, not precisely 180 degrees oposite in phase, so you will not get 240 volts out of them. 2:1 transformers are cheap and available everywhere!

 143. http://gamecoins.pro/pou-hack-coins-for-android.html

  Thanks for writing such an easy-to-understand article on this topic.

 144. http://coin-generator.us/coin-generator-for-fifa-14.html

  That's a nicely made answer to a challenging question

 145. http://coins-hack.top/how-to-get-free-coins-on-asphalt-8.html

  Ah c’est sûr, pour que Miss Marple soit encore en robe de chambre (la bleue molletonnée), il doit faire un temps de chien.Quant à ce Puppets derrière sa double porte (molletonnée)… Pour en avoir le cÅ“ur (marri au) net, allons boire un coup à la Brasserie (Bleue).

 146. http://unlimitedgoldforgames.pro/warspear-online-miracle-coins-hack.html

  «pouvez-vous m’expliquer le texte original ?» (HAL’x le 04 décembre 2009 à 22:56)Relisez-le calmement. Au besoin, faites une analyse grammaticale des différentes phrases, en soulignat sujet-verbe-complément de couleurs différentes, en séparant les principales des coordonnées, etc… Vous verrez qu’on comprend parfaitement tout. Si des mots vous échappent, utilisez un ou des dictionnaires (à mon avis, pour ce texte un simple Larousse Junior devrait suffire).Ah oui! J’oubliais: laissez votre mauvaise foi de côté.

 147. http://www./

  I have read some excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you put to make this kind of great informative web site.

 148. http://www.getyourcoins.top/

  That's a brilliant answer to an interesting question

 149. http://generatefreegold.win/agario-how-to-get-free-coins-pc.html

  As a long time youtube user, I am very disappointed with the recent 'upgrade' to the movie control toolbar – this new control bar doesn't resize with the video size like the old one did. Please fix this, you guys screw up Picasa once (since then I switched to other service), and please don't screw up YouTube, there are many services out there that I can switch!And there is no place for me to voice my concern, hence leave a message here. If you are a YouTube developer from Google, stop what you do to the original toolbar in YouTube.

 150. http://coins-hack.top/clash-royale-gems-hack-for-ios.html

  Took my daughter & wife and the three of us enjoyed it. I don’t know that I would qualify it as high fantasy though. Even with the fey and small amount of magic, the setting was pretty much historical. I felt it was more of a low-fantasy setting in much the same way How to tame your dragon was IMHO.But outside of my quibble about the type of fantasy, I think your conclusion is spot on.Regards.

 151. http://prijsviagra.top/effect-viagra-op-vrouwen-urban.html

  Economies are in dire straits, but I can count on this!

 152. http://kostnadcialis.top/cialis-salu.html

  What an awesome way to explain this-now I know everything!

 153. http://prijsviagra.top/natuurlijk-alternatief-voor-viagra-recept.html

  Creo que este año las audioexperencias van a ser muy interesante, ya que los niños, nosotros, tenemos un gusto en los libros brutal, pero que los profes cumplan la apuesta es lo que más, pero para eso necesitamos leer mucho y colaborar entre todos.

 154. http://viagrakostnad.info/deutschland-online-apotheke-de-viagra.html

  , I would ask expatriates the following:1) In what ways are you a different person now than before your work abroad?2) Do you feel you have grown as a person in positive ways?3) Are there any changes you are not satisfied with? Why?

 155. http://viagrakostnad.info/billig-viagra-trial-pack.html

  Is that really all there is to it because that'd be flabbergasting.

 156. http://ventecialisenligne.info/cialis-générique-en-france-bureau.html

  Good one fh, he’s head and shoulders ahead of McGuinty any of the crop running to replace him.Glad to see Mike Harris there and being recognized, that was a failure last time around. We need a Mike Harris type plan in this province.

 157. http://kostnadcialis.top/legit-nätet-cialis.html

  SÃ¥ snilt og spennende… Hvem vil ikke vinne.. Likte veldig godt serviettholderkit helt ned i høyre hjørnet jeg.. Ønsker deg en herlig og kreativ solskinnssøndag videre..

 158. http://prijsviagra.top/viagra-werking-vrouwen.html

  Felt so hopeless looking for answers to my questions…until now.

 159. http://kostenviagra.top/viagra-24-online.html

  Fala povo do Pod cat´s… ainda não conheço vocês, mas conheço bem meu amigo Marcão que faz estes podcast´s com vcs.Foi engraçado ver um monte de marmanjo abrindo o coração para falar do que tem medo…assuntos que às vezes as pessoas tem receio em dizer aos outros, mas que foram abertos ao público por vcs…Meus parabéns a todos!!!Abração,

 160. http://viagrapillekob.top/virker-viagra-apoteket.html

  Milla kirjoitti:ELONKERJUU on parempi kuin koskaan ennen. Laulajan ääni on niin … hyvä!Biisien hyvät sanoitukset koukuttaa koko perheen. Kaikkea hyvää Suomen YKKÖSBÄNDILLE!Tunnetta keikoille ja kansa kumartaa! T. Kristiinankaupunkilainen perhe

 161. http://kobcialisonline.info/sikker-køb-af-cialis-art.html

  Mo: We aimz ta pleeze….@ Chris: I’m looking for a database with the digital dossiers (including direct contact information) compiled from exclusively public sources on a few hundred million people, because the SNs, Spokeo, Entelo, TalentBin, etc. just don’t have that. Help us, NSA!Cheers,Keith “To Know Everything About Everyone” Halperin

 162. http://viagrakostnad.info/köp-viagra-på-nätet-2013.html

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 163. autoversicherung vergleich

  Great review! You know more about this watch already than anybody at Garmin Cust Sup. Any idea whether the fenix will allow a user supplied input of Vo2max to allow a more accurate calorie count than can be specified with just the typical age/weight/activity level inputs? I would like to use this watch to replace a Polar. Read your review of New Leaf – seems like way overkill, just let me input Vo2max. This is the primary coefficient (along with weight) for a reasonably accurate calorie count estimation.

 164. http://goedkopecialis.top/cialis-de-20mg.html

  Brilliance for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius.

 165. http://viagrapillekob.top/billige-viagra-farligt.html

  Skjønner godt at du ble irritert… sÃ¥ kalrt medlemmer burde fÃ¥tt den først… Men nÃ¥ har du den..og kos deg nÃ¥ masse i sofakroken med boken… herlige bilder du viser.. ha en fin dag Marit…. solen har skint i noen dager her i vest og jeg nyter det virkelig… *Klem Kerstin

 166. http://pastillascialis.top/venden-cialis-en-farmacias-similares.html

  I used to live in Seattle and it's amazing how much of a music influenced city it still is. Now that I have moved away to San Francisco, I really miss that. There is so many amazing artists of all kinds there. That book looks fascinating!!

 167. http://kostnadcialis.top/säljer-cialis-på-craigslist.html

  ja de har varit helt dött i bloggen tyvärr =/ vet faktist inte varför, kan de vara för att blogg.se har strulat men nja ?? har de varit dåligt för dig med?kram

 168. http://prijsviagra.top/viagra-jelly-information.html

  What an awesome idea. I have grandchildren with skin issues and always wished for bubbles to put in their water. I had no idea what was in bubble bath though. Thank you for educating me.

 169. http://kobcialisonline.info/generisk-cialis-types.html

  Yeah that's what I'm talking about baby–nice work!

 170. http://kostenviagra.top/viagra-paypal-akzeptiert.html

  พูดว่า:I’m no longer positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more. Thanks for fantastic info I used to be searching for this info for my mission.

 171. http://preciodeviagra.top/viagra-para-mujer-global.html

  Not one damn thing until the rest of you sacrafice ie the hollyweirds politicans and the mega rich until then save your beathe this has been a problem since 1974 blab blab blab

 172. http://goedkopecialis.top/cialis-black-800-mg.html

  about adding [link rel=alternative] tags or similar between the JS and non-JS versions.Sometimes a page uses AJAX even without a #fragment in the URL, e.g. for performance reasons or in order to reuse the same code to generate the page without the #fragment. With link tags, sites can specify the non-JS version without resolving to a specific format for #fragments. But the link approach could be just a supplement to the proposed #! format.

 173. http://ventecialisenligne.info/cialis-générique-vapeur.html

  Je suis étonnée qu’un journal à la réputation de sérieux fasse preuve d’une telle ignorance de la NAR et de son journal « Royaliste ».Le confondre avec les « droites-extrêmes » est à la limite de la mauvaise foi.Toutefois je vous pardonne la référence aux « populismes », car dans « populisme », il y a « peuple », ce qui est préférable à un certain élitisme bling-bling à la sauce caviar.

 174. http://goedkopecialis.top/cialis-reviews.html

  Have you given any consideration at all with translating your web page in to Spanish? I know a couple of translaters right here which would certainly help you do it for no cost if you wanna make contact with me.

 175. http://preciodeviagra.top/viagra-mas-barata-pero.html

  September 1, 2012Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods and we are looking to trade methods with others, please shoot me an email if interested.

 176. http://goedkopecialis.top/cialis-kopen-zonder-recept-snel.html

  From another sixty-something . . . VOLUNTEER somewhere, doing something you’ve always wondered about, or imagined you would like to do. Do it as a lark, with no monetary or other expectations. You are trying something new. You are experimenting. You are winging-it. You are bold. Boldness and self-confidence are almost indistinguishable.

 177. http://ventecialisenligne.info/cialis-suisse-titre.html

  heel erg leuk gedaan, het is een plezier om van jou verassingen te krijgen, en geloof mij ik kan meespreken.Ik heb net een mooi kerstkado bij de voordeur gevonden. Amaaai, wat ben ik blij en amaai, wat leuk is dat. Danku, DANKU!!!! hiervoor. Ik blog er later over, moet nu nog even in de keuken duiken.

 178. http://goedkopecialis.top/bijwerking-cialis-prijs.html

  heuu… Serge, c’est toi qui a transformé ca en débat de générations… moi j’ai émis mon opinion personnel, mais tu préfères me critiquer, je défend mon argumentation et tu m’accuses d’accuser les générations antérieures…Denis à son opinion et j’ai la mienne, si tu veux m’inclure ben argumente sur le sujet… au lieu de dévier le débat, ou bien adresse toi pas à moi, merci

 179. http://www.viagrakostnad.info/

  This post has helped me think things through

 180. http://pastillascialis.top/que-es-cialis-fiable.html

  Paolo ciao, io le foto le ho scremate e messe in ordine (digitalmente parlando), sono comunque 92, che poi tu dovrai ulteriormente selezionare a tuo gusto e piacimento. A questo punto te le mando via internet, o te le spedisco a casa in un dischetto? Si vede comunque dalle foto che eravamo una bella squadra quel giorno, sono proprio contento.Un abbraccio da un ex Pioniere!Giorgio

 181. http://ventecialisenligne.info/cialis-sur-internet-radio.html

  If I communicated I could thank you enough for this, I'd be lying.

 182. http://pastillascialis.top/comprar-cialis-en-valencia-capital.html

  I had no idea how to approach this before-now I'm locked and loaded.

 183. http://ciapills.info/viagra-cialis-or-levitra/which-is-better-viagra-cialis-or-levitra/

  PageRank Penalty — Yuck, not another article about PageRank! Actually, I wrote three of them this month, but I’m only highlighting my warning article. Unfortunately, I believe that Google already had the penalties in place so if you took action back when I posted this article on October 9th it probably did you no good for their most recent update.

 184. http://orderviameds.top/viagra/effective-viagra-in-india/

  Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nonetheless actually worth taking a look, whoa did 1 study about Mid East has got extra problerms too

 185. http://yourcialis.top/viagra-online/viagra-online-dr-fox/

  I've been looking for a post like this forever (and a day)

 186. http://buyedmedicine.top/cialis/where-can-i-buy-cialis/where-can-i-buy-cialis-in-edmonton/

  I Shot the first bird higher than the video on top, just over the second pig, taking out the snow beneath the 2 stone blocked stacked up each other. The whole left side crumbled down. Second bird with a high arc thru the snow on the right, sending it all the way down to the TNT. One bird left and I got a score of 93250.Here is my video!

 187. http://yourcialis.top/tadalafil/chinese-cialis-tadalafil/

  Amigo Araújo,No dia 10/5/73 os 2 gr comb da CCaç 3 não teve baixas mortais e os 2 gr comb da CCaç 19 sofreu apenas 5 mortos que deixou no terreno…Concordo com o comentário do Marinho.Um abraço José Pechorro

 188. http://ciapills.info/cialis/cialis-for-sale-in-australia/

  Free knowledge like this doesn't just help, it promote democracy. Thank you.

 189. http://pillsonline.men/viagra-cialis-or-levitra/which-is-more-effective-viagra-cialis-or-levitra/

  Fun review! I haven't read any of these books, but I'm glad the second one was as good (or even a bit better) than the first, since that doesn't always happen. And a not-too-annoying MC is always great! ;-)-Lauren

 190. http://www.mensmedsonline.info/

  Scooters are awesome. They even make 400cc and 650cc ones that are capable of cross-country touring.I met a guy in Eastern Washington that had just ridden a Honda Silverwing "super-scooter" from Portland to Chicago and was taking the long way home via US Route 2.

 191. http://pillsonline.men/viagra/herbal-viagra/herbal-viagra-ireland/

  What a sweet tribute to your loving husband! You have indeed been very blessed. 40 years? So, what you are saying, is that you have known him your entire life!I will keep you in my prayers.Hugs,Tracy

 192. http://edpills.top/calais/calais-photos/calais-photos-france/

  Muy buena lista de las posibilidades del “chisme”. Pero aún dudo de que las creaciones que puedas hacer en el IMac con el Keynote, por ejmplo, se puedan pasar al iPad facilmente…. habrá que verlo. Yo he probado a pasar una presentación con el MBP y manejándolo con el IPhone…. una pasada!!Esperemos que gestionen bien ese aspecto en el iPad, si no, el iWork no tiene sentido.Saludos

 193. http://pillsonline.men/viagra/cialis-viagra-levitra-for-sale/

  Não tem? E quem esteve na primeira linha da luta social na Grécia estes anos todos? Quem forçou os sindicatos reformistas a «radicalizarem-se»? Deixe-me que lhe diga que o Syriza não foi.

 194. http://pillsonline.men/viagra/cost-of-viagra-walmart/

  Could you write about Physics so I can pass Science class?

 195. http://mensmedsonline.info/viagra/viagra-blue-pill-for-sale/

  First of all I would like to say great blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind before writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Appreciate it!

 196. http://mensmedsonline.info/viagra/viagra-plus/

  così si che ti apprezzo, perchè hai mostrato di avere buon gusto anche indossando un capo non necessariamente fuori dalla portata dei comuni mortali e costoso, sarebbe una cosa innovativa se ogni tanto postassi outfits low cost, penso che otterresti molti piu consensi.lo stile non è una questione di marca ma soprattutto di buon gusto.Mia.

 197. http://pillsonline.men/buy-viagra/where-to-buy-viagra/where-to-buy-viagra-in-bangladesh/

  Creo que el vaso lo tienes vacio por la cantidad de tragos que le pegamos cada vez que venimos por aquí. Muy rico tu mosto Zendo.

 198. http://mensmedsonline.info/viagra/viagra-pills/how-to-order-viagra-pills/

  Ui, jetzt versuche ich doch auch mal mein Glück,hab zwar noch nie im Leben was gewonnen, aber man soll ja die Hoffnung nie aufgeben ;-)Ganz liebe Grüße Annett

 199. http://www.pillsonline.men/

  Ben non…Dans vos tête de filles vous avez toute le même complexe…J’ai trop de fesses et pas assez de seins…Ou l’inverse…Par contre ca ne change rien a NOTRE regard que vous pensiez en avoir trop ou pas assez

 200. http://yourcialis.top/cialis/buy-cialis/buy-cialis-in-bangkok/

  Appreciation for this information is over 9000-thank you!

 201. http://orderviameds.top/viagra/buy-viagra-canada/how-to-buy-viagra-canada/

  nossa Daniel..a cada dia q passa fico mais apaixonada pelo deu trabalho! é algo incrivel,quando vejo suas fotografias me dá vontade sair correndo por aí fotografando tudo e todos!!! não sei como explicar….mas meu coração dispara!eu perco o ar!é prq gosto muito de fotografar, e vc é minha fonte d inspiração!parabens ,nunca vi alguem tão sensivel pra fotografarcomo vc!!!

 202. http://viagra-prices.top/generic-viagra/generic-viagra-the-same/

  Glömde jag säga att det är den bästa sidan i Sverige med hockeysnack.Det är uppdateringar hela tiden,hur hinner du :-)Olofströmare

 203. http://yourcialis.top/cialis/cheapest-canadian-cialis/

  Thank you so much for this article, it saved me time!

 204. http://buyedmedicine.top/viagra-online/can-i-buy-viagra-online-in-ireland/

  Hi Lauren,I had baby 2 mnths ago via c section. How long should i be holding the toe planks before it gets to easy? Are there any videos of yours to help thighs? I am finding it hard to exercise now. Please respond. -Thanks

 205. http://mensmedsonline.info/viagra/viagra-eating/viagra-eating-food/

  me parece exelente la idea de crear ese nuevo albun, asi esa nueva producion sera una verdader esencia de lo que es enigma y lo que significado para nosotros los segidores, esto sera una super produccion gracias a cretu por darnos esta oportunidad.

 206. http://viagra-prices.top/viagra/viagra-from-india/safety-of-generic-viagra-from-india/

  А еще у Fred Falke лучший диско-хаус альбом.А еще у Pink Floyd есть один охуенейший альбом на все времена… Давайте про них про всех напишем.

 207. http://pillsonline.men/where-to-buy-viagra/where-to-buy-viagra-in-india-online/

  Genau das gleiche erlewbe ich ebenfalls mit dieser Firma. Wehe, wenn der bezahlte Betrag nicht Cent-genau bezahlt wir: dann hagelt es gleich teure Mahnungen. Ich finde das Verhalten von MAINOVA unverschämt und nicht gerechtgfertig – die nutzen ihren Stand gegenüber ihren Kunden total aus . Ich halte diese teuren Mahngebühren auch für Abzocke. Die reihen sich ein in Betriebe wie etwa dieser GEZ VereinDaumen hoch für Deinen Artikel

 208. http://buyedmedicine.top/cialis/cialis-cebu/

  Hey i am very interested in this board i live in North Carolina and would have to have the board shipped. i hope that woudnt be a problem if i go through with buying this board. i would of course pay for shipping. Where do you live so i know how much i am looking at for shipping cost. thanksLandon Hill

 209. http://yourcialis.top/calais/3238-calais-ct/

  Mba putri ko setelah saya install dream board dan saya ganti temenya ke endroid, ko layar ipad 2 saya mengecil ? Tdk full tdk enak skali diliat , tp kalau pake default bagus full , gimana ini mba? Thanks

 210. http://pillsonline.men/viagra/pfizer-viagra-help/

  ‘Ramma is feeling much better thanks in no small part to being able to see the latest post of the boys and Snoopy and Pete enjoying Christmas yet again.Love you all,Nahnee

 211. http://edpills.top/cialis-super/information-about-cialis-super-active/

  C’est vrai que la solution est top, le succès de l’entreprise est tout naturel et c’est qu’un début !Dommage que le click to call ne soit pas plus démocratisé pour les petits !

 212. http://pillsonline.men/viagra-pills/buy-viagra-pills/where-can-i-buy-viagra-pills/

  I think that “problem solving” with clients is a trap for therapists. When we work deep enough with clients they will ultimately know what to do. I find that when I am sucked into problem solving, I am recreating what clients here in their lives. I want to give the client an experience that is different than they get in their outside lives. Deep listening and empathy and reflecting on their process is extremely therapeutic for the client. The trouble for the therapist is that it doesn’t feel like much, but in fact it can be profound. Thanks for the post!

 213. http://pillsonline.men/viagra-online/generic-viagra-online/generic-viagra-online-25mg/

  Betul kata PuanOnew. ada duit, semua boleh jalan. tengok lah 2 3 hari nanti. senyap ja pasal ni. lepas gitu ja. orang kaya kan. polis dan askar penat2 training nak dapat pangkat, dia senang2 boleh pakai pangkat macam tu.

 214. http://orderviameds.top/viagra-alternative/viagra-alternative-names/

  re: #76 – raise rates? sure if you wanna see the stock market crash.Japan has had their interest rates .50 or less since 1996, we are just like them now in for long term QE since the banks balance sheets are stuffed with garbage. Zombie banks and a blown out middle class is the new future for the USA, unless someone inflates the GREEN bubble or perhaps a nice world war.

 215. http://yourcialis.top/cialis/viagra-and-cialis/viagra-and-cialis-alternatives/

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 216. http://orderviameds.top/viagra-cialis/viagra-cialis-email/

  If all of this still doesn't make sense, log in your character and ask in Trade why everything is a) broken b) so expensive and c) that this expansion sucks. This won't fix anything, but it is likely to make you feel better, albeit briefly…–^What I will do :PJust kidding!Great post, now I can relax for another month and perhaps level a scribe.. But which character would be suitable for that? Gah this actually requires thinking 🙁

 217. http://mensmedsonline.info/buy-viagra/buy-viagra-online/buy-viagra-online-arizona/

  Seriously – Who rinses zombie blood,guts,virus,anything off into a 6 inch deep freakin kiddy pool. I would hate to be "water boy" for that team. Having to take the risk of proberly disposing of nasty mutagens like that.

 218. http://orderviameds.top/viagra/pfizer-viagra-use/

  Kick the tires and light the fires, problem officially solved!

 219. http://pillsonline.men/viagra/viagra-is-used-for/

  Wow! Great to find a post knocking my socks off!

 220. http://buyedmedicine.top/cialis-forum/levitra-oder-cialis-forum/

  Texans Against Broadband?Believe it or not, our “beloved” state legistlators are trying to enact legislation that would ban municipal wireless broadband networks. Why? To protect the big telecom companies who want to charge you for their service, of course! Hat tip to Above …

 221. http://viagra-prices.top/viagra/viagra-sold-over-the-counter/is-viagra-sold-over-the-counter-in-india/

  I view Xmas as a time for busy family and friends to break bread & catch up on daily lives. Families may have a skirmish or two but in the end, blood wins out for a good time.

 222. http://www.orderviameds.top/

  sedef diyor ki:Kursa katılabilmeyi çok isterdim ancak anadolu yakasında oturuyorum.Katılabilmem imkansız!Acaba Anadolu yakasında da böyle bir kurs açılacak mı?

 223. http://pillsonline.men/cialis-vs-viagra/cialis-vs-viagra-mayo-clinic/

  10-10-11 spune: exista in partea de sus un tab (buton) care se numeste Display. dupa ce dai click pe display, vei gasi un chenar care se numeste device. acolo gasesti informatiile despre placa, mai exact ceea ce ai tu nevoie: modelul si producatorul. Sa scrii aici ce gasesti la Name si Manufacturer. +34

 224. http://pillsonline.men/viagra/price-of-viagra/cost-price-of-viagra/

  i can act as commis chef!…ya gotta hit Kelly’s before you leave…crank up Berlin’s “Take My Breath Away,” close your eyes and dream…

 225. http://viagra-prices.top/viagra/buy-viagra-online/buy-viagra-online-australia-fast-delivery/

  Fala Igor!Valeu pelo apoio cara!Eu deixei disponível ali na coluna da direita o RSS no Siga-Me. Ele está funcionando.Você pensou em RSS por categoria?Abraço!

 226. http://orderviameds.top/viagra/do-you-need-a-prescription-to-buy-viagra/do-you-need-a-prescription-to-buy-viagra-in-spain/

  April, for sure. When that first sunny springlike day hits, look around you: EVERYONE has a smile on their face. It's amazing how beautiful it is to see peoples' reactions to the first day of nice weather- my god, it just makes you want to run around kissing people and skipping and laughing.

 227. http://buyedmedicine.top/generic-cialis/generic-cialis-canada/generic-cialis-canada-online/

  I carry on listening to the news lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 228. http://pillsonline.men/viagra/viagra-price-montreal/

  since i don’t own a copy of the program, i can’t tell you how to change the settings, but you can download converters from the net.i would recommend Pazera or Prism.

 229. http://pillsonline.men/viagra/pfizer-viagra/pfizer-viagra-25-mg/

  Well Cielo you have done it but yet again! Thank you for bringing us these interviews. Paul Crockets audio wise were perfect, I only wish that on the ones that are harder to hear we could read a transcript like on Pauls. Otherwise I don’t mind turning the volume up on high in order to hear every word. Thanks again!!!!

 230. http://www.parishofardboe.com/diy-windshield-chip-repair.html

  mY giRLhmmmm…im still a highschool student and i have little idea on what you’re talking about.. lol..but… rephrasing your question,, what’s the possibility that, magnetic field is damaging man?? — magnetic fields can cause cancer in our brain..June 11, 2011, 12:03 am

 231. http://www.ucaquatics.com/free-medical-insurance-quotes.html

  Pratique, l’Angleterre, en effet. Tu pourras continuer à habiter près de la Gare du Nord et rentrer dans notre beau pays tous les soirs, en train, comme tout banlieusard. (Qui de Londres ou Paris est la banlieue de l’autre ?)2 h de train via la gare du Nord tous les jours pour aller bosser, c’est du dernier chic !

 232. http://www.takebuseleven.com/cheap-insurance-for-jaguar-cars.html

  Escribe tu comentario Puedes usar las siguientes etiquetas HTML: <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> Los enlaces en los comentarios pueden encontrarse .Notificame por email los comentarios

 233. car insurance for foreigners in usa

  Obama was there often in chicago at northwestern memorial when his mom died of ovarian cancer. I trained there and it is a well known tidbit of info.Only time obama has been seen shedding tears was when his grandmother died.Fantastic post steve. Made a lot of sense.

 234. http://www.parishofardboe.com/rust-cover.html

  bom, vc não disse por quê não está conseguindo baixar os filmes ,mas eu presumo que vo não esteja cadastrada no site, portanto sugiro que vc o faça, e depois tente baixar novamente.certamente conseguirá, se não ,poste outro comentário e tentaremos ajudá-la

 235. http://www.ristoranteantica.com/auto-gap-insurance.html

  I went to tons of links before this, what was I thinking?

 236. http://www.parishofardboe.com/progressive-auto-insurance-mankato-mn.html

  hi there,this one is really the best app on the store, great work it would be perfect (for me ,p) if you could ad some sheduling function.e.g.: i need new toiletpaper every 2 weeks. so it will be added to my list every 2 weeks after i bought the last package.thx in advance.

 237. http://www.ristoranteantica.com/a-day-car-insurance.html

  What a pleasure to meet someone who thinks so clearly

 238. http://www.parishofardboe.com/progressive-comprehensive-coverage.html

  Om de andre vinner forde de har familie som sitter og skriver hundrevis av kommentarer,så gir ikke jeg meg på at dere har vinni.Dere har flest liker.Turen er deres:)) av Edel Johnsen

 239. nib insurance review

  could your nail shape be any more perfect?? golly, it amazes me every time I see your nail posts!! I really like the shades with no shimmer- especially that Shelby pink!

 240. united automobile insurance company complaints

  Normally I'm against killing but this article slaughtered my ignorance.

 241. cost u less insurance tulare ca

  That's really thinking out of the box. Thanks!

 242. insurance the woodlands

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout for your blog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it is uncommon to peer a nice blog like this one nowadays..

 243. http://www.loch-ness-monster.com/best-car-insurance-rates-wisconsin.html

  I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 244. http://www.ristoranteantica.com/cancellation-department-progressive-auto-insurance.html

  Die besten Marmorkuchen backt immer noch Oma. Nirgends schmecken sie so gut wie bei ihr! Aber eine Frage: was ist denn ein “klitischiger” Kuchen..? Noch nie gehört…grüße, jeanae

 245. http://www.parishofardboe.com/auto-insurance-orland-park.html

  I and my friends were found to be examining the best guides from your web page while unexpectedly came up with a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those secrets. Most of the ladies are actually absolutely glad to study all of them and already have in reality been tapping into them. Many thanks for indeed being quite helpful and for finding certain nice things millions of individuals are really desirous to be informed on. My sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 246. http://www.takebuseleven.com/very-cheap-insurance-for-new-drivers.html

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 247. assurance policies

  xbox 360 slim controller / Thank you an amazing post, would examine your others posts. i appreciate your ideas with this, I experienced a bit thump by this short article. Thanks again! You make a good moment. Got some wonderful report here. I believe if more people thought of it like this, they’d have a very better moment in time obtain the hang ofing the situation.

 248. new jersey state insurance license

  The tumbler pillow is calling my name. I really want one of those. I'll let you know when I make one. It was a good idea to put all these tutorials together and even more available to your readers.

 249. http://www.wilmerroca.com/auto-insurance-regulatory-agency.html

  First off, love the shot of the salt raining down on the salmon – very cool!!!I haven't thought of this since culinary school and will definitely be doing this soon given our obsession with salmon in this house!!

 250. http://www.ristoranteantica.com/insurance-molina.html

  Caro Coronel, esta negociata já deveria estar pronta e com a aprovação de da Silva! Por que seria diferente? É até provável que exista uma "caixinha" para os parceiros bolivarianos neste negócio!

 251. how to switch car insurance policies

  “Showing some link love” day! By Alsuran A few days ago I participated in Darren’s ‘How to’ group writing project  with this post How to find your niche . Well, now it’s time to show some link love to the people that linked to my article.

 252. http://www.wilmerroca.com/om-insurance.html

  A perfect reply! Thanks for taking the trouble.

 253. http://www.parishofardboe.com/omg-car-insurance-quote.html

  The problem with RT is that the R stands for Russia. Although RT has some excellent shows, cast and stories it is still not independent as you might notice if you try to find anything critical of Putin or the russian government.

 254. best car insurers for 18 year olds

  A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for contributing!

 255. hit and run uninsured motorist

  I know any number of children who just want "an ordinary adventure story" – and they are quite prepared to read otherwise dated books to get it. Having to write for what adults perceive as being the market and knowing that children would also be happy with something else is frustrating for both writer and reader.

 256. http://www.pinchflatcolumbus.com/wal-mart-coupons.html

  uff da! hÃ¥per de kommer seg!kanskje du viser oss hvilken konfekt dere skal lage!?julestemningen er her… bare synes det er litt travelt med bare ti dager til jul… jeg er ikke litt ferdig en gang:)klem ellemell

 257. http://www.fencefish.com/

  Brava, Rosaria! Hai centrato perfettamente il nocciolo della questione: l'utilizzo intelligente degli oggetti di plastica!Per attuarlo, occorre educare le nuove generazioni ad un impiego consapevole di questo materiale.Un abbraccio!

 258. http://www.dropping-anchor.com/dorothy-perkins-uk-promotional-codes.html

  These are WONDERFUL!!!! This is beautiful photography! I would love to use the one with the blooming tree on the Flint Ridge website. Oh, and that first one of Dempsey in the stall, that is photography as art, I am truely impressed.

 259. gre promotional codes 2017

  | b0w : ouaipe ! j’ai bien « mascagné » hier !Ce billet de Martin est génial et du coup mes lunettes s’étaient embuées, merci de m’avoir éclairée … et de plus j’aime les arcs-en-ciel, sont gratuits

 260. promo code for costco photo

  Now we know who the sensible one is here. Great post!

 261. http://www.houseofwax.us/promo-codes-for-cheap-caribbean.html

  Last I looked (which was a few years ago), the tendency for it to be wetter now that it is warmer applies to more than just the Northeast US. I hope you stick with the project for a bit Stuart.

 262. janie and jack promo code

  Thanks for sharing your connections with the poem. Is there a link you can provide so others may read it?What are some of the instances you would sell your sister? What amount of money would you seek? Do you think there is a poem entitles ‘Brothers for sale’?

 263. http://www.houseofwax.us/childrens-place-promo-codes.html

  I have a small background in magazine journalism but my new job requires no writing at all, except for emails. . . I would like to start doing some creative writing but I don’t know where to start, as in, what do I write about, and whether it’s actually worth bothering with or not. I’d probably be more inclined to do it if there was a competition or group I could join online or something like that. . . Does anyone do any writing or their own, if so, how did you get started? And what have you gotten out of it?.

 264. http://www.poorboyauto.com/motor-oil-coupons.html

  2 raisons pour que je ne le fasse pas… ça fait à peine quatre mois que j’ai fait le dernier (et donc il tient encore) et je serai à Londres ce week-end là.Mais bonne chance aux participantes !(Pour celles qui ont comme moi les cheveux épais bouclés moches à tendance légèrement crépus, ça change la vie)

 265. http://www.fencefish.com/kitchenaid-coupons.html

  尋日我都有聽立法會辯論,基本上聽到何俊仁或同黨組員嘅發言,真係唔知有乜野字眼可以比「天真兼白痴」更適合黎形容佢地。乜野「我地仍然會透過社會運動及同中央談判黎繼續爭取終極普選….」我真係笑左,心諗,人地過左海就已經成仙,你民主黨可以做D乜?咪又係遊行下、叫下口號、俾你玩埋絕食靜坐又點話?你咪你繼續你嘅「和平示威」囉!「民主黨」,好快就會成一個歷史名詞。

 266. http://www.pinchflatcolumbus.com/promotional-codes-for-aeropostale-online-free-shipping.html

  I love the color choices and your careful process to duplicate the look of the missing pattern pieces. It looks really pretty. I like your little hat and coordinating umbrella. I think your photos turned out exceptionally well, despite all the other things on your mind. Cute ballerina too. That made me smile.

 267. http://www.exoticsfishing.com/goldeneye-007-wii-promotional-codes-multiplayer-online.html

  , what's the harm? Swearing stuff is another matter, 'cause kids do love those cuss words. They must be bad since kids don't even know what they mean but it's one of the first things they pick up.My two cents……..WhitToday is the first day of my initiation into seniorhood. I am 55 today and proud of it!

 268. safe site to purchase cialis

  Your's is a point of view where real intelligence shines through.

 269. viagra mg sizes

  This forum needed shaking up and you've just done that. Great post!

 270. cost of viagra pills in india

  Tu fais un sondage à UN MOMENT PRÉCIS et ça donne la moitié ou presque de célibataires et l’autre moitié « en couple ». Dans la portion « en couple », il y a une bonne partie de couple temporaires (moins d’un an disons). T’ajoutent ceux qui le sont pour plus longtemps, mais par dépit, ou faute de mieux. Ce qui reste, ceux qui « s’aiment », c’est les exceptions…

 271. viagra pills australia

  That's cleared my thoughts. Thanks for contributing.

 272. where to buy viagra in india online

  Yep, that’s what I was trying to say. However, I expect it’s not an HMO issue in most cases because the tenant will have separate supply from any central circuits. Where it may become a bigger issue for the landlord is with the deposit.

 273. buy cheap generic viagra

  Heckuva good job. I sure appreciate it.

 274. buy cialis online overnight shipping

  I'm impressed by your writing. Are you a professional or just very knowledgeable?

 275. viagra vs cialis prices

  evil 6: That said, the difference isn’t enough to discourage you from picking up either version of the game^that’s the important bit Terrible game though.”Isn’t that the case for just about EVERY H2H these days, regardless of who takes the win? Grow up tool.VN:R_U [1.9.17_1161](from 3 votes)

 276. generic viagra to buy

  This has made my day. I wish all postings were this good.

 277. generic viagra does it work

  Please keep throwing these posts up they help tons.

 278. fake cialis tadalafil

  Last one to utilize this is a rotten egg!

 279. how to buy viagra online forum

  Was totally stuck until I read this, now back up and running.

 280. buy cialis online in spain

  Asylum Seeker ? – the liberals didn’t have a clue when this situation first emerged – so the political commentators took over leading the argument and encouraging the opposition to engage – why – for the sake of a national debate presumably and knowing this was an issue that can divide the Australian community – good material for the media – I watched this debate emerge from day one and the media’s meddling in this has some democratic justification when you have such a intellectually weak opposition – however some commentators have crossed the line by inflaming the issue. Media should report on – not push for.

 281. generic cialis oral jelly

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. Cheers

 282. over the counter viagra equivalent

  Lo so Filippo. Sottoscrivo e ridarei tuto quello che ho fatto anche se so che siamo ancora molto lontani dal risultato.Continuando ad impegnarsi e cercando di dare sempre il meglio di sé forse un giorno qualcosa si muoverà.Preferisco provare con poche possibilità di riuscita che mollare ed ottenere un fallimento certo.Saluti,AlessandroP.S.= Pascucci sotto molti aspetti è veramente imbattibile.

 283. brand viagra online australia

  Always refreshing to hear a rational answer.

 284. buy cialis online worldwide shipping

  definitivamente no funciona al parecer la \\"\\" estan mal (el security code apenas se lee)Option ExplicitDim objSrvMensDim servicios, servicioDim equipoDim errReturnCodeequipo = \\".\\"Set objSrvMens = GetObject(\\"winmgmts:\\" & \\"{impersonationLevel=impersonate}!\\\\\\\\\\" & equipo & \\"\\\\root\\\\cimv2\\")Set servicios = objSrvMens.ExecQuery(\\"Select * from Win32_Service Where Name = ‘Messenger’\\")For Each servicio In servicioserrReturnCode = servicio.ChangeStartMode(\\"Automatic\\")errReturnCode = servicio.StartService()Next

 285. viagra alternative rite aid

  Il sito ha una bellissima grafica, il fuoco che sembra vero, il disegno della sala grande che si trasforma in una foto della scenografia… ma perchè, perchè l’idea di HP è nata nel Regno Unito?? Se fosse nata in Italia avrei potuto visitare il museo senza spendere troppo, ma per arrivare in Inghilterra a vedere i Leavesden o in America per il parco di Harry Potter ci vuole un bel gruzzoletto…

 286. buy generic cialis super active

  jaja, maar mercandise is nu wel erg prominent aanwezig, zelfs zodanig dat je de artikelen die er onder staan niet meer (volledig) kan lezen. Lang leve de commercie!

 287. pills similar to cialis

  It's good to get a fresh way of looking at it.

 288. cialis bigger flaccid

  A minute saved is a minute earned, and this saved hours!

 289. can viagra be bought over the counter in south africa

  Pin my tail and call me a donkey, that really helped.

 290. cialis half a pill

  Slt, il y a deux ans je suis allé à Paris, pour une journée seulement et malheureusement. Je ne reconnais pas le métro que tu décris, mais je pense qu’il faut y vivre un certain temps pour remarquer tout ça. J’ai juste remarqué que les parisiens sont super dynamiques, nous au contraire on est tranquiiille. 🙂 Je ne prends pas le métro ici à Marseille, mais je pense que c’est la même chose dans toutes les grandes villes du monde. Je passe le bonjour aux parisiens 😉

 291. buy viagra argentina

  Le concombre est un légume très personnel (et excellent),mais lourd. on nous conseille toujours de ne pas en mettre trop dans le gazpacho. Comment faites vous para que no repita? (je ne sais pas comment ça se dit en françois)

 292. best herbal equivalent to viagra

  All of these articles have saved me a lot of headaches.

 293. alternatives for viagra

  Every word in this piece of work is very clear and your passion for this topic shines. Please continue your work in this area and I hope to see more from you in the future.[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ’0 which is not a hashcash value.

 294. viagra online us pharmacy

  At last, someone who knows where to find the beef

 295. is it legal to buy cialis online australia

  Thanks for your publication. One other thing is that often individual states in the United states of america have their own laws which affect householders, which makes it quite hard for the the nation’s lawmakers to come up with a brand new set of rules concerning home foreclosure on property owners. The problem is that each state has got own laws and regulations which may have interaction in a damaging manner on the subject of foreclosure insurance plans.

 296. buying viagra online canada legal

  Which came first, the problem or the solution? Luckily it doesn't matter.

 297. buy generic viagra with paypal

  …..me fai….morì dalle risate simò, ormai la tua tesi a puntate è un appuntamento fisso!!!!….quando mi voglio distrarre un pò per ridere leggo dei tuoi mercati generali….ciauuuuu

 298. best cialis levitra viagra

  Bored away from my skull Trying to find some one in order to hopef find married women ully email/chat with tonight. It's Sat, I'm home and additionally bored to holes. meet singles

 299. buy viagra in europe

  Very use ful information for the beginners.I heard Rajiv Gandhi Equvity saving schme in current budget which not write up in above artical..Can you help me out ?Regards

 300. cialis vs viagra indonesia

  That's a brilliant answer to an interesting question

 301. taking viagra on a night out

  Best way to apply is to saturate a piece of cotton with the softener and then peel off thin sheets and apply to your face. Sort of like a sheet mask. Remove after 5/10 mins and moisturise.Shiseido does a brilliant 5-ply facial cotton that’s specifically designed for that use…

 302. cost of cialis pills

  Having one of each, I would say that my girl hates her brothers clothes. He wears them to bits.As for the pink, the lengths to go to avoid it are not worth the trouble. I just dress her in Girl clothes, not mini-sexy clothes.

 303. compare cost of viagra cialis levitra

  That's a knowing answer to a difficult question

 304. how to use viagra tablets 50mg

  279c237olga:936cdbя на этой неделе получаю паспорт со своей девечьей фамилией,потом сделаю остальные документы и буду менять мелкому19bfbb

 305. price comparison between viagra cialis and levitra

  I am so with you on pastels. Blech. They look horrendous on me, so I'm always looking for spring and summer clothes in fall colors. Ha ha! Whatever. Sometimes I find that stuff!My least favorite season, in Kansas particularly, is winter. Ugh to snow, dry skin, freezing extremities, puffy coats, hat head… ugh.

 306. do viagra pills expire

  Thanks for your reflection on a loss of the ability to discern humor. I must agree with your belief humans have the gifts (my words – of knowledge, reflection and thinking) to be used for the common good, but the practice of those gifts are sorely missing in the discourse of public comment and decisions regarding the choice of our government leaders.

 307. viagra same price as generic

  by you. therefore you can use your…blog effectively for selling your products and earning great commissions.effective advertising methods can only bring you huge targeted traffic by which you can get proper profits. therefore whatever be your method of blog earning, you need to develop …

 308. viagra cialis levitra best

  la sua coerenza….. ma se i cattivi pastori fanno errare il gregge, forse andrebbe considerato che quella formata dai “cattivi pastori” non è la vera chiesa ” quindi nemmeno i suoi riti, dogmi, istruzioni lettere, citazioni, o c’è qualcosa che andrebbe conservato ?

 309. vt calais tyre size

  They do and I never can figure out what gives them the right to say those things when it isn't any of their business in the first place. It makes me so mad too. I am so sorry for your friend. It sure hurts I am glad she has a sweet friend like you. Yes, mean people suck big time!!! I wish they would just stay under the rock they normally live under.

 310. cialis pills what are they

  Hot damn, looking pretty useful buddy.

 311. buy official viagra

  AurélieC dit :J’étais dans le Tradition, et ils avaient bien gardé les traditions du début du siècle dernier. Bon, du coup, j’ai transmis tes remarques aux principaux intéressés

 312. can you buy viagra over the counter in bali

  Free info like this is an apple from the tree of knowledge. Sinful?

 313. can you mix cialis and viagra together

  enfin je découvre tes conseils que j’ai lu avidement, tu parles! Je vais voir de plus près cette base MAC -qui combat les ridules- Merci!

 314. buy generic viagra online free shipping

  Now we know who the sensible one is here. Great post!

 315. herbal viagra from tibet

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 316. viagra and cialis interaction

  Godt nyttÃ¥r Heidi:)Herlig julestemning i stuen..Og søte frøken fly:)Takk for masse inspirasjon & flotte bilder i Ã¥ret som har gÃ¥tt…Gleder meg til et nytt bloggÃ¥r med deg:)Klemmer

 317. viagra equivalent over the counter

  People normally pay me for this and you are giving it away!

 318. herbal viagra cork

  Haha, shouldn't you be charging for that kind of knowledge?!

 319. list of car insurances in Maricopa AZ

  Heisann….sÃ¥ flotte lesta du skal gi bort…ja,dette er en trist sykdom Ã¥ det er veldig vanskelig Ã¥ stÃ¥ pÃ¥ sidelinjen Ã¥ føle seg hjelpeløs….hÃ¥per helga blir god og flott med deg og dine takk for hyggelige kommentarer hos meg…..setter stor pris pÃ¥ det.klem fra nord

 320. cheap auto insurance quotes Glendale AZ

  All things considered, this is a first class post

 321. low income car insurance dmv Plymouth MI

  And thank you, Tara.It has been a labor of love, and it took a ridiculous amount of time to bring it market. But I’m all in, so expect an update once in a while as technology evolves.

 322. us agency car insurance Toledo OH

  Thanks for spending time on the computer (writing) so others don't have to.

 323. auto owners insurance Alachua FL

  This is way better than a brick & mortar establishment.

 324. list of car insurances in New Orleans LA

  Bia comentou em 6 de julho de 2012 às 19:26. Ai Jana, como você é linda!! Vocês não tem idéia do quanto eu estou amando essas novas colunas e esse texto…perfeito! bjo

 325. full coverage car insurance Redwood City CA

  both parties are wrong including the passengers. Pag sinabi kasing bawal- BAWAL!!!!Hwag ng paglitan ang hindi tama!!! Pero infairness I love the lyrics, gagawan ko din ba ng rhyme yan??Musta naman jhake???

 326. cheapest car insurance Plano TX

  Dobrý den, jsem na MD a potřebovala bych půjčit 100 000,- Hrozí mi, že zkončím na ulici a mého 4měsíčního chlapečka vezme sociálka.Pouze solidní jednání,žádné poplatky předem,nemám čím ručit.

 327. low income car insurance Santa Fe NM

  I’m 41, married, mom, and self taught quilter. I started quilting a little over a year ago when I made my daughter a high school graduation present–a quilt made out of all her tshirts, old dance team uniforms, and blue jeans she could no longer wear and couldn’t part with yet. That was all it took; I’m an addict now.

 328. low income car insurance dmv Queen Creek AZ

  Also optisch sieht das Schinkenhäppchen toll aus, mit dem Himbeersalz fast ein bisschen süss. Ich glaub, ich müsste da ein bisschen Schnittlauch oder so drauf haben, damit ich mich beim ersten Bissen nicht auf was Süsses einstelle.

 329. us agency car insurance San Jose CA

  It's much easier to understand when you put it that way!

 330. low income car insurance dmv Olney MD

  Schaaaade, hätte mir so gerne die Kommode angesehen!Du hast echt ein geschultes Auge, ich möchte auch mal soetwas finden. Könnte einen alten Bauernschrank für die Diele gebrauchen;-) Aber mein Göttergatte würde den garantiert nicht einpacken, ich höre ihn förmlich schimpfen, dass man soetwas nicht macht :-(Lg, Sabina

 331. low income car insurance Plant City FL

  Oh man, I was really beginning to enjoy reading these and it ends so abruptly. And with that comment promising more soon almost a month old with nothing new, is this the end of this? I sure hope not

 332. car insurance quotes Auburn Hills MI

  That's a nicely made answer to a challenging question

 333. look auto insurance Catasauqua PA

  Hey, you're the goto expert. Thanks for hanging out here.

 334. cheap auto insurance quotes Chatsworth CA

  I did everything as disgussed and it worked…. ONE PROBLEM.. when i turn off my phone and turn it on again… it is always at DFU mode.. anything i did wrong?? please help

 335. auto insurance quotes

  Grazi for making it nice and EZ.

 336. cheap auto insurance quotes San Bernardino CA

  Добрый день!Я хотела бы узнать, как далеко от моря находится вилла, которую вы предлагаете в аренду. Нужно брать машину или можно дойти пешком?Спасибо.————————Bonjour,J’aimerais savoir à quelle distance de la mer est réellement la villa que vous proposez à la location. Faut-il prendre la voiture ou peut-on y aller à pieds ?Merci.

 337. cheapest car insurance in Little Elm TX

  I wrote mini-reviews of the books on my bookshelf page, but otherwise, the closest I come to reviews are my Friday Follow blog posts, where I recommend someone else's blog. Kind of one-sided, though, because if I didn't love the blog, it wouldn't be on the list.

 338. cheapest auto insurance Howell MI

  Hey, that post leaves me feeling foolish. Kudos to you!

 339. auto owners insurance Minneapolis MN

  A wonderful job. Super helpful information.

 340. cheap auto insurance quotes Killeen TX

  That's a quick-witted answer to a difficult question

 341. free car insurance quotes Rosemead CA

  You get a lot of respect from me for writing these helpful articles.

 342. no down payment car insurance in Union MO

  disse:I have read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you set to make this type of magnificent informative web site.VA:F [1.9.20_1166]please wait…VA:F [1.9.20_1166](from 0 votes)

 343. list of auto insurances in Van Nuys CA

  soy Argentino y la verdad ami de las ciudades que mas me gustaron es puebla,monterrey(MEXICO) y sau paulo(BRAZIL) por la calidad de vida en la que viven por su modernidad e industria por la comida y por su gente tan amable con la que cuentan hay que tomar en cuenta que en latinoamerica tambien hay ciudades modernas y hermosas

 344. cheapest car insurance in Elkton MD

  Thanks for your thoughts. It's helped me a lot.

 345. free auto insurance quotes Chesterfield VA

  La nota es simplemente para anunciar de manera extraoficial que ya podemos descargarlo, no tiene otra relevancia, todas las características están explicadas en perfecto Español en el Blog de Gregorio, hacerlo mejor sería cuestión de Copy/Paste, acabo de instalarlo en Windows 7 (mi sistema operativo) y va de lujo.Siempre pruebo varios navegadores pero ninguno termina sustituyendo a Firefox, no tengo dudas de que Chrome es un buen navegador, pero no para mi.salu2

 346. car insurance rates Pasadena MD

  Union “crap” in the midst of the largest storm to hit the East Coast, well that tells everyone what crap unions are.Live in a “right to work state” folks.So, let the East Coast mess just continue.Let the looting and thieving smarten them up.Maybe the ni&&ers will start burning their blighted neighborhoods down.Run out of matches, let me know!

 347. car insurance quotes Hanford CA

  of course like your website however you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth then again I will surely come back again.

 348. car insurance quotes

  If you're reading this, you're all set, pardner!

 349. cheap non owners insurance Stroudsburg PA

  Wow, way to keep at it! Great post! Reminds me of the time a women called me two years after I mailed her a letter. Right action over time = success Rehab Lenders recently posted..

 350. http://www.allcitiessecurity.com/cheapest-multi-car-insurance.html

  Normally I'm against killing but this article slaughtered my ignorance.

 351. http://www.amanthayachtsales.com/a-good-car-insurance-company.html

  Do you think that or otherwise, you’ll need information about wedding ceremony diamond necklaces in addition to I needed details about what you study below. If you do not think that I’m sorry, did not want to clutter the particular line. However I discovered on the net on this blog and that i am happy with this case – indeed, you need to recognize that this was the case – and merely thought to personally that maybe this case may also happily take a look at your website, that i propose. Thank you and also i’m remorseful at the same time.

 352. short quotes about sunshine

  its great to touch up my face in the monrings espeically if i am running late, i wont leave the house without it. it helps my skin look younger and less dry looking.

 353. just passed driving test insurance

  Sara you look exactly as you did 14 years ago..just beautiful. I love the picture. You and the family are in my prayers daily. I think about you guys every day and as I read your blog I can hear every word you’re writing in that wonderful Tennesee accent. I am praying for ya girl. Miss ya!Patrice

 354. no down payment auto insurance in Leesburg FL

  C’est ton opinion et je la respecte. Je trouve l’interprétation de ce video juste un peu tordu. Soit dit en passant, durant les années 1970, le groupe Led Zeppelin ont été accusés de satanisme parce des gens ont crus entendre des messages satanistes dans leurs chansons jouées à l’envers. Une situation identique à celle d’Obama. Encore une fois; c’est juste une question d’interprétation. Les oreilles entendent seulement ce qu’elles veulent entendre.

 355. payless auto insurance Van Nuys CA

  The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 356. cheapest auto insurance in El Monte CA

  no wlasnie dla tych kolorow… a przede wszytkim braku potrzeby jakiejkolwiek postprodukcji (o ile skalibruje sie skaner!) sklaniam sie ku slajdowi :-)mike666 – minolta 5400II

 357. list of auto insurances in Ontario CA

  I would like to give thanks a whole lot for the job you have made in writing this piece of writing. I am hoping the same most reliable job by you later on too.

 358. car insurance

  I literally jumped out of my chair and danced after reading this!

 359. cheap car insurance quotes New York City NY

  What an awesome way to explain this-now I know everything!

 360. car insurance quotes Oakland CA

  Perfect answer! That really gets to the heart of it!

 361. list of auto insurances in Trumbull CT

  It's a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly

 362. list of auto insurances in Meridian ID

  I use suitcase fusion and have had the same issue for a long while now; this is the first time I found any hint as to what is causing it. Thank you. What I really couldn’t figure out is why, if there was a problem accessing, say, helvetica, it didn’t just go on to Arial or whatever as specified in the CSS, but Chrome doesn’t think it’s having any problem; and THAT is a big problem.Kayle Simon   

 363. car insurance Hazleton PA

  I just sent a text to my brother to see if he would want to do it. He just got married last week and didn’t have any photo’s taken. His wife is one of those people who wake up gorgeous so I bet she would be really photogenic. I will let you know if I hear from them and if they want to.

 364. http://www.saithmusic.com/auto-insurance-leads-direct.html

  t'sal: Ano, tvoje argumenty chápu a jsou mi jasné 🙂 Bylo by asi ideální, kdyby Å¡lo takhle rozliÅ¡it mudly od kouzelníků, bohužel to z principu nejde, protože kouzelníci pochází i z mudlovských rodin (Hermiona). I tak mi selektivní pÅ™eklad nepÅ™ijde ideální, protože i ostatní jména mají ve svém jazyce nÄ›jaký význam, i když se zrovna nemusí hodit k osobÄ›, která se tak jmenuje.Ale nechci si hrát na lingvistu, jen mi tahle záležitost vždycky pÅ™iÅ¡la líto, protože jinak si na českou HP terminologii stěžovat nemůžu 🙂

 365. http://www.miami-dadenaacp.org/migdal-insurance-company.html

  Posted on December 16, 2012 at 6:33 amKeep up the excellent work , I read few blog posts on this web site and I conceive that your web site is very interesting and holds sets of fantastic information.

 366. http://www.centerforspiritualawarenesschurch.org/buy-umbrella-insurance.html

  Hey Lori,That is what makes you great, your energy and your ability to be spontaineous and open.I have created systems that work for me, methods that help me stay focused and work. What works for me won’t work for everyone, but I help you can use the tools I share together in a method that works for you.

 367. car insurance rates examples

  – Aw these two are so cute, Elissa you are crazy beautiful! Lucky Brittany to be able to photograph you both and lucky you to have Brittany photograph you 🙂

 368. what car is fast and cheap to insure

  Hei hei:)Et objekt kan brukes i evigheter så lenge det er en dyktig fotograf bak! Og det er du så absolutt! Kunne ikke plukke noe favoritt, for alle bildene er utrolig vakre:)

 369. http://www.miami-dadenaacp.org/auto-insurance-csl.html

  Thanks for sharing. Always good to find a real expert.

 370. http://www.townhousesatjacaranda.net/car-insurance-eindhoven.html

  Sorry to post two in a row but I think by inauthentic it means she sold herself as a hardworking thrifty mom while she does nothing herself and gets free stuff. She's writing a cost saving blog for struggling families while she has millions and still begs for and gets freebies. Her free vaca helped to do her in

 371. cheapest car insurance tips

  ,’ Nonsense, it’s all in your heads, Now let’s have another helping.” However, the cases of indigestion are increasing rapidly, and there soon will not be enough antacid available to quell the rising nausea.

 372. http://www.saithmusic.com/toyota-smart-key-replacement.html

  Hiroshima and Nagasaki two "incidents" that ended WWII in the Pacific. Sixty years after the Korean War, fifty years post Viet Nam, eleven years after September 11, 2001 … no incidents and no means to an end. The politicians and generals just keep rearranging the soldiers on the war board.

 373. http://www.saithmusic.com/lancaster-pa-auto-insurance-companies.html

  Lori – Toe and Stef, We Heart you! Your pictures are amazing! Our Wedding day was unforgettable. Thanks to Eric, the Good Samaritan who “got me to the chapel on time”.Thanks for being a part our special day.Love, Lori and Dave

 374. cheap health insurance nm

  vidal neto6 de agosto de 2010tb estarei lá , desta vez torço pra ter mais sorte e pegar autográfos nos vinis e tirar fotos kkkk, valeu.

 375. http://www.juicygrooves.com/grace-period-on-auto-insurance.html

  cool upload. I think the chem trails block our view of Niburu… sometimes they miscalculate and we see it…. but they just dust it off as a missle launch…. not sure what kind of missles make weird shapes like spirals and weird glowing blue shit in the sky but i definatley think niburu and the chem trails have a definate connection

 376. best car insurance in Forney TX

  Well said. What I hate about non-believers is that they call believers as naive and ignorant of science. I have no opposition if they don’t believe but what irritates me is when they force there scientific reasons to believers and call them ignorant when they chose to still believe in a God. I believe that there must be someone who started it all. It didn’t all started in the big bang. After all, if indeed we came from and only from the Big Bang, the value of life will be in question. Why do we value life so much if we are just the product of an accident in the unraveling of the universe.

 377. cheap auto insurance quotes East Stroudsburg PA

  I want to send you an award for most helpful internet writer.

 378. cheapest car insurance Kearny NJ

  “quidquid Latine dictum sit altum videtur”Dette kan oversettes pÃ¥ to mÃ¥ter.a)Samme hva som sies pÃ¥ Latin, sÃ¥ høres det dypt ut.b)Noe som blir sagt pÃ¥ Latin, har en dypere mening. For mindel, selvironisk verdi

 379. car insurance Trenton NJ

  Thanks for writing such an easy-to-understand article on this topic.

 380. cheap sr22 insurance Palatine IL

  These topics are so confusing but this helped me get the job done.

 381. affordable auto insurance Ashland KY

  I love these articles. How many words can a wordsmith smith?

 382. car insurance Valencia CA

  So the Kirby company is still around? I’ve heard of these but only seen the ones from the 50′s or 60′s. ? At first I thought this one was vintage as well. I wonder if they inspired Nintendo to give their Kirby character the same name.

 383. auto insurance West Hartford CT

  It's posts like this that make surfing so much pleasure

 384. cheap auto insurance Fort Worth TX

  Hey hey hey, take a gander at what' you've done

 385. cheap sr22 insurance Lafayette CA

  Thinking like that shows an expert at work

 386. affordable car insurance Frankfort KY

  You couldn't pay me to ignore these posts!

 387. low income auto insurance Midvale UT

  No question this is the place to get this info, thanks y'all.

 388. free auto insurance quotes Pico Rivera CA

  A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for contributing!

 389. free car insurance quotes Jacksonville NC

  I think this is one of the most vital information for me. And i am happy reading your article. But wanna statement on some common things, The web site taste is great, the articles is really excellent : D. Excellent task, cheers

 390. cheap auto insurance quotes Atlanta GA

  Sorry, they did several "Helms" back in the 70's. Daen Martin as Helm. Played mostly for laughs, chases, and barely dressed broads. Hmmmmmm, maybe they weren's so bad after…yeah they were.Storyteller

 391. cheap auto insurance Jacksonville FL

  helooo semua saya lepasan spm 2011 ingin memberi tahu bahawa sekiranya saya mendapat 3kridt dalam spm tetapi sya tidak mendapat krdt dalam subjek bm.adakah saya msi layak untuk memasuki stpm 2012

 392. payless auto insurance Baton Rouge LA

  It's much easier to understand when you put it that way!

 393. cheapest auto insurance Brooklyn NY

  A pleasingly rational answer. Good to hear from you.

 394. cheap car insurance Gallatin TN

  Visst är det smart? Jag har en hängandes i hallen med alla mössor och vantar i. Den hänger över ett sånt gammalt element. Perfekt!

 395. payless auto insurance Kissimmee FL

  They're totally experts… the birth certificate was released as a PDF, and they are all PDF experts…Wait, ok, they don't have expertise with PDFs, but they're experts in something… uhm, you must be a paid OBOT!!!

 396. low income auto insurance Butler PA

  As a mostly dairy-free vegetarian, this diet doesn’t really speak to me, but on the whole it sounds healthy. I don’t think I could do without hot sauce, however!I’m a week behind, but I did Workout 1 this morning and will do the HIIT after work. Breakfast was tofu scramble in corn tortillas with cherries. I’m excited about my eats for the rest of the day, too!

 397. car insurance Loxahatchee FL

  Oh, Joel. YOU are the one I ought to thank. So here goes: Thank you.I, too, remember that one amazing summer night where the 4 of us had such a blast in Chicago, chatting away for hours upon hours. How fortuitous that we were able to meet yet again this past January! And how splendid it will be that we shall jump out of a plane together in less than a month’s time! If there’s anyone I want to be up above in the glorious skies experiencing for a brief moment, what it’s like to be a soaring bird, it’s you, Joel.Thank you for everything! You are the kindest!

 398. car insurance rates Auburndale FL

  On my Xperia Active I most often use Endomondo and runtastic, but the last one does not have ANT+ support. But for livetracking I did not find something better than runtastic up to now.Mapmyfitness (which was already installed on the phone when it was shipped to me) refuses to show my position in the web when I am out for a run/bike tour.I wonder if I should test the swim cap method with the xperia active in an Ironman?

 399. cheapest auto insurance in Titusville FL

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 400. cheapest car insurance in Harrisburg PA

  I'm quite pleased with the information in this one. TY!

 401. auto insurance rates Decatur AL

  I'll try to put this to good use immediately.

 402. cheap sr22 insurance Carencro LA

  Hej Louise,Uha – godt spørgsmÃ¥l. Du mÃ¥ jo godt spise majs, men majs indeholder meget stivelse og kroppen kan faktisk ikke bruge majs til ret meget. Forskellen pÃ¥ majs og popcorn er, at du normalt ikke vil spise sÃ¥ mange majs, som du ville spise popcorn. Jeg ville ikke selv spise popcorn, men du kan jo prøve dig lidt frem med dem.Hilsen Sanne

 403. best car insurance in Voorhees NJ

  Hola!¿Qué tal?He mirado las líneas del tiempo de cada tema,están muy bien resumidas,muy buen trabajo,me están sirviendo para estudiar,que ya me he pusto a ello ^^Hasta mañana!

 404. cheap auto insurance Jackson MI

  Weeeee, what a quick and easy solution.

 405. full coverage auto insurance Saint Louis MO

  What a pleasure to find someone who thinks through the issues

 406. no down payment auto insurance in Corona CA

  Gosh, I wish I would have had that information earlier!

 407. cheapest car insurance in Santa Rosa CA

  That's a smart way of looking at the world.

 408. car insurance in Van Buren AR

  Weeeee, what a quick and easy solution.

 409. non owners car insurance quotes Toms River NJ

  Hi there Stephanie! Thank you so much for your lovely review of Sophie’s Run. I love the way you connected with the characters and it warms my heart that you so enjoyed the dynamics between them. I’m absolutely delighted that you’re hosting this stop on my blog tour ~ it’s very nice to meet everyone here. Thanks again, and rock on!

 410. non owners car insurance quotes Georgetown TX

  So excited I found this article as it made things much quicker!

 411. car insurance

  The genius store called, they're running out of you.

 412. low income car insurance Thomasville GA

  My hat is off to your astute command over this topic-bravo!

 413. best car insurance in Fishers IN

  Hi Lakshmi………..lovely work.beautiful design and the coloursare well chosen.the tutorial is very explanatory.only the clarity is not so good,but still able to get an idea of the work.I will surely try it out Mahalakshmi

 414. cheap full coverage auto insurance Jonesborough TN

  Hello;So now if you leave the valve shut off to the coil and drain the pressure down on the boiler to 12 pounds which is the pressure that the pressure reducing valve feeds the boiler at; you can turn the boiler on and still have heat.Best of luck with your project!!! Al

 415. best car insurance in Chino CA

  Excellent job! Thanks for the great posting and your all efforts. I think the above article is valuable for all concerned people. At least, if was very useful for me. I’ve bookmarked this page for future reference, thank you again. .

 416. affordable auto insurance Reston VA

  O teste de gravidez deve ser feito quando há, pelo menos, 7 dias de atraso menstrual.Tendo um ciclo desregular dificulta em saber quando vem a menstruação e se está com atraso, no entanto a ovulação ocorre, em média, 14 dias antes da próxima menstruação, por isso e para ser mais fácil perceber, sugerimos fazer o teste quantitativo de beta hcg.

 417. low income car insurance dmv LA

  Thanks for sharing. Your post is a useful contribution.

 418. direct auto insurance Salyersville KY

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you

 419. list of auto insurances in Hilo HI

  Cher Step; oui la dette française est tellement grande qu’aucune solution ‘classique’ ne pourra la résorber. Dans les cartons de l’UMP on m’a dit qu’il faudrait une soixantaine d’années, et encore. Pour laGgrèce, ce serait plus long encore. Donc la Grèce ne remboursera jamais toute sa dette, de façon ‘normale’ en tout cas. Très cordialement, Bruno Lemaire.

 420. look auto insurance Sherman Oaks CA

  This site is like a classroom, except I don't hate it. lol

 421. no down payment car insurance in Morristown NJ

  Wah, kalo pagi jalan ke kantor 10km bisa telat Mas. Yg gampang nonton siaran olah raga dan serasa ikut didalamnya Kaget selesai posting Krisis Air Minum

 422. car insurance

  STOOPPP!! pitié je n’interviens jamais sur ce blog, que je lis régulièrement, mais là je dis STOOOPPPP! Arrêtons de parler de Carla Bruni, par pitié. Quel est l’intérêt? Rien que le fait de mentionner son nom me hérisse. Sois plus originale dans tes sujets, Closer et Public ont eu les mêmes idées avant…

 423. car insurance in Laurel MS

  I think you've just captured the answer perfectly

 424. car insurance quotes Boardman OR

  That's a smart answer to a tricky question

 425. look auto insurance Fenton MI

  Greve da Polícia Militar do Ceará, o resumo:1) Sequestro de toda uma sociedade;2) Desobediência da Constituição;3) Desobediência à Justiça;4) Incompetência do Governo Estadual na administração da greve;5) Desmoralização do Exérito;6) Capitulação do administrativo, cedendo às chantagens;7) Anistia aos PMs e bombeiros.

 426. non owners car insurance quotes Hurricane WV

  i filmati che ho montato non sono megaprofessionali ma abbastanza da essere diffusi in pubblico (non sono i filmati delle mie vacanze, insomma, ma piuttosto presentazioni e demo o registrazioni di conferenze). Cinelerra credo che sia un po' come Studio9 (mi hanno detto), Kino invece lo uso per estrarre i film (dv) dalla videocamera.

 427. non owners car insurance quotes Dolton IL

  Ooh! It's a difficult one. I can't decide between Loki and Pan. They are both mischievous tricksters, with another side to them: gigantic or hairy. Pan, Loki, Loki, Pan… I think Pan.

 428. average car insurance rates in Pinehurst NC

  I have the greatest trouble prioritizing when there is more than just money involved. For example: buy the cheap food, or the healthy food? Patronize the mega-store that is sucking the community dry, or the more expensive local merchant?If you can shed any light on how to make these types of decisions, please do!

 429. car insurance rates Seminole FL

  These topics are so confusing but this helped me get the job done.

 430. car insurance with no license in Bellingham WA

  You Sir/Madam are the enemy of confusion everywhere!

 431. car insurance Durham NC

  Great article, thank you again for writing.

 432. low income car insurance dmv Roanoke VA

  I see, I suppose that would have to be the case.

 433. non owners car insurance quotes Newton NC

  Slam dunkin like Shaquille O'Neal, if he wrote informative articles.

 434. list of auto insurances in Corona NY

  Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he answer.

 435. cheap sr22 insurance Passaic NJ

  I'm grateful you made the post. It's cleared the air for me.

 436. full coverage auto insurance Brandon MS

  Yup. We've created an ever growing constituency who are always for more spending because someone pays for them to have more.here seems a notion that those of us paying taxes are losers since those not paying taxes also get benefits. Try this: you don't (let's say) drive a car, and yet you pay for the roads. You don't have kids in school and yet your neighbor has 4 and you pay taxes for the school system in your town…etc etc so what?

 437. cheap car insurance Powder Springs GA

  It's wonderful to have you on our side, haha!

 438. promo codes for justice

  jane is kickass, but i love nylon too — i'd advise you to give it another try. i just finished the denim issue and was disappointed as well. it is a sort of mighty hipster-type mag, but usually has better fashion spreads and articles than the boring denim issue. i think it was a mistake to devote an entire hundred+ pages to one fabric, important as it may be to the history of fashion.give it anotha try!ps just found your blog today and am lervvvin' it already : ) cheerskira

 439. http://www.unycdallas.org/verizon-discounts-for-teachers.html

  Calling all cars, calling all cars, we're ready to make a deal.

 440. blue nile discounts

  Ai voté aussi.J’ai l’impression Annie que tu as plus de temps que l’ami GDC pour gérer le bouzin. Je fais cette contestaion parce que je remarque qu’on a pu échanger par mails pour parler du nom et de la bannière… et que ça s’est traduit dans les faits.

 441. http://www.wababaseball.com/wu-promo-code.html

  Your's is the intelligent approach to this issue.

 442. http://www.dancefoxvalley.org/travel-agent-cruise-discounts.html

  disse:When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any manner you can take away me from that service? Thanks!

 443. http://www.wababaseball.com/airport-parking-promotional-codes.html

  awesome job!it won't get easier.. you'll just get better! trust me.. I've been going to yoga for two years and it's never easy!soooo worth it though.. sooo worth itseriously.. come cook for me.

 444. http://www.bornagainint.org/levi-promo-codes.html

  I just like the beneficial information you give inside your reports.I’ll bookmark your blog and examine once more below usually.I’m somewhat positive I’ll gain knowledge of a great deal of recent things appropriate listed here! Beneficial luck to the next!

 445. http://www.cvhscrosscountry.com/gojane-promotional-codes.html

  Jste směšný, asi jste vůbec nepochopil smysl původního příspěvku. Takto bych sem mohl dát filmík o Hrobařovi a pak články o VAE, tunelování za vlád Klause, Kutala s Langerem a stovky dalších. Ale vypadal bych stejně hloupě jako Vy, protože komunální volby o tomto nejsou. Ale to některí pravicoví misionáři asi nikdy nepochopí. Přeji Vám kvalitního starostu nezávisle na tom ze které strany je.

 446. http://www.1102eastaustin.com/local-discounts-las-vegas-shows.html

  Oh, Hilke! I had no idea things were so horrid. I just thought you were being a busy mother! I do hope your little girl is much better. Spring is not far away-that should help.Take care.

 447. http://www.unycdallas.org/jtv-promo-code.html

  · Hello Tracey, there is nothing wrong with a little quiet time, I hope that whatever you are going through it is not too difficult…I am glad you have the ability to find things that make you smile and the Gym is a great way to get some happy endorphine through out the whole body (even with those aches )I was hoping I could have met you at the ABCD meeting there was few weeks ago(Yes I made it!!)…next time! Thanks for your little visit, I am glad you like little bear Take good care…Sandrine xx

 448. http://www.readysetgrow.org/leapfrog-coupons.html

  What a joy to find such clear thinking. Thanks for posting!

 449. kays promotional codes

  TJ, I downloaded the files and they worked for me. Make sure you unzip (or uncompress) the files first, then open the unzipped folder, you should be able to open the files from the unzipped folder. Let me know if you have any other questions. Thanks!

 450. http://www.unycdallas.org/verizon-wireless-upgrade-discounts.html

  I'm grateful you made the post. It's cleared the air for me.

 451. http://www.bornagainint.org/davanni-s-coupons.html

  especially distinctive web web page…Woah! So my organization is merely most certainly experiencing the belief that template/theme keeping this website. You’ll assume it is actually quickly, even although efficient. Often you’ll assume it’s difficult to own that may “perfect balance”…

 452. jamba juice coupons

  innu, multumesc. toate cele bune lui sascha:-)zana eficientei, pana acum n-am fost nevoiti sa folosim medicamente, multam lui dumnezeu. si am mancat lucruri, asta stiu sigur:-))nicoleta, despre fructe intr-o postare viitoare si apropiatanina, da ne chinuim rau:-))sara, eu am pus 3 kilograme pe mine si daca nu era mersul pe jos cu rucsacul in spate la 36-40 de grade, puneam 7.maria, lasand gluma la o parte, a fost un efort in numele stiintei. nu-mi pare rau ca l-am facut:-)

 453. http://www.cvhscrosscountry.com/

  O maior erro reside na falta de explicação e de comunicação perante os habitantes de Lisboa. Confesso-me totalmente confuso em relação ao futuro terminal.Será mesmo uma barreira intransponível, ou terei eu permissão de chegar ao rio?A sua volumetria será como dizem de mais de dez metros, ou é exagero?Estas questões que eu coloco, assim como muitos lisboetas certamente, deveriam ser respondidas.

 454. http://www.wababaseball.com/sam-s-club-promo-code-photo.html

  i love your bold lip! and those seem like a really good pair of shorts; not too long and not too short, fitted but not skin tight … you look lovely!xo julesinflats.blogspot.com

 455. goedekers promo codes

  Mary, I’m glad you enjoyed it! There are some easily accessed online references, including several interesting YouTube videos on his work. And I came across a public domain book entitled Automata Old and New (you can find it free on Google Books), which explores inventions by Hero and others. It was even more interesting to me because it was published in 1891, so it gave a glimpse on how automata were viewed in that era. It’s fun stuff!

 456. duracell battery coupons

  Good to find an expert who knows what he's talking about!

 457. promo code for sears

  Articles like this really grease the shafts of knowledge.

 458. promo codes for papa johns 50 off

  Thank God! Someone with brains speaks!

 459. silver dollar city coupons

  do not hook Lp gas to a propane heater or vice versa. the heater is made to burn the right gas…. if the wrong gas is burned it will char thevent line black and burn out the conponentes in the heater…. scrub the project…..

 460. http://www.oxsanasiberians.com/military-discounts-sunglasses.html

  I can see that you are placing a a lot of efforts into your blog. Preserve posting the good work.Some really helpful info in there. Bookmarked. Nice to see your site. Thanks!

 461. http://www.readysetgrow.org/

  Wonderful explanation of facts available here.

 462. http://www.unycdallas.org/mr-gattis-coupons.html

  Appreciation for this information is over 9000-thank you!

 463. http://www.wababaseball.com/quik-shade-promotional-codes.html

  Thanks for sharing your experience and information of Paithani Silk sarees. Yes, I agree with you that government and we also have to take special step to protect this rare weaving art to vanish from our culture.

 464. http://www.bornagainint.org/wild-adventures-promotional-codes.html

  Americans put this madness in office and Americans elect the Congress that refuses to stand up and protect the Constitution.Our present mess is a result of how far down Americans have been willing to allow things to go. Without a national change of heart there will be no change.Politics is the result of the mind set of the people.

 465. http://www.dancefoxvalley.org/eazeup-promo-code.html

  77 – that is a cute theory, but it runs much deeper than that…Obama actually set up the bribes so his administration could “beat up on WMT pretty severely in order to burnish its cred with the progressives, mollify the unions, and to appear all law and orderish to the masses.”You don’t give the guy enough credit. Also, since when is 2.5% to the downside a punishing?

 466. http://www.unycdallas.org/uhc-employee-discounts.html

  it may be a lookout for dfg agents. they’re known to be inconspicuous along the river during the adronomous fish runs for enforcement purposes. the sunrise area is a huge holding area for them.

 467. http://www.cvhscrosscountry.com/coupons-for-kentucky-fried-chicken.html

  Tu me diras si la couverture réseau est bonne.De toute façons ça ne peut pas être pire que chez Bouygues, au bureau on est plusieurs à avoir cet opérateur, *aucune* réception dans les locaux de l’entreprise… Même sur le parking ça ne marche pas !Et je suis encore coincé chez eux pour 5 mois

 468. promotional codes for las vegas trips

  Can I just say what a relief to find an individual who in fact knows what theyre talking about on the net. You surely know how you can bring an issue to light and make it critical. Far more men and women need to read this and comprehend this side with the story. I can’t believe you’re not much more well-known since you certainly have the gift.

 469. http://www.bornagainint.org/babiesrus-promo-code.html

  E' già stato detto ma non può essere un granello di polvere. Risulterebbe nero sul positivo. Non sapendo il tipo di pellicola, se cinematografica immagino una "positiva" o una negativa sottoposta a processo d'inversione è difficile dire di cosa si tratta. Certo difetti del genere sulle pellicole erano comuni. Basta una fuga di luce da qualche parte. Di sicuro da li all'ufo ne corre. Credo che di ufo come quelli se ne troverebbe a iosa anche nei documentari del National Geographic.

 470. http://www.wababaseball.com/splish-splash-coupons.html

  This site is like a classroom, except I don't hate it. lol

 471. http://www.wababaseball.com/loot-crate-coupons.html

  Normally I'm against killing but this article slaughtered my ignorance.

 472. http://www.unycdallas.org/gamestop-online-promo-codes.html

  of legal drugs as well. Alcohol, for one. Should we give bartenders 20 years?Any and all drugs can do lots of damage. They can also do good, or be inconsequential. The issue is that drugs are classified as bad or good on a relatively arbitrary basis. Cannabis was once an esteemed painkiller the medical establishment heartily recommended, ditto cocaine. Alcohol was once so reviled the cops would come for you with machine guns and sledgehammers.

 473. http://www.bornagainint.org/storyland-promo-codes-2017.html

  These topics are so confusing but this helped me get the job done.

 474. http://www.wababaseball.com/

  Anon, Severin: Thanks again for the interesting points about selling HP toys. It sounds like I was too hasty when I blamed Warner executives for everything. Severin still made a good point, though. It took seven successful films before a Potter Park was able to open its doors. That's way too slow!Is there anything we can learn from the Japanese here? They seem to get movie related toys into the stores at a more brisk pace than we do. Or do they?

 475. redbox free movie promo codes

  alot of the people left the island on a plane.when did they die?!!!!!!!and also clair and sun had their babies years before their death!!!!its so confusing i dont even want to think about it anymore!!!i dont think the writers gave as much thought writing it as we are now!!

 476. hp promotional codes

  Sabe o que acho um saco? Comentarista chutando FHC da medalhinha para baixo. Pô, o cara errou na forma, o mal está feito mas em vez de minimizar estão ajudando a acabar com o cara que colocou o país no rumo certo. É demais para minha cabeça. Mago

 477. cheap car insurance el paso

  slt je recherche delire sympa a exocé dans un respect total ! propre endurant mignon ! pour des photo me demander sur mon mail bye bye

 478. http://www.tier1graphicsusa.com/get-cheap-car-insurance-michigan.html

  Please Help me, … Please Help me, show these elite scumbags we mean business, they know we exist but we have no unity, when they pull the plug on the internet and start the cleansing where will you go to find out what is happening, that is why we must prepare now there is only a few channels with 1 million plus subscribers and guess what they are sheep run channels, leading the people right into the wolf’s lair, IF YOU WANT THE TRUTH FROM YOUR GOVT AND YOU BELIEVE YOU DESERVE IT PLEASE SUBSCRIBE! -1Was this answer helpful?

 479. http://www.warburtongallery.com/get-quotes-on-auto-insurance.html

  hello i found your site today and I have read some awesome posts over here. I just wanna thanks you for sharing it so we all can learn about it!

 480. cheapest full coverage auto insurance in ohio

  I like to party, not look articles up online. You made it happen.

 481. http://www.yosemitesoap.com/cheap-auto-insurance-wv.html

  This is a really intelligent way to answer the question.

 482. http://www.tier1graphicsusa.com/auto-insurance-is-required.html

  I love reading these articles because they're short but informative.

 483. racv car insurance contact

  Please keep throwing these posts up they help tons.

 484. cheap nj auto insurance companies

  I have the same problem. For me to sleep I need to listen to music or have the tv on, just something to distract me from the ringing. During the day when my mind is occupied, I can usually ignore it. I’ve never asked anyone about medication, but I would imagine sleeping pills would help.

השארת תגובה